Swiss National Museum / Christ & Gantenbein |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Swiss National Museum / Christ & Gantenbein
Share 25 Nisan 2019

‘Eski ve yeni binalar, mimari ve kentsel bir topluluk oluşturacak şekilde birbirine doğrudan bağlandı’, bina planının tarihi parkın yollarını ve ağaçlarını ve ana parkın etkileyici çatı planını barındırdığı Christ & Gantenbein’i açıklıyor Yapı, yeni yapının hacimsel çizgilerini belirler. Parkın içine ve üzerine sürekli bir çatı katlanan ve köprüleme elemanının alt kısmına sarılmış olan tüflü beton duvarları olan, cılız bir heykel biçimini tanımlar.

 

Christ & Gantenbein, bu etkileyici formun ‘geleceğe bakarken geçmişi geleceğe tanıdığı’ ve ‘geleceğe bakarken geçmişi eskiyle yenileşmiş çimento zeminlerinde paralellikler çizmekte ısrar ettiği’ şeklinde anlaşılabileceğini vurguladı. ‘eski binanın terrazzo zeminlerini yeniden yorumlayan’, orijinal binanın tüf taşını yansıtan dokulu beton cepheler ve ana müzenin tektonik sağlamlığını devam ettiren 80 cm kalınlığındaki duvarlar.

 

 

 

 

Bu gerekçeler zayıf görünmekle birlikte, Christ & Gantenbein, tasarımlarının “yine de son derece modern” olduğunu, heykelsel biçiminin stilistik duyarlılığı üzerindeki saflığına öncelik verdiğini kabul ediyor. Dış ifadenin kemer sıkma gücü içsel olarak sürdürülür, aksi takdirde somut iç mekanlara eklem eklem uygulayan teknik servisler açıktır. Kunstmuseum Basel’lerinde olduğu gibi Christ & Gantenbein, bu mekanların tekilliğinin sergi içeriğinin ön plana çıkmasını sağladığını öne sürüyor, ancak ölçeklerinin müze koleksiyonunun gücünü de azalttığı görülüyor.

 
Bu aşırı anıtsallık, binanın ana merdiveninde çok belirgindir. “Galeri merdiveni”, hareket ve sergileme materyaliyle harekete geçirilen bir alanın görüntülerini çağrıştırıyor, ancak geniş merdiven boş duruyor – binanın birçok binasının birinden eğik görünümden biraz daha fazlasını sunan zorlu bir yükseliş. Duraklatmak veya oturmak için çok az alan olması durumunda, uzantı köprüleme işlevini her şeyden önce sunmaya niyetli görünüyor, ziyaretçileri yolculuğa zaman ayırmak yerine hedeflerine ulaşmaya zorluyor.

 

 

 

 

 

 

 

Sergi rotasının ötesinde, yeni yapı halka açık etkinlikler için bir kütüphane ve büyük bir oditoryum barındırıyor, ancak bu alanlar aynı zamanda uzantının geri kalanına nüfuz eden ısrarlı soğukluğu da paylaşıyor. Christ & Gantenbein’in Zürih Ulusal Müzesi’nin son derece iyi inşa edildiğine dair çok az şüphe var ve bu, orijinal binanın hassas ve ince bir şekilde yenilenmesinde özellikle belirgin, ancak proje böyle bir kurumdan bekleyebileceğimiz cömertlik duygusundan yoksun hissediyor. .

 
Tasarım en çok Platzspitz Park ile bağlantılı olarak inandırıcıdır, çünkü bina peyzajı köprü biçiminin altındaki merkez avluya çekmek için katlanır. Bu, müze ve park arasında kesintisiz bir bağlantı kurarak müzenin Zürih’teki merkezi kentsel konumuna yeni bir canlılık getiriyor. Keşke bu canlılık, Mesih ve Gantenbein’in acımasız anıtsallığının iç grilerine izin verdiyse.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Arc Space

1 Yorum
  1. çok iyi, çok net

    melike | 12 Mayıs 2019


Yorum yazmak için


Ruyi Köprüsü Tasarım: ZZHK Architects Ruyi Köprüsü, CR Phoenix City’nin güneyinde, Chengdu’nun Yüksek Teknoloji Bölgesi’ndeki Jian’nan Yolu kavşağının yakınında, Tianfu 2. Caddesinde yer almaktadır. Köprü Tianfu 2. Caddeyi geçiyor ve ana köprü Dayuan Central Park’ın yeşilliklerine bakıyor.       Ana köprü crosse Tianfu 2. Caddesi 2 açıklık vardır. Yaya geçidini kolaylaştırmak için her iki […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org