Morgan Kütüphanesi ve Müzesi McKim Binası |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Morgan Kütüphanesi ve Müzesi McKim Binası
Share 8 Mayıs 2019

Tasarım: Beyer Blinder Belle Architects & Planners, Renzo Piano Building Workshop

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BBB’nin Morgan Kütüphanesi ve Müzesi’ndeki çalışmaları New York’taki bir mimari hazineyi koruyor, restore ediyor ve genişletiyor. BBB, Renzo Piano Building Workshop ile işbirliği içinde Morgan Kütüphanesi ve Müzesi’nin genişlemesini ve yenilenmesini tasarladı. BBB, projenin yürütme mimarı, proje yönetimi ve dönüm noktası yapıların restorasyonu için tasarım ve üretim mimarı, ofis ve destek alanları dahil olmak üzere birçok rol üstlendi. Mevcut kütüphane üç tarihi eserden oluşuyordu: Yüzyılın başındaki orijinal McKim Mead & White binası; 1928 kütüphane eki ve Morgan House olarak bilinen 1853 kumtaşı konağı.
Genişleme, sınıfın altında dört kat uzayan ve 50 metrelik bir anakaya kazısı gerektiren 7.000 m2 modern, skylit atriyumun inşasıyla kampüsü örüyor. Cam ve çelik kelime haznesinde çağdaş ve zarif, modern detaylara sahip yeni yapı, klasik olarak çevrelenmiş çevresi ve mahallesine karşı hassastır. BBB ayrıca, 1928 Ek Binası’ndaki ana sergi galerisinin yenilenmesini ve orijinal okuma odasının yeni bir galeriye dönüştürülmesini tasarladı. Ayrıca, yeni bir kafe ve dükkan, ofis alanı, sergi hazırlama alanları, koleksiyon saklama alanı ve 275 kişilik bir yeraltı konferans salonu bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 
Birinci sınıf kültürel kurumlarla dolu bir şehirde bile Morgan Kütüphanesi ve Müzesi, ansiklopedik bir sanat ve eser deposu olarak öne çıkıyor. Çekirdek varlıkları finansör John Pierpont Morgan tarafından toplandı, o kadar çok el yazması, eski usta çizimler ve erken basılmış kitaplar topladı, 1902’de inşaatın McKim, Mead & White’dan Charles Follen McKim tarafından tasarlanan özel bir kütüphanede başladı. 1924’te Morgan’ın oğlu, sürekli büyüyen işletmelere ev sahipliği yapacak birçok ilavelerle, koleksiyonu yıllar boyunca düzenli bir şekilde genişleyen bir kamu müzesine dönüştürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Morgan’ın sessiz evrimi, Beyer Blinder Belle Architects & Planners (BBB) işbirliğiyle Renzo Piano tarafından tasarlanan 75.000 metrekarelik genişlemenin ortaya çıkmasıyla 2006’da gürültülü oldu. Çelik ve camdan yapılmış üç yeni pavyon Morgan’ın mevcut üç önemli binasını birleştiriyor. Ancak alkışlar sona ererken, müze McKim’in İtalyan mermeri palazzo’su: “Bay Morgan’ın Kütüphanesi ”, 100 yıllık varoluşundaki iç restorasyondan tam olarak faydalanmamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnşaat, Haziran ayında (iki yıllık titiz planlamanın ardından) rotunda, kütüphane, çalışma ve kütüphanecinin ofisinde başladı. Proje yeni bir aydınlatma stratejisi içeriyordu; dönem mobilyaları, demirbaşlar, uygulamalı süsleme ve duvar resimleri restorasyonu; döner sergiler için yeni vaka; ve elektriksel ve mekanik yükseltmeler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BBB, işin kapsamını ve uygulama sürecini belirlemeye yardımcı oldu. Firmanın gözetimi ve tasarım rolü, projenin kentin Önemli Noktaları Koruma Komisyonu tarafından gözden geçirilmesinde kilit rol oynadı. Yapısal müdahale, rotunda’nın okülüyle sınırlıydı, ancak BBB, onlarca yıldır depoda olan orijinal avizelerin yeniden kurulmasını da denetledi.

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Yetkililer nihayet Berlin’in “tahterevalli” si için yeniden birleşme anıtının zeminini hazırladı…   Editör: MATT HICKMAN   Önemli gecikmelerden ve tartışmalardan sonra, geçtiğimiz ay Berlin’de, 1989’da yeni, birleşik bir Almanya’ya geçilmesini  isteyen protestocuları onurlandıran interaktif bir anıt üzerinde çalışmalara başlandı. Stuttgart ve Berlin’de ofisleri olan bir mimarlık firması olan Milla & Partner tarafından tasarlanan anıt, Almanya’nın […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org