ARATA ISOZAKI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ARATA ISOZAKI
Share 18 Mart 2019

Japon mimar, uluslararası onura layık görülen 46 ıncı mimardır.

2019 pritzker ödülü, Japon mimar, şehir plancısı ve teorisyen Arata Isozaki  1954 yılında Tokyo Üniversitesi’nden mezun oldu.  Kariyerine 1987 Pritzker Laureate Kenzo Tange altında çıraklık eğitimi ile başladı.

 

Arata Isozaki & Associates2019 Pritzker Ödülü Ödül Sahibi Arata Isozaki, Hon. FAIA

 

 

 

1963 yılında Japonya’nın egemenliğini yeniden kazandığı ve İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden kaynaklanan siyasi, ekonomik ve kültürel belirsizliklerin arasında fiziksel olarak yeniden yapılanma arayışı içinde olan müttefik işgalden sonra Arata Isozaki & ortaklarını kurdu. “Bu sorunları çözmenin en uygun yolunu bulmak için tek bir tarz üzerinde duramadım” diye açıklıyor Isozaki mimari tavrını. “Değişim sabit oldu, paradoksal olarak, bu kendi tarzım haline geldi” diye devam ediyor sonra.

 

 

FAIA, 2019 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Japon mimar Arata Isozaki, Hon kazandı. Amerikan Philip Johnson 1979’da ilk ödülü aldığı için Isozaki, Pritzker’i ve ardından Japonya’nın sekizinci mimarıyla toplamda  46. Ödül sahibini buldu. Ödül, bu Mayıs’ta Versay’da düzenlenen ve Paris’te halka açık bir konferansla ve bir törende verilecek.

 

 

 

 

 

Isozaki’nin ilk anılarının çoğu II. Dünya Savaşı’nın Ōita’nın memleketi, 1945’te 14 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri’nin atom bombası attığı Hiroşima ve Nagazaki arasında neredeyse tam olarak ortadaydı. Pritzker Ödülü biyografisinde yazıyor. “İlk mimarlık deneyimim mimarlığın boşluğuydu ve insanların evlerini ve şehirlerini nasıl yeniden inşa edebileceğini düşünmeye başladım.”

 

 

BAŞLICA YAPILARI

 

 

Yashurio IshimotoOita Bölge Kütüphanesi (1966)

 

 

Yashurio IshimotoOita Bölge Kütüphanesi (1966) Oita, Japonya, Arata Isozaki & Associates tarafından tasarlandı.

 

 

Isozaki’nin ilk kariyeri, Kyushu adasındaki Homeita memleketinde Japonya’nın savaş sonrası yeniden inşasıyla başladı. ŌitaPrefectural Kütüphanesi (yeniden adlandırılmış artita art plaza) mimarın ilk kazandığı yarışmalardan biriydi ve ‘büyümekte olan mimariyi vurgulayan daha büyük bir planın parçasıydı”. Şehir planlamasının asla durağan kalmaması gerektiği, ancak büyüme ve evrim için tasarlanacağı teorisi İnsan vücudu ile yapılan bir benzetme, binanın organizasyonu için, esas olarak açıkta betonda gerçekleşen ve aydınlık ve karanlık ortamlarına ışıklıklar ve pencereler aracılığıyla yol veren bir ilham kaynağıydı onun için.

 

 

Ōita Prefectural Library, 1966

 

 

 

 

 

En önemli erken çalışması memleketinde yapıldı. Jüri tarafından yapılan alıntı, Japon Brutalizminin bir başyapıtı olan Preita Vilayet Kütüphanesi (1966) “olarak adlandırılıyor.

 

 

Kitakyushu Merkez Kütüphanesi, Fukuoka, Japonya (1973-74)

 

 

 

 

Kitakyushu Merkez Kütüphanesi, étienne-louis boullée’nin fransız milli kütüphanesi için önerilen tasarımından esinlenmiştir (1785). Izosaki neoklasik kubbeli tavanların prekast beton ile modern bir yorumunu gerçekleştirdi. binanın ayrı ayrı kıvrılmadan önce paralel olarak uzanan iki büyük namlulu kubbesi, dış cepheye bakan dikdörtgen pencerelerle tezat oluşturuyor.

 

 

Çağdaş Sanat Müzesi, Los Angeles (1986)

 

 

Yasuhiro IshimotoMarkes Isozaki & Associates tarafından tasarlanan, Los Angeles’taki Çağdaş Sanat Müzesi (1986)
Amerika Birleşik Devletleri’nde inşa edilen üç yapı, Çağdaş Sanat Müzesi (MOCA) Los Angeles (1986), Team Disney Orlando (1991) ve COSI Columbus (1999). İlk ikisi, dönemin simgesi olan neo-rasyonalist ve postmodern duyarlılıkları birleştiriyor. MOCA’nın tasarımı, binadan ayırt edilemeyecek bir logo oluşturmak için mükemmel şekilde tasarlanmış soyut bir görüntü sağlamak için kemerler, kırmızı kumtaşı ve piramidal çatı pencerelerini birleştirir. Team Disney binasında, kocaman bir güneş saati olarak çalışan, merkezi altı katlı, açık çatılı bir rotunda bulunuyor. COSI, mütevazı bir yapıya uzun, düşük, eğri bir form ekler ve daha mütevazı bir biçimde de olsa merkezi bir rotundayı yeniden düzenler. Isozaki’nin Amerikan binalarının her biri, formların cesurluğunu sessiz bir mütevazılık arzusuyla dengeliyor gibi görünüyor – basması zor bir bıçak kenarı.

 

 

Hisao SuzukiPalau Sant Jordi, Barselona, İspanya (1990)

 

 

Hisao SuzukiPalau Sant Jordi (1990), Barselona, İspanya’da Arata Isozaki & Associates tarafından tasarlandı.
Hem yerel hem de küresel kültüre – ve insanları bir araya getirme arzusuna – yaşam boyu ilgisi 1980’lerin sonundaki bir projede açıktır. Isozaki, Steven Holl, FAIA ve 2000 Pritzker Ödül ödülü Rem Koolhaas, Hon da dahil olmak üzere bir grup mimar davet etti. FAIA, Japonya’nın Fukuoka kentinde konut tasarımı yapacak. Yapılar zaman içinde belirli bir anı yansıtıyor, ancak aynı zamanda Isozaki’nin meslektaşlarını ve meslektaşlarını desteklerken mimari açıdan önemli bir konut sağlamadaki ruh cömertliğinin bir göstergesi.

 

 

Seramik Park Mino, Gifu, Japonya (1996-2002)

 

 

 

 

 

Galeri alanları, konferans salonları, çay evleri ve bir kamu atölyesini içeren bu seramik müzesi, basamaklı bir vadide yer almaktadır. dış mekan terasları, gözlem terasları ve cam perde duvarları aracılığıyla topografyanın bir uzantısı olarak hizmet ederken, çevresindeki bitki örtüsünü korur. Binadan çıkan iki ışık kutusu içeride ne olduğuna işaret ediyor. bölgesel taş tuğla ve seramik gibi malzemeler kullanılır ve sarkaç benzeri yapılar ve süspansiyon direkleri galerileri deprem tehlikelerine karşı koruyarak müzenin içeriğini korur.

 

 

 

 

 

E Hisao SuzukiNara Centennial Hall (1999)

 

 

E Hisao SuzukiNara Centennial Hall (1999) Nara, Japonya’da Arata Isozaki & Associates tarafından tasarlandı.
1954 yılında Tokyo Üniversitesi’nden mezun oldu ve 1963’te kendi ofisini açmadan önce 1987 Pritzker Ödülü sahibi Kenzo Tange’de çalıştı. 1965 yılında Isozaki’nin çalışması, birçok küresel hareketi içeren bir sorgulayıcı duyarlılığa işaret eden sayısız stilistik çeşitliliği kapsadı. periyot. Ve global ofisler dersleri takip etti: 1984’te Barselona’da Arata Isozaki ve Asociados España’yı; 2004 yılında, şimdi Isozaki + HuQian Ortakları olarak bilinen Arata Isozaki & Associates Shanghai’ı açtı; 2005 yılında Milano’da Arata Isozaki ve Andrea Maffei Associati’yi İtalyan mimar Andrea Maffei ile birlikte kurdu.

 

 

Allianz Kulesi, Milan, İtalya (2003-2014) – Andrea Maffei ile birlikte

 

 

Allianz Kulesi, Milan, İtalya (2003-2014) – Andrea Maffei ile tasarlandı
Allianz Kulesi, İtalya’nın en yüksek gökdelenlerinden biridir ve Milan şehri için yeni bir dönüm noktası olarak hizmet vermektedir. 50 katlı yüksek binanın dar yapısı dikeyliğini vurguluyor. Dış üçlü cam perde duvarı, güneşin yansımasını azaltmak için altı katlı bölmelerde kavislidir ve binayı aydınlatan doğal ışığı göstermektedir. Yuvarlatılmış formların bu dikey sırası, bina ortaya çıktıkça hafif bir hareket hissi yaratır. Altın vurgulu dört dış dirsek, karşı salınımlar, çok yönlü bir iç yapı ise esnek ofis alanlarına izin veriyor. Isozaki projeyi İtalyan mimar Andrea Maffei ile birlikte tasarladı.

 

 

Suzuki HisaoQatar Ulusal Kongre Merkezi (2011)

 

 

Arata Isozaki & Associates tarafından tasarlanan Suzuki HisaoQatar Ulusal Kongre Merkezi (2011), Doha, Katar
Daha yakın bir zamanda, Doha’daki Katar Ulusal Kongre Merkezi’nin (2011) unutulmaz gölgesi, uzun süredir devam eden bir Seussian arboretumu yaratan yerel srara ağacına dayanan iki büyük dallanma kolonu ile uzak tutuluyor.
Isozaki’nin 2019 ödülü olarak seçilmesi bir sürpriz, ancak henüz bir sürpriz değil. Birisi, Isozaki’nin Pritzker’i kazanma zamanının birkaç on yıl önceydi, ancak birkaçı onun eserleri arasında tarihteki çalışmaların yeri konusunda bir hata bulabilirdi.

 

 

Chen HaoShanghai Senfoni Orkestrası

 

 

Arata Isozaki & Associates tarafından tasarlanan Chen HaoShanghai Senfoni Orkestrası
Isozaki 1986’da RIBA Altın Madalyası’nı kazandığında, ödülü kazanan sadece ikinci Japon mimarıydı (Tange yirmi yıl önce aynı onuru kazandı) ve tahmin edilebilir bir Pritzker seçkisi gibi görünüyordu. Aslında, Isozaki, 1979’dan 1984’e kadar ödül için jüri üyeliği yaptı ve 40’lı yılların sonlarında ve 50’li yılların başlarında mimar olarak düzenlediği profesyonel saygınlığı gösterdi. Tange 1987’de ilk Japon Pritzker ödülü olarak adlandırıldı, ardından Isozaki’nin çağdaş Fumihiko Maki Hon. FAIA, 1993 yılında. Gelecek çeyrek yüzyıl, her biri Isozaki’den bir ila üç yıl daha genç olan beş Japon kazananı görecekti.

 

 

Lucerne Festivali Ark Nova – Anish Kapoor ile birlikte
Miyagi (2011-2013, 2014), Fukushima (2015), Tokyo, Japonya (2017)

 

 

 

 

 

Ark Nova veya “yeni ark”, Lucerne Festivali tarafından görevlendirildi ve doğal felakete cevap olarak Anish Kapoor ve Isozaki tarafından tasarlandı. Küre benzeri yapının PVC kaplı polyester zarı hızlı bir şekilde şişer ve söner, bu konser salonunun bir yerden diğerine taşınmasına izin verir, ilk olarak 2011 Tohoku depreminden ve tsunamiden etkilenen tur alanlarına. Şişirilebilir mobil performans alanı, 500 kişiye kadar olan izleyiciler için bir dizi sahne sanatları sergileyebilir ve yeniden yapılanma ruhunun bir sembolü haline gelmiştir.

 

 

 

 

 

İnteraktif İnsan Müzesi, Galiçya, İspanya (1995)

 

 

Hisao SuzukioDomus – İspanya’nın Galiçya kentinde bulunan Arata Isozaki, Hon tarafından tasarlanan İnteraktif İnsan müzesi (1995). FAIA ve César Portela
Isozaki ödülü kazanan üçüncü en yaşlı kişidir – sadece Balkrishna Doshi (2018) ve Frei Otto (2015) daha yaşlıydı ve Otto seçildikten sonra öldü, ancak duyuru kamuoyuna açıklanmadan önce öldü (Pritzker sadece yaşayan mimarlara verildi. ). Isozaki, 1930’larda doğmuş, 1920’lerde doğmuş olan sayıyı birbirine bağlayan 10. kazanan.

 

 

Kitakyushu Merkez Kütüphanesi

 

 

Japonya, Kitakyushu’daki Yasuhiro IshimotoKitakyushu Merkez Kütüphanesi, Arata Isozaki & Associates tarafından tasarlandı.

 

 

Yıldan yıla, Pritzker Ödülü ödüllüleri, tanınmış kariyer çıktıları için yargılanan önyargılar ile kariyer yörüngeleri, Pritzker’ın verdiği büyük spot ışığı ve onaylama tarafından önemli ölçüde değiştirilebilecek genç profesyoneller arasında boşalmış gibi görünüyor. En eski üç kazanan son beş yılda seçildi.

 

 

Arata Isozaki ve OrtaklarıGüney Sanat Müzesi, Gunma (1974), Takasaki, Japonya’da Arata Isozaki ve Ortakları tarafından tasarlandı.
2019 Pritzker Mimarlık Ödülü jürisi, başkanlık ve ABD Yüksek Mahkemesi Adalet Stephen Breyer; mimarlık eleştirmeni ve küratör André Aranha Corrêa Lago; 2007 Pritzker ödülü ve 2019 AIA Altın Madalya Richard Richard, Hon. FAIA; 2010 Pritzker ödüllü Kazuyo Sejima; mimar Benedetta Tagliabue; Tata Mütevelli Heyeti Başkanı, Ratan N. Tata; 2012 Pritzker ödülü Wang Shu; ve Pritzker Ödülü’nün genel müdürü ve Madrid’in IE Mimarlık ve Tasarım Okulu, Martha Thorne’nin dekanı.

 

 

D38 Office / Arata Isozaki

 

 

 

 

Mimarlar tarafından sağlanan metin açıklaması. DISTRITO 38, 35.000 metrekarelik alanda geliştirilen 70.000 metrekarelik bir ofis parkı projesi olup, FOA ile işbirliği içinde üretilen bir ana plana göre üç aşamada inşa edilecektir. Bölge, şu anda geliştirilmekte olan ofis projelerinde bol miktarda bulunan bir bölgede, Barselona’nın batısındaki Montjuic tepesinin eteğinde bulunabilir, böylece alanı, havaalanına ve limana yakın bulunan önemli bir üçüncül merkeze dönüştürür.

 

 

Arata Isozaki: Monroe koltuğu

 

 

Tendo Japonya için tasarlandı, 1973

 

 

Monroe sandalyesi, Japon modern tasarımının bir simgesidir. Arata Isozaki tarafından 1973 yılında Tendo Japonya için tasarlandı. Marilyn sandalyesi aslında Japon bir bankanın yönetici ofislerinde kullanılmak üzere yaratıldı. Philadelphia Sanat Müzesi’nin daimi koleksiyonunun bir parçası

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmahgazine.com

4 Yorum
 1. Müthiş bir mimar. Artık süzülerek bütün fazlalıklarını atmış. Japon ve aldığı kültür de bunda etkili.

  meltem doğanay | 6 Mart 2019

 2. ustalık bir sanata dönüşmüş, şapka çıkarıyorum…

  sermin atikan | 14 Mart 2019

 3. Batının starları arasında bugüne dek neredeyse bizim ülkemizde duyulmadı diyorum. Oysa inanılmaz bir tasarımcı.

  Lemi Aydın | 22 Mart 2019

 4. Bir Japon tavrı, sadeliği ve aklı var tasarımlarında. Doğunun yıldızlarından gerçekten.

  Nevzat Eymen | 17 Nisan 2019


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu