Buhara City |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Buhara City
Share 14 Mayıs 2019

Tasarım: Studio Vertebra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Studio Vertebra, Özbekistan’ın Buhara şehrinde, tarihi şehir ile havaalanı arasında yer alan ve yarım milyar dolarlık yatırımı bulunan 535 bin metrekarelik alana inşa edilmesi planlanan Bukhara City projesine hak kazandı. Studio Vertebra’nın projedeki rolü, Buhara City projesinin kentsel planlamasını ve proje kapsamındaki tüm binaların mimari ve iç mimari tasarımlarını içerecek ve aynı zamanda tüm yatırımcıların seçimini de içerecek olan proje yönetimi danışmanı olarak görev yapacaktır. ve müteahhitleri.

 

 

 

 

 

 

Dev proje, Buhara Valiliği ve Özbekistan Yatırım ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı ile Konut ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından Özbekistan Devlet Başkanı Shavkat Miromonovich Mirziyoyev’in öncülüğünde yürütülecek ve konut mülklerini içerecek. ticari alanlar, oteller, bir bilim merkezi ve müze, kütüphane, konferans merkezi ve bir İslami araştırma merkezi gibi kültürel etkinlik binalarının yanı sıra kamusal alanlar ve yeşil alanlar.

 

 

Studio Vertebra, Buhara Valiliği, Özbekistan Yatırım ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı ve Budizm Valiliği tarafından Özbekistan’ın en büyük projelerinden biri olacak ve yarım milyar dolarlık yatırıma sahip olacak olan Buhara Şehri projesine layık görüldü. Özbekistan Devlet Başkanı Shavkat Miromonovich Mirziyoyev’in öncülüğünde İskan ve Kamu Hizmeti İdaresi Başkanlığı. Studio Vertebra’nın projedeki görevleri arasında kentsel planlama, mimari ve iç mimari tasarımları ile Bukhara City projesinin proje yönetimi yer alacak.

 

 

 

 

 

 

 

 
Ortaklardan Baş Mimar Gencer Yalçın, Yüksek Mimar Mimar Dilsad Oktem Aslaner, Yüksek Mimar Mimar Yücel ve İç Mimar’dan oluşan ekibi ile, mimarlık, iç mimarlık ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte “multidisipliner” nitelikte projeler yürütmek İstanbul merkezli bir mimari tasarım ofisi olan Studio Vertebra, Efe Kagan Hizar, 375 bin metrekarelik inşaat alanını kapsayan ve konut, ticari alanlar, bilim merkezi ve kültürel etkinlikleri içerecek olan Buhara City projesinin ilk aşamasına başladı. Müze, kütüphane, konferans merkezi gibi binaların yanı sıra kamusal alanlar ve yeşil alanlar.

 

 
Proje, Türkiye’den ve Dünyadan Yatırımcılara Fırsatlar Sunacak!

 

 

 

 

 

 

 
Buhara şehir merkezinin yaklaşık 3km güneydoğusunda, kısmen işlevsel olmayan sanayi bölgesinde yer alan proje, yalnızca ilgili alanın gelişmesine değil, aynı zamanda Özbekistan’ın yatırımlarla yabancı ülkelere genişlemesine de katkıda bulunacak; Studio Vertebra’nın yönetimi altında yürütülecek proje, hem Türkiye’den hem de dünyadaki farklı ülkelerden yatırımcıları kapsayacak. Bu açıdan proje, yakın zamanda ülkemizde ekonomik krizden dolayı herhangi bir ivme kazanamayan ve uluslararası pazarlara açılmaya çalışan inşaat sektörü için de önemli bir fırsat teşkil ediyor.

 

 

 

 

 

 
Tarihi Buhara bölgesi ve havaalanı arasında kalan sanayi bölgesinin gelişimini ve dönüşümünü hedef alan Buhara Şehri projesi, farklı zamanlarda gerçekleştirilecek olan iki aşamadan oluşuyor. Projenin ilk aşaması tamamlandıktan sonra, bir İslami çalışma merkezi ve bu merkeze bağlı kamusal alanlardan oluşan 75 bin metrekarelik inşaat alanı içerecek olan ikinci aşaması da Studio Vertebra’nın tasarımlarıyla gerçekleştirilecek.

 

 
Büyük, Küçük ve Orta Ölçekli Yatırımcılara Uygun Planlama …

 

 

 

 

 

 

 

 
Buhara kenti ile 4 ana noktada bağlantı kurmayı ve kentin mevcut nüfus yoğunluğunu bu bölgeye yönlendirmeyi hedefleyen Studio Vertebra, Buhara Şehri proje sahasının orta kısmında yeni bir şehir merkezi inşa edecek. 65 bin metrekarelik alan, bilim merkezi, müze, kütüphane ve konferans merkezi gibi sosyo-kültürel yapılar ile yeşil alandan oluşuyor. Merkezin etrafına yerleştirilecek olan ticari ve konut mülkleri bölümlerini daha küçük parsellere bölerek plan, projenin sadece büyük ölçekli yatırımcılar için değil aynı zamanda küçük ve orta ölçekli yatırımcılar için de uygun olmasını sağlamaktır. İç mekanların hem güneş ışığından hem de esintiden zevk alması ve ayrıca otoparklar gibi hizmet alanlarından faydalanabilmesi için, çeşitli yükseklikte konut blokları, konut alanları arasında avlu ve yeşil alanlarla oluşturulan alanların etrafına yerleştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 
Konut ve mülklere eşit uzaklıkta konumlandırılması planlanan gündüz bakım ve çocuk bakım merkezleriyle, proje üzerinde ayrıca alışveriş alanlarının üzerine yerleştirilecek 1/2 katlı ofislerden oluşan ticari binalara sahip ticari bir cadde de bulunmaktadır. zemin katın yanı sıra, sokağın her iki ucundaki iki otel projesi.

 

 
Yerel Kültür ile Şekillenen ve İklim Koşullarına Uygun Modern Bir Kentsel Kumaş …

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

 

1 Yorum
  1. İran’dan projeler görmek ne güzel…

    Emin Ülker | 14 Mayıs 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org