Sydney Opera Binası Neye Benzeyebilirdi? (Reddedilen 7 Teklif) |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Sydney Opera Binası Neye Benzeyebilirdi? (Reddedilen 7 Teklif)
Share 8 Mart 2019

Şubat 1956’da, New South Wales Başbakanı Joseph Cahill, Sydney Opera House olarak bilinen ve “Sydney Bennelong Noktasında Ulusal Opera Binası” nı inşa etmek için uluslararası bir yarışma ilan etti.

 

 

Yarışma, mimarların siyah beyaz olduğu sürece herhangi bir sayıda çizime girmesine izin verdi. Kazanan girişi oluşturmak için mevcut bütçede bir sınır belirlenmedi. Mimarların en az 100 otomobilin yerinde park etmesine izin vermeleri gerektiğine dikkat çekildi – çoğunlukla orkestranınkiler!

 

 

Yani tuhaf olan mimar Jørn Utzon’un somut kabukları dizisini kazanıyor, biz yardım edemedik, ancak diğer 222 yarışma girişinden bazılarının nasıl göründüğünü merak ettik. Bu yüzden en iyilerinden yedi tanesini açığa çıkardık ve onları bu yeni gerçekçi görüntü dizisinde hayata geçirdik.

 

 

1. Philadelphia Collaborative Group’s Design

 

 

 

 

 

Yarışmada ikincilik, Philadelphia’daki yedi tasarımcının doğaçlama ekibi tarafından yaratılan bu denizaltı şeklindeki opera binasına gitti. Kazanan tasarım gibi, yapı deniz kabuğu formundan ilham aldı ve beton kullanımında en son teknikleri kullandı.

 

 

Görevde görevlendirilmiş olabilir, ancak Philadelphia ekibi bu umut verici başlangıçtan sonra birlikte çalışmaya devam etti ve ödüllü tasarım grubu Geddes Brecher Qualls Cunningham’ı (GBQC) oluşturdu.

 

 

2. Paul Boissevain and Barbara Osmond’s Design

 

 

 

 

 

 

Hollanda-İngiliz ekibinin katılımı, Marzella ve Utzon’un somut deniz kabukları yanında oldukça tutucuydu, bu yüzden yarışmada üçüncü oldu.

 

 

Ancak, hakimler binanın insan ölçeğinden etkilendiler ve mesire oldu. Kutu tasarım ve yürümeye yapılan vurgu, Boissevain ve Osmond’un gerçekleşmemiş vizyonundan elli yıl sonra inşa edilen Norveç’teki Oslo Opera Binası’nın eğik zeminden tavana kaldırımını hatırlamıyor, ancak hatırlayamıyor.

 

 

3. Sir Eugene Goossen’s Design

 

 

 

 

 

 

 

Rekabete hiç girmemiş olmasına rağmen, Sir Eugene Goossen tarafından yaratılan tasarım, önemli siyasi salınımlara sahip bir tasarımcı olarak gerçekleştirilebilirdi.

 

 

Gossen, yalnızca Sidney Senfoni Orkestrası şefi değil, aynı zamanda NSW Devlet Müzik Konservatuarı’nın direktörü ve bir opera binasının kurulmasını talep eden en önemli seslerden biriydi.

 

 

4. Peter Kollar and Balthazar Korab’s Design

 

 

 

 

 

 

Macaristan’daki komünist rejimden mülteciler, Kollar ve Korab’ın girişi, Avustralya’nın en üst sıradaki girişiydi. Yargıçlar, projenin “çok becerikli planlaması” hakkında yorum yaptılar.

 

 

Ancak yarışmaya dördüncü olarak katılması, Dane NSW hükümeti ile düştükten sonra Jørn Utzon’u bina projesinden sorumlu tutmak için nihayetinde başarısız olan kampanyanın büyük bir parçası olan Kollar’ın sonu anlamına gelmiyordu.

 

 

5. S. W. Milburn and Partners’ Design

 

 

 

 

 

 

Stanley Wayman Milburn ve Eric Dow’ın tasarımı, Boissevain ve Osmond’un mesire şeklindeki kutusundan pek de farklı değildi.

 

 

Ancak Milburn ve Dow meskenlerini yükseltilmiş binanın altına soktular ve muhtemelen iletkenlerin aceleyle bir yere gitmeleri gerektiğinde çatıya bir helikopter yastığı yerleştirdiler.

 

 

6. Vine and Vine’s Design

 

 

 

 

 

 

İngiliz şirketi Vine and Vine’ın yayılan opera binası, bir restoranla ayrılmış iki auditoria’dan oluşuyordu. Rakiplerinin çoğu gibi, Vines de batık bir sahil meydanında olduğu gibi, açık alan için hazırlık yaptı.

 

 

Ancak iki auditoria, şirketin binasını canlı kırmızı cepheyle tamamlayarak tarihe gönderen hakimler için çok fazlaydı.

 

 

7. Kelly and Gruzen’s Design

 

 

 

 

 

 

Bu işbirlikçi grubun girişi Vines’in batık avlularıyla yankılanıyor. Ancak, Amerikan ekibinin katılımıyla ilgili Vegas tarzı bir pizzacı da var.

 

 

1932 yılında Barnett Sumner Gruzen ve Albay Hugh A. tarafından kuruldu. Kelly ve Kelly, Gruzen bugün IBE Grubu olarak çalışmaya devam ediyor.

 

 

Joseph Cahill’in rüyasının tamamlanması için yapılan yarışmadan 17 yıl sonra aldı ve ne yazık ki bu arada öldü. Fakat Utzon’un kazanan girişi, UNESCO Dünya Miras Alanı statüsünü tasarım yarışmasının yarısından bir buçuk yüzyıl sonra kazanan Avustralya kültürünün belirleyici sembollerinden biri haline geldi.

 

 

But Utzon’s winning entry has become one of the defining symbols of Australian culture, gaining UNESCO World Heritage Site status half a century after the original contest for its design.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

1 Yorum
  1. Galiba en iyisi Utzon’un opera binasıymış.

    Fehiman Özel | 12 Mart 2019


Yorum yazmak için


  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arazisini yapılaşmaya açarak yapacağı 193 milyon 794 bin TL’lik “AVM Gar” projesinin imar planlarının yürütmesi durduruldu. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, imar planlarını şehircilik ilkelerine ve hukuka uygun bulmadı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org