Rothko Şapeli Restorasyonu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Rothko Şapeli Restorasyonu
Share 4 Mart 2019

Tasarım: Architecture Research Office (ARO)

 

 

 

 

Rothko Şapeli’nin yöneticisi, tarihi Rothko Şapeli’nin restorasyonunu da içerecek bir yıl süren inşaat projesinin başladığını duyurdu. Bu, Rothko Şapeli için “Açılış Alanları” ana planının uygulanmasındaki ilk adımı temsil ediyor. Çok yıllı proje, Şapeldeki ve çevresindeki ziyaretçi deneyimini artıracak, ziyaretçilere yeni deneyimler, programlar ve genişletilmiş eğitim teklifleri sunacaktır. Mark Rothko ve John ve Dominique de Menil’in orijinal vizyonu ile uyumlu bir kampüs geliştireceklerdir.

 

 

 

 

 

 

Rothko Şapeli, 4 Mart 2019’da 2019’un sonuna kadar kapanacak ve kapsamlı bir restorasyon geçirecek. Ulusal Tarihi Yerler Kayıt Listesi’nde yer alan Rothko Şapeli, dünyanın en ünlü kutsal mekanlarından biridir. Şapel, inanç, manevi veya dini geçmiş ne olursa olsun manevi tefekkür ve angajman davet eden 14 anıtsal Mark Rothko kanvasıyla tanımlanır.

 

 

Şapel, ekümenik ve dinler arası bir kutlama ve tefekkür için bir alan ve aynı zamanda eleştirel sosyal konularda topluluğa katılım için bir yer olarak yaratılmıştır. Hem sanat severler hem de durgunluk ve yansıma yeri arayanlar tarafından desteklenen Chapel, her yıl 100’den fazla ülkeden 100.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

 

 

 

 

 

 

Rothko Şapeli İcra Direktörü David Leslie, “Rothko Şapeli, John ve Dominique de Menil’in hayırseverliğinin ve dünyaya gösterdiği özenin sonucudur. Bu proje, Maneviyat anlayışını ve Şapel’e tefekkür duygusunu geri yükleyerek ve Rothko resimlerini koruyarak geleceğe yönelik bu tutumu sürdürürken, aynı zamanda toplum liderlerini ve halk üyelerini sosyal adalet ve insan soruları ile güreşmek üzere toplayabilmemize izin verecek hakları saklıdır. Görevimizin dualitesini yerine getirmek için ihtiyacımız olan odaya hiç sahip olmadık. Açılış Alanları vizyonu sadece kampüsümüze daha fazla ziyaretçi kabul edebilecek genişletilmiş alanlarla değil, aynı zamanda insanları birbirinden ayıran birçok sınırın ötesinde bir araya getiren Şapel misyonunda yer alan sanat, tefekkür ve toplumla ilişki türlerinin daha zengin deneyimlerinden biridir. ” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Açılış Alanları planı, New York Şehri merkezli Mimarlık Araştırma Ofisi tarafından, hem şapelin restorasyonunu – hem de aydınlatma tasarımı firması George Sexton Associates ile kampüsün genişlemesini denetliyor. Plan aşağıdaki hususları içermektedir:

 

 

Şapel Restorasyonu

 

 

Işıklık, aydınlatma tasarımı ve Şapelin girişi, mekanın orijinal konsepti ile uyumlu olarak yeniden yapılandırılacak ve Rothko Şapeli’ni yapan samimi mekan ve sanatın daha kişisel ve daha iyi aydınlatılmış bir deneyimine olanak sağlayacaktır. Kritik koruma girişimleri ve gün ışığından yararlanma tasarımına yükseltmeler, Rothko’nun olağanüstü resimlerinin ve mekanın aslında amaçlandığı gibi tecrübe edilmesini sağlayacaktır. Yenileme yönleri arasında tepegöz bölmesini sökmek ve gün ışığının içeriye nüfuz etmesini sağlamak için merkezi tavan penceresini değiştirmek vardır.

 

 

Hoşgeldin Pavyonu

 

 

Genişletilmiş kampüse ve Şapeli’ne açılan kapı olarak kabul edilen Şapel’in kuzeyindeki karadaki Hoş Geldiniz Pavyonu, misafirperverlik ve kapsayıcılık değerlerini, fırsatlarla buluşma ve yönlendirme, grup ziyaretlerini ve Şapel kitabevini yansıtacaktır.

 

 

Peyzaj ve Altyapı

 

 

Nelson Byrd Woltz Peyzaj Mimarları tarafından yapılan bir tasarımla peyzaj ve altyapı iyileştirmeleri ziyaretçilerin keyif alabileceği yeşil alan miktarını artıracak, sel ve diğer hava olaylarına karşı duyarlılığı azaltacaktır. Barnett Newman’ın Broken Obelisk’i için geliştirilmiş bir meydan ayarı, yeni park ve bahçe alanları yaratacak olan ve bu alandaki sığınak hissini geliştirirken kampüs erişimini artıracak olan Şapel arazisindeki birçok yenilikten sadece biri.

 

 

Bu 30 milyon dolarlık sermaye kampanyasının zamanlamasına yansıyan Açılış Alanları Başkanı Christopher Rothko, “Bu proje gecikmiş durumda. Herhangi bir sanat enstalasyonu için doğru aydınlatma ve ambiyans önemlidir, ancak Menillerin öngördüğü ve Rothko Şapeli’nde babamın yarattığı ruhani deneyim için önemlidir. Mevcut yenileme, ziyaretçilerin Rothko’nun kariyerinin doruk noktası olarak gördüğü anıtsal tablolara ve kutsal alana katılımını özenle kolaylaştıracak. Ayrıca, kampüsümüzü büyük ölçüde geliştireceğiz, yansıma için daha fazla açık alan yaratacağız ve insan hakları adına yaptığımız önemli çalışmaları ve yenilenmiş özveri ve kapsamla inançlar arası diyalogu yerine getirmemize olanak sağlayacak yeni tesisler inşa edeceğiz. 50’nci yıldönümümüze yaklaşırken, çalışma bize de Menils, Philip Johnson, Howard Barnstone, Gene Aubrey, Barnett Newman’ın da dahil olduğu Rothko Şapeli’nin tasarımına, yapımına ve sorumluluğuna katkıda bulunanları kaldırma ve kutlama fırsatı veriyor.

 

 

 

Proje Bilgileri:
Proje: Rothko Şapel Restorasyonu, Houston
Müşteri: Rothko Şapeli
Mimar: Mimarlık Araştırma Ofisi, New York
Aydınlatma: George Sexton Associates
Peyzaj: Nelson Byrd Woltz Peyzaj Mimarları
Maliyet: 30.000.000 ABD Doları

 

 

 

 

Kaynak : www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Bizans döneminde inşa edilen ve uzun yıllardır kaderine terk edilmiş bir şekilde duran Yedikule Zindanları restore ediliyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org