Anafartalar’ı yıkmayacağız |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Anafartalar’ı yıkmayacağız
Share 27 Mayıs 2019

Anafartalar Çarşısı’nı yıkmayı düşünmediklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Biraz elden geçirip, güzelleştirip kiraya vereceğiz. Hem belediye gelir elde edecek hem de Ulus canlanmaya başlayacak. Yavaş yavaş Ulus’u mutlaka cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ kapsamında daha önce yıkım kararı alınan ancak mahkeme tarafından yıkımı durdurulan Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı’nın yönetimiyle önceki gün belediyede bir araya geldi. Çarşı yönetimi, Başkan Yavaş’a çarşının yeniden elden geçirilmesine ilişkin projeleriyle ilgili sunum yaptı taleplerini, anlattı. Konuyla ilgili Hürriyet Ankara’ya konuşan Başkan Yavaş, Anafartalar Çarşısı’nı yıkmayacaklarını elden geçirip yeniden canlandıracaklarını söyledi. Çarşının içerisinde sanat eserlerinin de olduğuna dikkat çeken Yavaş şöyle konuştu:

 

 

 

 

 

 

ANAFARTALAR’I YIKMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ

 

 

“Ulus esnafı, Ulus’un canlanmasını istiyor. Biz Anafartalar Çarşısı’nı yıkmayı düşünmüyoruz. Anafartalar Çarşısı’nı biraz elden geçirip, güzelleştirip kiraya vereceğiz. Hem belediye gelir elde edecek hem de Ulus canlanmaya başlayacak. Ulus Meydanı ile ilgili bir takım çizim hazırlıkları var. Ulus’u mutlaka cazibe merkezi haline getireceğiz. Bir kısmı belediyenin çabuk yapacağı işler. Bir kısmı da kurumlar arası işbirliğine tabii olan, karar alma sürecine bağlı hususlar. Artık hepsini parça parça çözeceğiz. Kurumlarla temaslarımız da olacak. Kimi ilgilendiriyorsa mutlaka görüşeceğiz.”

 

 

GÜMRÜK BİNASININ YERİNE OTOPARK

 

 

Yavaş’a Meclis’te AK Parti ve MHP’nin de esnafa destek verdiğini anlatan Anafartalar Çarşısı ve Ulus İş Hanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Tanrıverdi görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Yıkılan Gümrük Binası’nın yerine alta doğru katlı otopark yapılmasını önerdik. Değerlendirmeye aldılar. 2007’deki bombalı terör saldırısının ardından yapılan dış kaplama kötü bir hale geldi. Renkli cam ve alüminyum kaplama ile yenileme önerimiz olumlu karşılandı. Kiralamalara açılmasını talep ettik. Olumlu bir havada geçti. Mansur Bey ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söyledi.”

 

 

AK PARTİ VE MHP DE ZİYARET ETMİŞTİ

 

 

Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı esnafını geçen haftalarda ilk olarak Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan ardından da Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili AK Partili Fatih Ünal ziyaret etmişti. MHP’li Ilıkan, “Doğru bir planlama yapıp, burada yıllardır bekleyen, her sıkıntıya göğüs geren esnaflarımızla birlikte bir çözüm üretilmeli” derken

 

 

AK Partili Ünal da “Amacımız esnafı mağdur etmemek. Daha önce eksik bıraktığımız varsa, onları değerlendirip güncelleme olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

Kaynak : Hürriyet


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org