RENZO PIANO |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
RENZO PIANO
Share 28 Mayıs 2019

Dünyanın yaşayan en ünlü mimarlarındandır. İtalyan mimar Renzo Piano (14 Eylül 1937 doğumludur), dünyadaki müzelere ve diğer binalara yerleştirilen binaya hassas ve rafine yaklaşımı ile tanınır. 1998’de Pritzker Ödülü’ne layık görülen Pritzker Jürisi, onu “dantel merakı ve problem çözme tekniklerini” kendi ülkesinde daha önceki ustaları kadar geniş ve kapsamlı olarak “vurgulayarak Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Brunelleschi ile karşılaştırdı.

 

 

 

 

 

Bir süre İngiliz mimar Richard Rogers ile ortak calısmıstır. Rogers le birlikte pek çok high-tech esere imza atan Renzo Piano’ nun tasarımlarının temelinde kendi desenleri vardır. Bunları çok önemsediği yapı unsuruyla harmanlayarak öne çıkarmaktan hoşlanır. Eserlerinde yapısal ögelere fazlasıyla önem verir. en önemli eseri, bilindiği üzere Paris’ te yer alan Pompidou Center (“kültürel makine” de denir) dir. Tüm bu özellikleriyle, bir akımın başlamasına öncülük etmiştir.

 

 

Cenova’da doğan Piyano’nun aslen aile geleneğini izlemesi ve inşaatçı olması bekleniyordu, bunun yerine tasarım seçti, Milano’da mimarlık okudu. 1965 ve 1970 arasında Louis Kahn için çalıştıktan sonra, kişisel başarı Piyano kariyerinde erken geldi: 34 yaşındayken, o ve Richard Rogers, Paris’teki Centre Pompidou için tasarım yarışmasını kazandı. Binanın tamamlanmasından sonra, Piano 1981 yılında Renzo Piano Building Workshop firmasını kurmadan önce Pompidou’nun mühendisi Peter Rice ile birlikte çalışarak dört yıl geçirdi.

 

 

 

Pompidou Kültür Merkezi

 

 

 

Pompidou’nun çığır açan başarısı, Piyano’yu 1987’de açılan ve Houston’daki Menil Koleksiyonu’ndan en çok övülen eserlerinden biri de dahil olmak üzere bir dizi müze komisyonuna götürdü. Bugün Renzo Piyano, belki de dünyanın en üretken müze tasarımcısıdır. kendi uygulamasında, tasarımları Centre Pompidou’nun gösterişli yapısal göstergesinden belirgin bir şekilde farklılaştı; bunun yerine hafif tasarımları ve kesin detaylarıyla saygı gördü (birçok eleştirmen Pompidou’nun hayaletini neredeyse 40 yıl sonra tamamladığı Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nde algılamasına rağmen).

 

 

Menil Koleksiyonundan

 

 

Piyano, çalışmalarının herhangi bir tek stile sahip olduğu fikrini çürütür, ancak The Independent’e “Bence [‘stil”] bir tuzaktır. Fakat nefret etmediğim şey ‘zeka’ ya da ‘tutarlılık’. Tutarlılık şekil hakkında olmadığı için, daha güçlü, daha insancıl, hatta daha şiirsel bir şeyle ilgilidir. ”

 

 

 

Harvard Sanat Müzeleri Yenileme ve Büyüme Projeleri

Duyarlılık ve tutarlılık konusundaki bu itibar, 20. yüzyılın en büyük mimari eserlerinden bazılarının yanı sıra inşa etmesini sağlamıştır: son yıllarda, Harvard’daki Ronchamp’taki Marangoz Merkezi ve Louis Kahn’ın Kimbell Sanat Müzesi’ndeki Le Corbusier Şapeli’ne bitişik binaları tamamlamıştır. .

 

 

Isabella Stewart Gardner Müzesi.

Jüri, 1998 Pritzker Ödülü’nü alırken, Piyano’nun hassasiyetine ve aynı zamanda çok yönlülüğüne övgüde bulundu. Osaka’daki Kansai Havaalanı Terminali gibi projeleri, müzelerden daha fazlasını yapabildiğinin kanıtı olarak gösterdi; Londra’daki Shard gibi projelerle gel. Jüri, “müteahhit yerine bir mimar olarak kariyer seçerek, bir anlamda aile geleneğinden kopmuş olabileceğini, ancak aslında, geleneğinin yalnızca hayal edebileceği şekillerde geliştirdiğini” belirtti.

 

 

 

Londra’da Shard binası…

 

 

Yaşayan En Büyük Mimar Renzo Piano

 

 

 

Paris, Cenevre ve New York’ta ofisleri bulunan uluslararası bir mimari atölye olan Renzo Piano Building Workshop 1981’de kurulmuştur. Bu atölyenin kurucusu dünyanın yaşayan en ünlü mimarlarından Renzo Piano’dur. Renzo Piano dekonstrüktivizm akımının temsilcilerinden biridir. Az malzeme ve işlevsel çözümler üzerine odaklanmış bir yaklaşım sergiler. Mimarlık ile ilgili eğitimler veren, mimarlığın gelişmesine katkıda bulunan Renzo Piano, sadece RPBW kurulduktan sonra 120’nin üzerinde projeye imza atmıştır. Osaka Kansai Uluslar arası Havaalanı Terminali, Roma Oditoryumu, Tokyo Maison Hermes, New York Times Binası bu eserlerinin sadece bir kaçıdır..

 

 

 

 

 

 

Mühendis bir aileden 1937’de Cenova’da dünyaya gelmiş olan Piano, Milan’da mimarlık eğitimi almış ve mesleğinde çok kısa bir sürede yankı uyandıran bir üne kavuşmuştur. Okurken Franco Albini’nin tasarım stüdyosunda çalışmış olması mesleği açısından büyük bir kazanımdır. Estonya asıllı mimar ve kent tasarımcısı Louis Kahn ile Philadelphia’da ve ZS Makowsky ile Londra’da 5 yıllık çalışma süreci geçirmişlerdir. Fransız mimar ve tasarımcı Jean Prouvé ile arkadaşlığı ve çalışmalarının endüstriyel üretim yöntemlerine odaklanmasında büyük etkisi olmuştur.
Bir mimar olarak mühendislik açısından da kusursuz işler yapılmasına imkan veren işbirlikçi bir üretim tarzı vardır. Projelerini önce kara kalem ile çizerek somutlaştırır. Çizimleri yeni nesil mimarlar için büyük bir ilham kaynağıdır. Renzo Piano’nun çizimleri ve ortaya koyduğu projelere bakan otoriteler dehasını Leonardo Da Vinci ve Michelangelo’ya denk bulmaktadır. Buna en büyük sebebi; geliştirmiş olduğu problem çözme teknikleridir.
Gelecekteki mimarinin yönünü belirleyen, açısını genişleten bir mimardır. Son derece sanayileşmiş malzemelerle mimarileri ifade etmeye çalışır. Çeşitli mimari konseptlerin karıştığı bir çağda, daha yüksek düzeyde hümanistik ifade elde etmek için mimari stilleri gelişmekte olan teknoloji ile tutarlı bir şekilde birleştirir ve yeni mimari olasılıkların yolunu açar.

 

 

 

 

1989 yılında Londra Mimarlar Odası’ndan Altın Madalya, 1990 yılında Japonya’da insanlığın bilimsel, kültürel ve manevi iyileştirilmesine önemli katkıda bulunanları onurlandıran uluslararası bir ödül olan Kyoto Ödülü, 1994 yılında UNESCO’dan İyi niyet elçisi ödülü, 1998 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü, 2000 yılında Venedik Mimarlık Bienalinin ünlü Altın Aslan Ödülü, 2008 yılında Amerikan Mimarlar Enstütüsü’nden altın madalya, 2009 yılında Danimarka’nın en büyük kültürel ödüllerinden biri olan Sonning Kophenag ödülü almıştır. 2004 yılında kar amacı gütmeyen bir organizasyon oluşturarak Renzo Piano Vakfı’nı hayata geçirmiştir. Piano, 2013 yılında İtalya’da senatör olarak seçilmiştir. 2014 yılında Columbia Üniversitesinde onur derecesine layık görülmüştür.

 

 

 

 

 

Hala devam etmekte olan projeleri vardır, aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Sizleri bu projelerden ikisi ile tanıştırmak istiyoruz.

 

 

Los Angeles’te bulunan Motion Pictures Müzesi bilim ve sanat adına dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmaya hazırlanıyor. Projenin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.

 

 

Bir diğer projesi ise, New York’ta bulunan 565 Broome Soho Yaşam Merkezi’dir. Bu proje Renzo Piano’nun diğer tasarımlarında olduğu gibi oldukça az malzeme ile sadelik sunar. Geniş camlar ve ışıktan alınan maksimum fayda ile kompleks eşsiz bir panoramik görünüme imkan veriyor. İç dekorasyonunun imzası ise proje ortaklarından Rena Dumas’a aittir. ( Kaynak: Ayça Sevinç)

 

 

Renzo Piano, artık altın madalyalı   

14 December 2007

İtalya menşeli mimar Renzo Piano, Perşembe günü açıklanan kararla, 2008 Amerikan Mimarlar Enstitüsü Altın Madalyası’nı kazandı. Ödül, birey bazında verilen en büyük ve en prestijli ödül olarak biliniyor.

Daha önce Pritzker Ödülü’nün de sahibi olan Piano, Houston’daki Menil Collection’dan, geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan Manhattan’daki New York Times yönetim binasına kadar pek çok tasarıma imza atmıştı. Mimarî alanında iz bırakan ve ilham veren çalışmaları altın madalyayla ödüllendiren enstitü, Piano’nun binaları için “heykelsi, güzel, teknik olarak mükemmel ve sürdürülebilir” diyerek övdü.

Ödül komitesinden Thomas S. Howorth, ödülün sahibi Renzo Piano’yu kutlayarak şunları söyledi: “Renzo Piano’nun kendine has mimarîsi, 30 yılı aşkın süredir dünyanın çeşitli yerlerinden takdir görüyor. Mimarî anlayışı, güncel yapı tekniklerini insanî yapıya eklemleyen bir yapı taşıyor.”

1937’de Cenova’da doğan Piano, 1964 yılında Milan Polytechnic School of Arcitecture’dan mezun oldu. 1965 ve 1970 yılları arasında çalışma yaşantısının ilk eserlerini verdi, aynı zamanda İngiltere ve ABD’ye ziyaretler yaparak buralarda da eğitim gördü. Bu süre zarfında Fransız mühendis ve tasarımcı Jean Prouvé ile çalıştı, bu dostluk mimarın profesyonel yaşantısını olumlu yönde etkiledi. Sir Richard Rogers’la birlikte çalışarak Paris’teki Centre Pompidou’ya imza attı. Bu bina, bu iki tasarımcının adının dünya çapında duyulmasını sağladı. Piano’nun sahibi olduğu Renzo Piano Workshop’un, Cenova ve Paris’teki ofislerinde şu an 100 kişi çalışıyor.

Piano’nun eserleri, özellikle ABD’de büyük beğeniyle karşılanıyor. Houston’daki Menil Collection, Atlanta’daki High Müzesi eklentisi, Dallas’taki Nasher Sculpture Center ve New York’taki Morgan Kütüphanesi’nin yenilenmesi gibi projeler, mimarın bu ülke için önemini perçinliyor. Piano, New York Times’ın dergisine kapak olduğunda şu sözlerle anılmıştı: “Muhteşem Renzo: ABD’deki pek çok önemli komisyon, mimarın şiirsel tarzını Amerika’nın dört bir yanına yayıyor”. Time dergisinde yayınlanan Sir Richard Rogers imzalı bir makaledeyse, Renzo Piano, dünyadaki en nüfuzlu 100 insandan biri olarak gösterilmişti.

Mimarın dünya çapında tanınan ve sevilen belli başlı eserleriyse şöyle:

 • Menil Collection, Houston, ABD (1987)
 • Nasher Sculpture Center, Dallas, ABD (2003)
 • High Müzesi eklentisi, Atlanta, ABD (2005)
 • New York Morgan Kütüphanesi yenilenmesi ve eklentisi, ABD (2006)
 • Paul Klee Kütüphanesi, Bern, İsviçre (2005)
 • San Pio Kilisesi, Foggia, İtalya (2004)
 • Potzdamer Platz, Berlin, Almanya (2000)
 • Jean-Marie Tjibaou Kültür Merkezi, Noumea, Fransa (1998)
 • Ulusal Bilim ve Teknoloji Merkezi, Amsterdam, Hollanda (1997)
 • Usibuka Köprüsü, Kumamoto, Japonya (1996)
 • Uluslararası Kansai Havalimanı terminali, Osaka, Japonya (1994)
 • Uluslararası Columbus Sergisi Akvaryumu ve Kongre Salonu, Cenova, İtalya (1992)
 • Renzo Piano Building Workshop, Cenova, İtalya (1991)
 • Olivetti Ofis Binası, Napoli, İtalya (1984)
 • Centre Pompidou, Paris, Fransa (1977)

Renzo Piano, bu ödülü kazanan 64. mimar oldu. Daha önce bu ödülü alan mimarlar arasında Frank Lloyd Wright, Louis Sullivan, I.M. Pei ve Santiago Calatrava bulunuyor.

 

 

 

 

 

RENZO PIANO YAPITLARI

Piano’nun çeşitli dönemlerde yaptığı binalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Galeri: Renzo Piano

 

Derleme: mimdap

 

 

 

1 Yorum
 1. Son dönemin en önemlilerinden belki de en önemlisi.

  Feyza | 20 Haziran 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org