LOUISVILLE Halk Kütüphanesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
LOUISVILLE Halk Kütüphanesi
Share 12 Nisan 2019

Louisville Halk Kütüphanesi Güney Merkez Bölge Şubesi

Tasarım: MSR Design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AIA’DAN:

 

 

Köşeli formları ve endüstriyel materyalleri ile bu kütüphane organik çevresini kutlarken doğal dünyaya insan müdahalesini yansıtıyor. Gelişim için net kesimin uzun zamandır geldiği bir alanda 100 yıllık bir ormanda otururken, proje esnek ve duyarlı bir program oluşturmak için sürdürülebilir tasarıma sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sürdürülebilir kalkınmanın yeni bir şeklini göstermek için ekip, mevcut ağaç kanopisini koruyan bir strateji ile hem geleneksel hem de yeni kütüphane işlevleri için bir öğrenme ortamı yarattı. Orman, 3.800 metrekarelik yapı için mümkün olduğu kadar küçük bir ayak izi oluşturmak üzere kütüphanenin çevresinin 15 metresinin ötesinde korunmuştur. Kütüphane deneyimi, dışarıdaki okuma odası sayesinde dışarıda devam eder ve geniş cam bölümleri, ışıklı alanın ilham verici manzaralarını sunar. Sertifikalı LEED-NC v.3 Gold, kütüphane hizmet verdiği toplum için sürdürülebilirliğin bir simgesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kütüphanenin formu kasıtlı olarak, ormanın gölgesinde bir açıklıktan içeri ışık girmesini sağlayan güneş yolunu ele almak için eğildi. Clerestory ve uzun pencere şeritleri, tam daylit taban plakasına izin verir. Dışında, form yaz aylarında gölge sağlar ve kış aylarında iç mekana yansıyan sıçrayan sıçramalar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az hizmet gören bir mahallede faaliyet gösteren program, basit işlemlerden ziyade etkileşimi teşvik eder. Yalnızca personel alanları yoğunlaşmıştır ve sonuçta ortaya çıkan verimlilik daha büyük kamusal ve esnek alanlara izin vermektedir. Tek bir açık alandaki karmaşık bir ciltler programı, kütüphanenin kısa vadeli ayarlamalar yapmak için çevik kalmasını ve uzun vadeli değişiklikler için uyarlanabilir kalmasını sağlar. 70 metreye yayılan 5 metre uzunluğundaki bir kiriş, engelleyici sütunların yerine destek sağlar ve toplantı ve program odalarındaki hareketli duvar sistemi, kullanımda değilken her iki alanın da ana alanla birleşmesine izin verir. Topluluk etkinlikleri ve yenilikçi programlama için ideal bir mekan olan kütüphane, ilk altı ay içinde yaklaşık 3.000 yeni kütüphane kartı yayınladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
TASARIMCILARDAN:

 

 

Bir zamanların engin kent ormanlarının son kalıntılarına inşa edilmiş bu kütüphane, 100.000’in üzerinde yakın sakinine, öğrenme fırsatlarının dinamik bir şekilde toplanması için erişilebilir, davetkar ve sağlıklı bir yer sunmaktadır. Mevcut ağaçların karakterini ve miktarını kutlamak ve korumak için tasarım kararları verildi. Sitenin üçte birinden fazlası tamamen el değmeden bırakıldı ve ziyaretçilerin bozulmamış ormana yakından bakmalarını sağladı. Park alanının ortasındaki korunmuş ağaçlar, kaldırım ve binanın gölgesinde kalmanın yanı sıra gölgeliklerinin altında benzersiz bir halka açık alan yaratmaktadır. İnşaat sırasında kaybedilen numune ağaçları, tesis genelinde bulunan kereste halinde öğütüldü. Kütüphane, gün ışığına çıkan ve çevredeki ormana dağılmayı amaçlayan bir gemidir. Caddeye bakan paslanmaz çelik kaplı cepheler kelimenin tam anlamıyla binanın çevresini yansıtırken, karanlık sıva kaplı orman cepheleri ağaç gölgelerinde soluyor. Yüzeyler katlanır ve dinamik yansımaları ve ışık gradyanlarını tanıtmanın yanı sıra hem içte hem de dışta programatik işlevleri tanımlamak için bükülür. Renk, öne çıkan hedefleri vurgulamak için dağıtılırken, aydınlatma, genel bina hacmini işgal etmek için şakacı bir şekilde dağıtılır. En önemlisi, tesisin sezgisel yön bulma süreci ziyaretçilere bina boyunca benzersiz bağlamı kutlayan, ancak kütüphane hizmetleri gelişmeye devam ettikçe hızla adapte olabilen çeşitli okuma ve etkinlik alanlarına yönlendiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

1 Yorum
  1. Karakteri olan çok iyi bir çalışma, tasarım evresinden yapım evresine geçebilmiş.

    Gülfidan İnce | 23 Nisan 2019


Yorum yazmak için


Yetkililer nihayet Berlin’in “tahterevalli” si için yeniden birleşme anıtının zeminini hazırladı…   Editör: MATT HICKMAN   Önemli gecikmelerden ve tartışmalardan sonra, geçtiğimiz ay Berlin’de, 1989’da yeni, birleşik bir Almanya’ya geçilmesini  isteyen protestocuları onurlandıran interaktif bir anıt üzerinde çalışmalara başlandı. Stuttgart ve Berlin’de ofisleri olan bir mimarlık firması olan Milla & Partner tarafından tasarlanan anıt, Almanya’nın […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org