Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Share 15 Nisan 2019

Mimarlık Dergisinin 405. (Ocak-Şubat 2019) Sayısı Yayımlandı!

 

 

 

 

 

MİMARLIK’tan

 

Yeni bir yönetim şekline geçtiğimiz ve erken seçim, sonra yerel seçim hazırlıkları, sonra kur dalgalanmaları ve ekonomideki kötüye gidişin ülke gündemini meşgul ettiği; mimarlık gündeminde ise AKM’nin yıkılması, imar “barışı”na ilişkin kanunun yürürlüğe konması, 3. havalimanının açılması, millet bahçeleri tartışmaları gibi olayları yaşadığımız 2018’i geride bıraktık. 2019’da rant değil, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli mekânlar yaratmak için politikaların geliştirilebileceğine olan inancımızla herkese güzel bir yıl dileyelim.

 

 

 

Ancak ülke ekonomisi ile göbek bağı oldukça kuvvetli olan inşaat sektörü, 2018’deki hareketli gidişattan olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Barınmalık değil yatırımlık bir hal alarak geçtiğimiz yıllarda ivme kazanan, arz-talep dengesinin de üstündeki yapı üretimi, bu günlerde alıcı bulamaması nedeniyle bir darboğaza girmiş gibi. Şu an “durağanlık” olarak tanımladığımız, aslında geçmişteki gerçek olmayan / şişirilmiş rakamların normale, yani talep-ihtiyaç seviyesine dönmesi. Bu durum, yapı stokunu sürekli artıran sektörün, dolayısıyla -daha birçok faktörün de etkisiyle- ekonominin yaşadığı sıkıntının temel nedenlerinden. Bu ahval ve şerait içinde hem mimarlık ofisleri hem meslektaşlarımız hem de öğrenciler bu “kriz” durumunun birebir paydaşı haline geldi. Bu sayının “Kriz Ortamında Mimarlık” başlıklı dosyasında biz de bu konuya eğiliyoruz. Seçimler öncesinde, krizde de payı olan bazı kararların ortaklarından yerel yönetimlerin sorumluluklarını bize anımsatan ve kriz-yerel yönetimler bağlamında değerlendirmeler yapan; mimarlık ofislerinin nasıl etkilendiğini ele alarak kriz yönetiminin önemine vurgu yapan; ayrıca, kararlı / sağlam adımların atılmaması nedeniyle geleceği belli olmayan bir mimarlık ortamına geleceğin mimarlarını hazırlayan eğitim sistemi ile kriz ilişkisini kuran üç farklı metin bu dosya kapsamında yerini alıyor. Krizle ilişkilenme durumlarına dair “benim de bir sözüm var” diyenler için dergi önümüzdeki sayılarında bir mecra olmaya devam edecek. Katkılarınızı bekliyoruz.

 

 

Yılın son haftalarında ardı ardına mimarlık camiamızda yaprak dökümü yaşadık. Dergiye de önemli katkıları olan seleflerimden, babacan tavırlı Ersin Arısoy; başucu kitapları yazmakla kalmayıp kendisi bir başucu kaynağı olan, hem mimar hem antropolog, konulara her daim en geniş bakış açısıyla bakarak en isabetli çıkarımları yapan Bozkurt Güvenç; mimar, yazar, eleştirmen, “mekânda şiiri arayan”, ayrıca 2008 Mimarlar Odası Büyük Sinan Ödülü sahibi saygıdeğer Ziya Tanalı; en son olarak da, mimarlık tarihi alanındaki başvuru kaynağımız, her daim yolumuzu aydınlatan, enerjisiyle Odanın türlü çalışmaların ucundan tutmakla kalmayıp birebir yürütücülüğünü üstlenen 2000 yılı Mimarlar Odası Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü sahibi sevgili hocamız Afife Batur aramızdan ayrıldı. Yerlerinin kolay dolamayacağını söylemek tekrara düşecek olsa da vurguyu tam yapabilmek için gerekli. Önümüzdeki sayıda Ziya Tanalı ve Afife Batur’a ilişkin daha detaylı yazılarla kendilerinin mimarlık camiasına katkılarına bir kez daha dikkat çekiyor olacağız. Bizlere bıraktıkları noktadan hareketle çalışmaya devam etmek onlara olan borcumuz. Kendilerini saygıyla anıyoruz.

 

 

Aslı Tuncer Madge

 

 

 

 

 

 

XXI Mart 2019 Sayısı Çıktı

 

 

 

 

 

 

XXI’de bu ay Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık tasarımı Lapseki Hükümet Konağı, SO? tarafından yenilenen Beylikdüzü Atatürk Kültür Sanat Merkezi, Emir Drahşan’ın ekolojik ve kırsal yaşam ilkeleriyle hayata geçirdiği Ekoköy, Farming Architects’in VAC Library ve Design, Bitches tarafından tasarlanan 9 Dots projeleri yer alıyor. Bunların yanı sıra Sevinç Hadi tefrikamızın üçüncü bölümünü ve Lerzan Aras’ın kuruluşunun 100. yılında Bauhaus’un ilkelerini değerlendirdiği yazısını da bu sayıda bulabilirsiniz.

 

 

 

YAPI 446: YAPI Dergisi’nin Nisan 2019 sayısı

 

 

 

 

YAPI 446:

 

 

YAPI Dergisi’nin Nisan 2019 sayısında Tezuka Architects tasarımı Muku Anaokulu, Yazgan Tasarım Mimarlıktasarımı Merkez Ankara Showroom, SO? tasarımı Tavuklar Evi, Habif Mimarlık tasarımı Bahçeköy Evi ve Elips Tasarım imzalı Wilo Pompa Merkez Ofisi projelerine yer veriliyor.

 

 

Derginin bu sayısında, bulunduğu yerle ve zamanla ilişkilendirerek, ihtiyaca göre ve değişime açık bir yaklaşımla şekillendirdiği yapılarında, az çizgiyle çok şey ifade eden 46. Pritzker Ödülü’nün sahibi Japon Mimar Arata Isozaki’nin, Japon köklerinden ve geleneğinden beslenen, tek bir mimari tarza sıkışıp kalmayı reddeden yaklaşımıyla ele aldığı evrensel projelerinden bazıları Nesneler Arasındaki Anlamlı Boşlukların İzinde: Arata Isozaki başlıklı Dosya’da ele alınıyor.

 

 

Dergide ayrıca İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Güzden Varinlioğlu, Araştırma Görevlisi Gözde Damla Turhan ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarımda Bilişim Programı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Sema Alaçam’ın kaleme aldığı “Dijital Fabrikasyon Aracı Olarak Pavyon Tasarımı”, İstanbul Gelişim Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Yeşim Duygu Ergüney’in yazdığı “Bir Meşruiyet Sorunu: Mimarlık Tarihi ve Eleştiri” başlıklı makaleleri bulabilirsiniz.

 

 
RAF’ın Şubat Sayısı Çıktı!
 

 

RAF Ürün Dergisi, 2019 yılından itibaren yenilenen yayın takviminin ardından Şubat sayısı ile okurlarını en yeni ürünlerle buluşturmaya devam ediyor.

 

 

 

 

2019’un ilk sayısı olan Şubat sayısında, farklı kullanım alanlarına sahip birçok ürün ele alınıyor. Ürünlerin tanıtım sayfalarındaki güncel iletişim bilgileri üzerinden firmalara ulaşarak detaylı bilgi almak mümkün.

 

 

Yetmiş Sekizinci Sayının Kapağı, 13. RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması ile Seçildi

 

 

Bu sene rekor sayıda katılım gösterilen RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması’na 565 kişi tasarımlarıyla başvurdu. Arkitera.com editörleri oylaması ve jüri değerlendirmesi sonucu Elif Türk’e ait olan tasarım, RAF Ürün Dergisi 2019 Şubat sayısının kapağında yer almak üzere seçildi.

 

 

 

 

 

 

Proje Dosyası’nda Bu Ay, Deposite Projesi Ele Alındı

 

 

KG Mimarlık tarafından hayata geçirilen Deposite projesinin parseli İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde, mevcut bir yapının bitişiğinde yer alıyor. Mevcut yapı ile yeni tasarlanan yapının sahibi tarafından, mevcut yapının üzerine de mescit olarak kullanılmak üzere bir kat ilave edilmesi istendi. Tüm bu veriler ışığında mevcut yapı ile tamamen zıt, yapının üst katını da saran, adeta abanan bir metal örtü altında gizlenen bir ek bina tasarlandı. Düzenleme esnasında eski yapıya da yer yer dokunuldu ve cephesi yeniden düzenlendi.

 

 

 

 

 

İç Mekan Dosyası’nda Yemeksepeti Park İncelendi

 

 

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık iş birliği ile Levent’te hayata geçirilen Yemeksepeti Park, 10.000 m²’lik ferah bir alanda keyifle çalışma imkanı sunuyor. Uyku odalarından hamaklı kütüphaneye, spor salonundan oyun odalarına, ortak çalışma alanlarından teras bölümüne, tribün alanından fotoğraf stüdyolarına kadar beş kattan oluşan binasıyla Yemeksepeti, Türkiye’deki dinamik ofis anlayışına yeni bir boyut getiriyor.

 

 

 

 

RAF Ürün Dergisi’nde “Gelecek Sayının Kapak Tasarımcısı” ve “Gelecek Proje Dosyaları”

 

 

Nisan ayında yayımlanacak olan 79. RAF Ürün Dergisi sayısının kapağını Slash Architects tasarlıyor. Gelecek sayının proje dosyalarında ise A Tasarım Mimarlık’ın projesi ile yenilenen Atakule Çarşı ile Boytorun Mimarlık tarafından tasarlanan Mercedes-Benz Mengerler Etiler Showroom yer alacak.

 

 

RAF Ürün Dergisi’nin içeriğine www.raf.com.tr adresinden ulaşabilir, dergide yer alan ürünleri özellikleri ile birlikte inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Arredamento Mimarlık-330  Sayısı Çıktı

 

 

 

 

6

Bir Bunalım Döneminde Mimarlık:

Dünyada ve Türkiye’de

Uğur Tanyeli

34

Haworth Tompkins

Britanya’da Sanat İçin Tasarım

52

DOSYA: Mimarlar ve Göç:

Kaçanlar, Göçenler, Taşınanlar

Söyleşiler:

Arman Akdoğan, Murat Aksu, Emre Arolat, Pınar Arslan, Alper Derinboğaz, İnanç Eray, Ali Hızıroğlu, Bilge Kalfa Doğan, Doğu Kaptan, Umut Karakuş, Yelta Köm, Seyhan Özdemir Sarper, Güvenç Topçuoğlu, Burcu Tüm

84

Kronizm Çağında İstanbul ve Mimarlık Etkisi

Esra Akcan

94

Terra e Tuma Arquitetos Associados

São Paulo’da Konut

107

Yaşanabilir Yaşamlar İçin Bedensel Talepler

Yağmur Yıldırım

108

Boxen

ArkDes

Stockholm, İsveç

 

 

 

Mimar.ist Sayı 64 (Kış 2019)

 

 

 

 

Tahakküm ve İnşa

 

Asuman Türkün – Bahadır Özgür – Cihan Baysal Uzunçarşılı – Fırat Genç – Pelin Pınar Giritlioğlu – Oğuz Haşlakoğlu-Güven Arif Sargın – Eray Çaylı- Öncül Kırlangıç – Kubilay Önal- Erhan Kurtarır – Taner Orhan – Hakkı Yırtıcı – Selma Tunalı

 

 

Gürültünün Kullanıcı Sağlığı Açısından İrdelenmesi

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA), koronavirüse karşı mücadeleyi desteklemek amacıyla kamu görevlilerini, sağlık tesisi sahiplerini ve mimarları, binaların geçici sağlık tesislerine uyarlama konusunda bilgilendirmek için yeni bir bilgilendirme başlattı.     26 Mart’ta AIA’nın web sitesinde, dünyadaki Covid-19 pandemisine karşı mücadeleye katkı olarak AIA, federal, eyalet ve yerel hükümetleri mevcut sağlık binalarını ve artan karantina ihtiyaçlarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org