Gumno Evi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Gumno Evi
Share 15 Nisan 2019

Tasarım:  Turato Architects

 

 

Turato Architects tarafından tasarlanan Gumno (harman zemini), geçmişte tahılları harmanlamak için kullanılan, alçak taştan bir duvarla çevrili dairesel yassı bir platodur. Gumno, emek, çaba ve bakımın olduğu bir yerdi ve tutarlı ve tutarlı bir sosyal etkileşim için bir çerçeveydi. Gumno yüksek mahsul verimini kutlamak için bir alan ve aynı zamanda yerel halkın topluluklarını etkileyen önemli konularda kararlar aldığı bir buluşma yeri olarak hizmet etti.

 

 

 

 

 

 

Risika, Hırvatistan’daki Krk adasının kuzeydoğu kesiminde yer alan küçük bir köydür. Köyü çevreleyen oldukça küçük bir alanda, çok sayıda terk edilmiş, fazla büyümüş ve erişilemeyen sütunlar vardır. Eski köy kilisesinin yakınında, bir taş taş duvarla çevrili küçük bir aile evlerinin sonunda, son 40 yıldır kullanılmayan küçük bir mülk ve iyi korunmuş eski bir sakız bulunur.

 

 
Rijeka’da yaşayan evli bir çift, iki yetişkin çocuğuyla birlikte, özel bir yere küçük bir yazlık ev inşa etmeye karar verdi. Dairesel kuru taş duvarla birlikte Gumno’nun onarılması gerektiğine ve ekili bahçenin, araba yolunun, meyve bahçesinin ve zeytin bahçesinin, bir tür çağdaş park haline gelmesi gerektiğine karar verildi; misafirler, arkadaşlar ve Risika halkı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ayar nedeniyle, ev arka plana, partinin en üst kısmına çekilir ve çok arka gerileme hattına inşa edilir. Bu, yerel evlerin inşaat alanı içinde evin inşasını öneren ilk şehir planına ve eski gumno’nun yıkılmasını önerdi.

 

 

İnşaatın ilk aşamasında, Risika sakinlerine bir öneride bulunuldu: kalan gumnoları mekânsal bir halkaya bağlamak amacıyla macchia çalılıklarının organize bir ıslahı ve bir sayı içerecek yeni bir yürüyüş yolu oluşturulması dinlenme alanları ve buluşma noktaları.

 

 

 

 

Detay

 

 

Partinin ön kısmındaki sakızların yanı sıra, evin arkasında bulunan bir sebze bahçesinin ve bahçesinin yanı sıra, evin ve parkın mimarisi, sahiplerin araçları ve onların misafirleri. Yeni bir evin organizasyonu ve kullanım olanaklarının bir bolluğu bağlamında görülen bu heterojen mekansal kompozisyon, güçlü izlenimler ve farklı deneyimlerden beklenmeyen yerler yaratıyor. Bu yerler farklı karakterlere ve kullanım koşullarına sahiptir.

 

 
Gumno evi, bütün aile üyeleri tarafından uzun süredir arzu edilen, tamamen farklı üç içerik barındırmaktadır. Birincisi, bir şarap ve yağ depolama alanı olarak hizmet veren bir konoba ve ayrıca toplantılar için bir yer olan büyük, rustik bir mahzen. İkincisi, aile için tasarlanmış geniş camlı bir oturma odasıdır. Son olarak, üçüncüsü denizin vazgeçilmez manzarasına sahip büyük bir havuz. Evin üst kısmında, samimi teraslara sahip dört küçük ünite ve ailenin her üyesi için sessiz bir uyku alanı vardır.

 

 

 

                                                                                                          Birinci kat planı

 

 

 

Böyle bir heterojen ve mekansal olarak farklı bir program, üç farklı ambiyansı birleştiren, harmanlayan ve sıkıştıran bir evde sonuçlandı. Bu ortamlar atmosferlerinde farklılık gösterir ve mekanlarına, işlevselliğine ve yapılarına ilişkin olarak çelişkilidir. Ağır, büyük, gömülü, kabaca oyulmuş bodrum; hafif ve şeffaf, açık plan, cam duvarlı çelik çerçeveli zemin kat; ve her biri kendi görüş ve yönünü arayan, kare zemin katının kenarı boyunca çıkıntı yapan büyük açıklıklara sahip küçük sıvalı üniteler.

 

 

 

 

 

 

Büyük bir üçgen yapı ile desteklenmiş olan toplantılar için oluşturulmuş bir platform olan geniş terasın elemanı, bodrum (konoba) için sessiz gölgeli bir terastır.  Aynı zamanda kapalı bir ev girişi ve kavisli bir merdiven, giriş mesire Gumnohouse Büyük bir beton koniye yerleştirilen terasta, Crikvenica – Novi Vinodol Rivierası’nın tam manzarasını sunan, düzensiz şekilli bir havuz, çeşitli derinliklerde su kazanı, su çekicilikleri içermektedir.

 

 

 

                                                                                                  Kesit

 

 

 

Bir yandan, Gumnohouse tatil evinin sükunetini ve sakinliğini özel olarak kullanıyor, ancak bir yandan da çok sayıda insan için bir dizi toplama noktası içeren zengin bir yapıya, bunun sayısız arkadaşı kolayca dönüştürülüyor. neşeli ve sosyal aile.

 
Gumnohouse bittiğinde, herkes ailenin daha önce bir “yazlık ev” olarak planlananlara kalıcı olarak taşınmaya karar verdiğini ve işle ilgili kısa süreli konaklamalar için Rijeka’daki aile evini yalnızca ara sıra kullanmaya karar verdiğini öğrenince şaşırdı.

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 
Mimarlar: Turato Mimarlar
Yer: Risika, Hırvatistan
Tasarım Ekibi: Idis Turato ve Marko Liović
Alan: 930.0 m2
Proje Yılı: 2014
Fotoğraflar: Ivan Dorotić, Igor Crnković, Sandro Lendler, Maja Bosnić
Proje Adı: Gumno Evi

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

1 Yorum
  1. Geometrinin başka bir uzayda yeniden yorumlanışı sanki. Basit fakat etkileyici.

    nuray ekinci | 15 Nisan 2019


Yorum yazmak için


Moulin Rouge projesi ile 6. kez WA Ödülünü kazandık. PROJE AÇIKLAMASI

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org