Huski Apartmanı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Huski Apartmanı
Share 4 Nisan 2019

Tasarım: Elenberg Fraser Architecture
Köşeye inşa edilmiş olan Huski, Viktorya dönemindeki yüksek arazilerde Falls Creek’te, hem kış hem de yaz mevsimi için açık olan beş seviyeli bir apart oteldir. , 4 x 3 yatak odası ve 2 x 4 yatak odası, 2 katlı çatı katı dairesi) ve günlük spa ve zemin seviyesinde mağaza / kafe üretir.

 

 

 

 

Tüm daireler, mutfak ve çamaşır yıkama olanaklarına sahiptir. Stüdyolar hariç, her dairede bir teras ve balkonda jakuzili havuz vardır. Huski’nin tasarımı, kar tanesi geometrisi çalışmasından kaynaklanmıştır. Avustralya ahşap dağ kulübeleri ve uluslararası dağ tatil beldelerinin etkisiyle birleştirilen saf ancak karmaşık desenler, ortaya çıkan mimari form için temel oluşturdu.

 
Doğada radyal olan bina, hassas çevre ortamına tepki verirken, Kiewa vadisi ve Mt Spion Kopje’nin manzaralarını en üst düzeye çıkarmak için dik alanı kullanır ve manzaranın her daireye girmesine izin verir. Kuzey cephesinin modüle edilmiş uçakları, binanın hem plan hem de kot olarak dinamik kalitesini vurgular. Buna karşın, aşınmış ahşap malzemelerin incelikleri sakinleşmekte ve yerel bina tipolojileri ile bir ilişki göstermektedir.

 

 

 

 

Olaylar:
Alp mimarisinin sorunu büyük çatı – kar yükünün kırma gerçekliğidir. Huski, bununla ilgili yalancı bir şekilde ilgilenir ve daha sonra alternatif bir fenomen sunar: karı cephede tutar (ve görünüşte kapalı) çatıdan değil, saçaksız bir kardan yapılma, imkansız bir kardan adam. Yapının biçimini bir çıkıntı olarak vurguluyor: Üzerine yerleştirilmiş bir gölgelikten değil, manzaradan ve manzaradan.

 

 

 

 

 

 

Minyatürleştirme:
Neo-Tirol komşuları gibi, Huski minyatürleştirme üzerine bir çalışma ama farklı türde bir çalışma. Huski, apartman ve otellerin yeni tipolojiye sıkıştırılmasıdır. Planlar, sosyalliğin ve keyfin temel boyutlarını, yaşanabilirliğin ve mahremiyetin tam anlamıyla mekânsal detayını göz önüne alıyor: gereksiz alanın çıkarılması.

 

 

 

Organik:

 
Yakın, bina organik bir okaliptüs kutuları dizisidir. Özel spa küveti ve yatak odası muhafazaları, ağaçların ve ötesindeki vadinin kendine özgü manzaralarını yansıtır. Her oda, cephenin ritmini belirleyen ve bozan kendi ufkunu çizer: bireysel ifadelerden oluşan kolektif bir kimlik. Huski, uzaktan bakıldığında, dairenin modülünü değil, dağın ölçeğini ele alıyor, yaklaştıkça tutuklama ve ölçek değişimlerine neden oluyor.

 

 

 

 

Yerleşim:
Bu işgal edilmiş okaliptüs duvarı, binanın yüzeyinde dolaşırken gözü takip ediyor. Çerçeveli kutular, odadan terasa değişen bu şekilde eğimlidir. Huski sakinleri, bir barok cephedeki heykelciklerin gözleri gibidir – bu bir maske değildir, ama içindeki faaliyeti ortaya çıkaran ve gizleyen yankılanan bir yüzeydir: inceleme altında yüzey bozulur.

 

 

 

 

Tasarım:
Kurucu parçalarını, temel malzemesini ve üretimini görmezden gelen mimarlıktan çok söz edilir. Bizim için tasarım, sürekli bir anlayış ve manipülasyon sürecidir – entelektüel / biçimsel çerçevenin tasarlanması ve temel malzememizin koda göre manipüle edilmesi: yüzde bir anlayış, yüzde 99 manipülasyon

 

 

 

 

Doğal havalandırma :
Tüm yaşanılabilir odalarda, ılıman dönemlerde dış çevrenin kullanımını teşvik eden, tamamen çalıştırılabilir pencereler veya kapılar ve iç / dış mekan alanları bulunmaktadır.

 

 

 

 

Kuzey Cephesinde Güneş Gölgeleme:
Kuzey cephenin fasetlenmesi ve kalınlığı yaz aylarında cilalama için gölgeleme sağlar. Kış aylarında daha düşük güneş daha yüksek güneş penetrasyonu sağlayan cepheye nüfuz edebilir

 

 

 

 

Kar İstinat Çatısı:
Huski çatısı kış aylarında karı korumak için tasarlanmıştır. Bu kar tabakası, termal kaybı önemli ölçüde azaltan termal bir örtü sağlar.

 

 

 

 

İç ve dış mekanların organizasyonu:
Müşteri, sadece misafirlerine lüks bir konaklama imkanı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda genel halk için de uygunluğu sağlayan yeni bir butik otel yaratmak istedi. Proje, komşu 5 yıldızlı konaklama yerinin bulunduğu bölgenin konsolidasyonu ve binanın cadde ile olan ilişkisi idi. önemli bir husus. Binanın önündeki teras alanı, cadde ile Huski’nin giriş katındaki ticari tesisleri arasındaki dik seviye değişimini düzenler. Falls Creek kayak yapma / kayak yapma köyü olduğundan daha hızlı erişim bir başka önemli husus. Huski patronlarının yanı sıra sitemizdeki tepelere kadar erişim sağlamak için binanın doğusundaki rampalanmış bir peyzaj elemanı sağladık.

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

Mimarlar: Elenberg Fraser Mimarlık
Proje Yeri: Falls Creek VIC 3699, Avustralya
Müşteri: Zacamoco
Proje Yılı: 2005
Yangın Mühendisliği: ARUP
Yapısal Danışman: Felicetti
Bina Araştırmacısı: Gardner Grubu
Miktar Araştırması: Slattery Australia
Bütçe: 4,8 milyon ABD Doları (4,59 ABD Doları)
Hidrolik, mekanik, elektrik, yangın hizmetleri: Norman Disney ve Young
Proje Ekibi: Callum Fraser, Zahava Elenberg, David Harrap, Lauren Hollanda, Cassian Lau, Andrew Davidson, Eugenia Lai, Karl Engstrom, Bryan Miller

 

 
Kaynak: www.arch2o.com

 

1 Yorum
  1. karmaşıklıktan da mekânsal farklılıklar doğabiliyor demek ki.

    Alişan Ortaç | 4 Nisan 2019


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org