Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kadın Mimarlar Gerçeği Üzerine…
Share 11 Şubat 2019

“Mimarlık Ofisinde Kadınlarla Nasıl Başa Çıkılır?” Parlour Rehberleri

 

 

Talihsiz gerçek şu ki, çalışma ortamında eşit bir oyun alanı için mücadele eden onlarca yılın ardından bile, eski savaşın hala devam ettiği görülüyor. Bu mimari alanda daha yaygın görünüyor.

 

 

 

 

 

Mimarlık dünyasının taleplerine göre, kadınlar için şartların daha da kötüleşmekte olduğu şartlar, hala şaşırtıcı istatistiklerde yaygın bir şekilde devam ediyor ve mimarlık erkek egemen bir alan olarak kabul ediliyor. Çalışmalar, mimarlıkta okuyan erkek ve kız öğrencilerin neredeyse eşit miktarlarda olduğunu ancak iş sektöründeki sayının azaldığını ortaya koymuştur. Archdaily, Avustralya’da eşit miktarda erkek ve kadın mimarlık öğrencisi varken, kadınların yalnızca% 20’sinin profesyonel uygulamalı mimarlar olarak kayıt yaptığını bildirmektedir. Aynısı Amerika’da kadınların yalnızca% 23’ünün kayıtlı profesyonel mimarlar haline geldiği Amerika’da bulunurken, Amerika’daki mimarlık okulları% 40’ı kız öğrenciden oluşuyor. Bu şaşırtıcı istatistikler, meslekte kadın ve erkek mimarlar arasında açıkça bir fark olduğunu göstermektedir.

 

 

 

 

Peki sektördeki bu büyük boşluğa neden olan nedir? Bu sorunun cevabı geniş ve değişkendir. Erkekler ve kadınlar genellikle aynı kategorilerde sınıflandırılır ve bu durum sektördeki açığı artırmada en büyük katkı sağlayan faktör olarak görünmekte ve bunu sürdürmektedir.

 

 

Parlour araştırma ekibi, mimarlık okulundan mezun olduktan sonra kadınların mimar olarak çalışmamasının sebeplerini açıklayabilecek kapsamlı bir bulgular kümesi oluşturdu.
Parlour,, kadın ve erkeğin mesleğinde eşitliği sağlamaya kılavuzluk eden 11 kural getirmiştir. Her konu eldeki konuyu, sorunun nedenlerini ve olası çözümleri ele almaktadır. Parlor tarafından oluşturulan kurallar aslen mimarlık mesleğindeki Avustralyalı kadınlar içindi ancak sadeliği ve ayrımı bir çok özelliği ile dünyadaki kadınlara uygulanabilir. (Archiparlour.org; 2014)

 
Bu makale, sektörde haklarını anlamak isteyen ve kadınları dengelemek için esnek saatler arasında seçim yapmayı ya da kıdemli olmayı planlıyorsa, sektördeki haklarını anlaması gereken tüm kadın okuyucular (ve bilen erkek okuyucular) için 11 kuralın kısa bir dökümünü vermeyi amaçlamaktadır.

 

 

Parlour Guides to Equitable Practice

 
ÖDEME KARTI:
Çoğu cinsiyet için eşit ücret yasa olarak kabul edilirken, bazı durumlarda farklı cinsiyetler için ödeme tutarında tutarsızlıklar vardır. Bu yasa, sadece her iki cinsiyetteki mesleğin zor çabalarını ve becerilerini barındırmak ve orantıya uymak için uymak için uygun bir standart sağlar.
UZUN SAATLER:
Mimarlar “9-5” işi kavramını anlamıyor. Çılgın çalışma saatleri mesleğin bir parçası ve koli gibi görünüyor. Bununla birlikte, birçok kadın uzun saatleri veya son başvuru tarihlerinin sabit doğasını barındıramaz. Parlour, iş yükü ve alanların yönetimini teşvik etmek için uzun saatler konusunu dahil etmiştir.

 

 

 

 

YARI ZAMANLI İŞ:

 
Çoğu zaman mimarın tanımı gevşek bir şekilde “sosyal yaşamı olmayan bir kişi” olarak çevrilebilir. Parlour sayesinde bu, artık insanların ve özellikle kadınların, hem aile hayatını hem de kariyerini hokkabazlık özgürlüğüne kavuşturma özgürlüğüne izin veren işler yapmalarına izin verme kavramına uygun olduğu için artık geçerli olmak zorunda değildir.

 

 

FLEXABILITY:
Bu, çalışma saatlerinde esneklik ve iş tanımında kadınların aile hayatlarını yönetme ve çalışan anne olma sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olduğu için yukarıda belirtilen önceki noktaların bir uzantısıdır. Esneklik, çoğu şirketin, seyahat zamanının (trafik sıkışıklığı) baskılarını hafiflettiği ve hatta belki de mimaride mümkün olsa bile, ikinci bir işe uyum sağladığı için her iki cinsiyet için de yöneldiği bir kavramdır.
GÜÇLENDİRME:
Bu rehber, hem işveren hem de çalışanlar için faydalı olan ve işe alımın her aşamasındaki meslek sahibi insanlar da dahil olmak üzere daha mutlu çalışma ortamları yaratan işe alım süreçleri konusunda tavsiyede bulunur.

 

 

Frank Loyd Wright Atölyesinde Kadın Mimar…

 
KARİYER İLERLEMESİ:
Hepimizin hedefleri var… ve olasılıklar aynı değil. Kadınlar ve erkekler, üzerinde durulması ve tavsiye edilmesi gereken farklı hedeflere ve kariyer yörüngelerine sahiptir. Bu kuralların yaptığı şey, mimarlığın, mimarlık dalının altında farklı becerilere sahip profesyonelleri üretebilecek ve insanların kendi seçtikleri yolda kendi çıkarlarına ve beğenilerine göre büyümelerine olanak tanıyan çok yönlü bir kariyer yolu olduğunun altını çizer. ve bir şirketin çalışan bireysellikten ziyade kendi profiline uygun şekilde uyguladığı veya gördüğü şekilde değil.

 

 

MÜZAKERE:
Dürüst olmak gerekirse, kadınlar pazarlık edemez! Biz ya kafamız güçl Bu, kariyerinizi ilerletmek için müzakere sanatını öğrenmek için bir platform sağlarken, yine de bir şirket için faydalı bir bileşiktir.
KARİYER KIRILMASI:
Bu muhtemelen kadınlar için 11’in en önemli noktası olabilir. Çoğu kadın kişisel hayatlarını takip etmek için zaman ayırır. Mimar olmak, kariyer yapmak ya da aile / kişisel yaşam arasında seçim yapmak zorunda kalacağı ve bu kuralların savunuculuğu anlamına gelmemelidir. Kurallar, hem işveren hem de çalışanı işbirlikçi bir şekilde, bir mola vermeyi ve böyle bir moladan çok etkilenmeden nasıl başarılı bir şekilde geri dönülmesini sağlar.
LİDERLİK:
Bu rehber, bu sektörde liderlik rollerinin çoğunun erkek egemen olduğu gerçeğini ve kadınların bu kıdem pozisyonlarına ulaşmalarının önündeki engelleri ele almaktadır. İşverenlerin, bu rollerde kadınlara yardım ve destek sağlamanın yanı sıra, daha fazla kadını nasıl üst düzeylere çıkarmaya yöneleceklerini de önerir.

 

 

 

 

MENTORLUK:
Bu bir sır değil, kadınlar konuşmayı sever ve eşitsizlik durumunda, rehberlik için birisiyle konuşmak her zaman yardımcı olur. Rehber, mentorlukların faydalarını ve meslek içindeki kadın mimar gruplarını destekleme gibi ilişki kurma gibi konularda, danışmanlık gerektiren veya hatta tecrübe gerektiren zorlu durumlarda birbirlerine yardım etmeyi vurgulamaktadır.
KAYIT:
Rehber, profesyonel mimar olarak kaydolan daha fazla kadına ulaşmayı hedefliyor. Bu rehber, kadınların, yeterliliklerini tamamlamalarını engelleyen engelleri nasıl yöneteceklerine dair stratejiler oluşturarak, kayıt olmak için karşılaştıkları zorlu zorluklar konusunda yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

 

 

Referanslar
1- “Parlour Guides to Equitable Practice”  Justine Clarke, May 2014 (Accessed 19 Feb 2015. ) http://archiparlour.org/parlour-guides/

2- “Let’s Talk About Sex: Women in the world of architecture” Cathleen McGuigan, June 2013  (Accessed 19 Feb 2015. ) http://archrecord.construction.com/community/editorial/2013/1306.asp

 

 

 

 

Kaynak: www.arc20.com


Yorum yazmak için


    Editör: Donna GlassBrand       Kurumsal risk hakkında düşünürken, genellikle kritik bir unsuru – onu yöneten insanları – görmezden geliriz. Yıkıcı teknolojilerin çoğalması nedeniyle, risk yöneticisinin rolü yeni bir anlam kazanmıştır ve yeni beceriler gerektirir. Risk ortamı hızla değişiyor. Şirketlerin risk yönetimini kapsayıcı stratejilerine dahil etme ve doğru insanların bununla başa çıkmalarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org