Cambridge Üniversitesine Modern Ekler… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Cambridge Üniversitesine Modern Ekler…
Share 18 Mart 2019

Stanton Williams, tarihi Cambridge Üniversitesi Kampüsünün çağdaş uzantısını tamamladı…
Editör: Alyn Griffiths

 

 

Stanton Williams, Cambridge Üniversitesi’ndeki bir işletme okuluna, mevcut bir tarihi binaya bitişik olan ve büyük çatı ışıkları ile aydınlatılan sosyal ve dolaşım alanlarını içeren dört katlı bir eki tamamladı.

 

 

 

 

Cambridge Judge Business School’un genişlemesi gerekmekteydi.  Konferans, ofis eğitimi ve yemek olanaklarının yanı sıra esnek öğretim alanları içeren lisansüstü ve yönetici işletme eğitimi için bir merkez için yeni yapılara gereksinim vardı.

 

 

 

 

Simon Sainsbury Centre, iki eski hemşire yurdunun yerini almak üzere Londra merkezli Stanton Williams firması tarafından tasarlandı ve okulun II. Sınıf kültürel miras listesindeki Addenbrooke binasına katılması sağlandı.

 
18. ve 19. yüzyıl binaları, aslen 1995 yılında mimar John Outram tarafından denetlenen modern bir dönüşüm geçirmeden önce kentin ünlü eğitim hastanesinin bir parçasını oluşturuyordu.

 
Yeni 5.000 metrekarelik tesisin eski hastane binalarıyla rekabet etmek yerine tamamlayıcı olması amaçlanıyor ve bu nedenle de kitleselliği, yüksekliği ve kütlesi için benzer bir yaklaşım benimsiyor.

 

 

 

 

2017 Dezeen Hot List’te 412’de yer alan stüdyo, “Tasarım, Matthew Digby Wyatt tarafından tasarlanan tarihi duvar cephesinden ilham alan orijinal hastanenin bir uzantısı olarak tasarlandı” diye projeyi anlattı.

 
“Eski, yeni ve yakın geçmişin fiziksel yan yana gelmesiyle, proje çağdaş ihtiyaçlarını ifade ederken okulun kimliğini oluşturan karmaşık bir tarih katmanını ortaya koyuyor.” diye devam etti…

 

 

 

 

Dış cephe, tarihi hastanenin ana cephesinin yapısal ritmini yansıtan soluk tuğla iskeleler ve prekast beton yüzgeçlerin bir kombinasyonuna sahiptir.

 
Kat yükseklikleri ve açıklıkları, mevcut hastane servislerinin yükseklikleri tarafından belirlenir. Genel kitle, orijinal hastane kampüsünün ölçeğini yeniden oluşturuyor ve binanın kentsel ortamda rahatça oturmasına yardımcı oluyor.

 
Derin pencere, ofislerin iç kısımlarına, yemek alanlarına ve binanın içindeki diğer alanlara doğal havalandırma sağlamak için kullanılan birimleri gizleyen bronz panelleri içeriyor.

 

 

 

 

Mimarlar, “Açıkta kalan yapısal beton ile yan yana yerleştirilmiş güçlü renk ve rafine malzemelerin kullanımı, hem 19. yüzyıl binasının hem de 1990’ların Outram dönüşümünün cesur rengine, zengin malzemelerine ve maruz kalan yapısına referans veriyor” diye proje tavırlarını açıkladılar.

 
“Sonuçta ortaya çıkan kampüs, bireysel dönem stillerini aşan birleşik bir kimlik oluşturur.”

 

 

 

 

Dahili olarak, mevcut hastane binasının cephesi, parlak bir şekilde boyanmış pencere çerçeveleriyle, şimdi daha önce bu dış mekanı doğal olarak aydınlatan lineer tavan ışıkları ile örtülmüş büyük bir kabul alanını çevreliyor.

 

 
Fuaye ve dolaşım alanları, öğrenciler ve personel arasında etkileşimi ve şans toplantılarını teşvik etmeyi amaçlar. Bu alanlardan biri, fuayeyi ikinci kattaki sosyal alanlarla birleştiren ana merdiven.

 

 

 

 

Yakındaki Downing College’a bakan geniş bir yemek salonuna ek olarak, bina birkaç boş alanın yanı sıra, bol miktarda doğal ışık ve çevre manzaraları sunan büyük pencerelerle kaplı ofis ve konferans salonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 
Simon Sainsbury Center, üniversitenin mevcut binalarına çeşitli koridorlar, fuaye ve camlı bir köprü üzerinden bağlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

2017’de Stanton Williams, orijinal Beaux-Arts binasına monolitik taş kaplı bir kütle ekleyerek Nantes’te bir müzenin yenilenmesini tamamladı.

 

 
1985 yılında Alan Stanton ve Paul Williams tarafından kurulan stüdyo, University College London’ın önerdiği Olympic Park kampüsündeki ilk binaları tasarlamak için Lifschutz Davidson Sandilands ile birlikte çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

1 Yorum
  1. Zariflik, netlik, mükemmel işçilikle birleşmiş. Tasarımın gücü işte.

    nezih karaca | 28 Mart 2019


Yorum yazmak için


Yetkililer nihayet Berlin’in “tahterevalli” si için yeniden birleşme anıtının zeminini hazırladı…   Editör: MATT HICKMAN   Önemli gecikmelerden ve tartışmalardan sonra, geçtiğimiz ay Berlin’de, 1989’da yeni, birleşik bir Almanya’ya geçilmesini  isteyen protestocuları onurlandıran interaktif bir anıt üzerinde çalışmalara başlandı. Stuttgart ve Berlin’de ofisleri olan bir mimarlık firması olan Milla & Partner tarafından tasarlanan anıt, Almanya’nın […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org