GS1 Portekiz |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
GS1 Portekiz
Share 15 Mayıs 2019

Tasarım:  PROMONTORIO

 

 

PROMONTORIO tarafından tasarlanan GS1 Portugal, diğerlerinin yanı sıra, şimdi ünlü QR kodlarını belirleyen ünlü barkodları tanıtan, şirketlerin ve ürünlerin teknoloji lisansı orijinli tanımlama sistemlerini uygulamaktan sorumlu, kar amacı gütmeyen küresel kuruluşun Portekizli karşılığıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni genel merkezi, sanatçı Alexandre Farto aka Vhils ile birlikte 2014 yılında düzenlenen bir yarışmada birincilik ödülünün sonucudur. Bina, Lumiar bölgesindeki IAPMEI (Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Ajansı) Lizbon kampüsünde yer almaktadır. Özellikle iş inovasyonu için yaratılan ilk Portekiz illerinden biri olan bu kampüs, şehir sınırları üzerindeki 18. yüzyıldan kalma bir çiftlik evinin çevresinde yer alıyor ve 1970’lerin başında büyük ölçüde ilham alan bir ortogonal ızgaraya dayanıyordu. Anglo-Sakson üniversite modeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni bina, bu sırada fiziksel ve teknolojik olarak eski hale gelen 1980’lerde var olan bir ofis binasının beton yapısını kullanıyor. Önceden K3 binası denilen, waffle döşeme sistemi tutan basit bir sütun ızgarası olan iki katlı dikdörtgen bir hacimdi. Program açısından, binanın farklı katlara karşılık gelen üç ayrı alanı vardır. Zemin kat, merkezin faaliyetlerinin kamusal alanını, yani değer zinciri simülatörleri ve multimedya bilgi teknolojisinin uygulamalı ve interaktif adaları ile donatılmış bir galeri; aynı zamanda çok amaçlı bir oditoryum ve teknik alanlar içermektedir. İkinci kat, akışkan ve gayrı resmi bir açık alanda yönetim ve hizmetleri barındırırken, toplantı odaları, kırtasiye ve tuvalet alanları opak adalarla sınırlıdır. Son olarak, çatı katında sosyal alan gölgeli bir terasa açılan bir bar / kahve dükkanı ile tutar. İç kısımda, bina, alan ve kullanıcı birbirine bağlanabilme deneyimini görsel olarak genişleten mevcut levhalardan kesilen iki büyük dairesel boşlukla birleştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diyagram

Bitirme açısından, binanın içi kasıtlı olarak, önceden varlığın maddi yeniden kullanımı fikri üzerine oynar. Açıkta kalan beton elemanların çatlaklığı ve ayrıca asma tavan olmaması, böylece tüm elektrik kablo kanallarını ve AC kanallarını ortaya çıkarır, muşamba, mantar, tekstil gibi kullanıcıların ellerinde bulunan malzemelerin rahatlığı ve dokunuşu ile çelişir ve halılar.
Sırasıyla Kuzey-Güney’e bakan beton paneller ile tabandan tavana cam paneller arasında değişen cephe zikzak sistemi, çalışma alanlarını aşırı güneş ışığından koruyarak ve bahçeyle aydınlık bir ilişki kurarak binanın görüşlerini kampüs ile yeniden yapılandırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Dış kısımda, beton panellerin bir kısmı, mimarlar ve sanatçı arasında uzun süredir devam eden bir işbirliğinin sonucu olan bir sanat projesi olan VHILS’in, büyük ölçekli prekast beton kalıplama için teknolojiye dayalı araştırmaların bir sonucudur. Özellikle VHILS’in çalışması ve bu proje, insan gözünün varlığıyla dengelenen yıkıcı rolünü sorgularken bilgi ve görsel gürültü karmaşası üzerine çağdaş bir eleştirmen önermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:
Mimari: PROMONTORIO
Yer: 1600 Lizbon, Portekiz
Alan: 1750.0 m2
Proje Yılı: 2016
Fotoğraflar: Fernando Guerra | FG + SG
Üreticiler: Modüller, Otis, Saint Gobain, Tecniclima, Lindo Serviço, Mota Engil
Proje Adı: GS1 Portekiz

 

 
Kaynak: www.arch2o.com

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Ne Office Worksw Tıpkı ağaç yetiştirme sürecinin iyi bir toprak gerektirmesi gibi, kültür yetiştirme süreci de şehrin kolektif hatıralarının güçlü bir temelini gerektirir.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu