GELENEKSEL CAMİ TASARIMINA KARŞI: TAHRAN CAMİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
GELENEKSEL CAMİ TASARIMINA KARŞI: TAHRAN CAMİ
Share 25 Şubat 2019

Tasarım: Fluid Motion Architects

 

Fluid Motion Architects, Tahran’da geleneksel İslami tasarımla mücadele eden tartışmalı bir cami tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitapçıların, eğitim kurumlarının, 1970’lerin bir tiyatro ve parkının kent entelektüellerinin dönerek varlığını teşvik ettiği Tahran’ın kültürel merkezinde otururken, İran mimarlık pratiği Fluid Motion Architects tarafından yakın zamanda tamamlanan bir bina olan Valiasr Camii ile yeni bir ton oluşturuyor.

 
Geleneksel İslami tasarıma caminin çatısını meydan olarak dönüştürmesiyle meydan okuyan bina, inşa edilmeden önce bile, uzun zamandır devam eden ulusal bir tartışma odağı oldu.

 

 

Uygulamanın yayınladığı açıklamada, “Yaklaşık 17 yıl önce Tahran belediye başkanı, büyük bir cami inşa ederek dinin sanat, politika ve kültür üzerindeki hakimiyetini artırmaya karar verdi” dedi. “Birkaç minare ve 52 m yüksekliğindeki kubbeli, şehir tiyatrosundan yaklaşık üç kat daha büyük olan klasik bir cami olarak tasarlandı.

 

 
“Özellikle sanatçılar tarafından yapılan muhalefetin ardından, caminin büyük çapta ve bölgenin kültürel atmosferi üzerindeki olumsuz etkisine karşı caminin yapımı iki yıl askıya alındı. Daha sonra, 2007 yılında, kazı çalışmaları, temel ve bodrum yapısı yürütülürken, kentin yeni belediye başkanı bizi bir çözüm bulmaya ve yeni bir cami tasarlamaya çağırdı. ”

 

 

 

 

 

 

 

Yapının programının dini işlevine bağlı kalarak, Fluid Motion Architects’in çözümü, önceki tasarımın kütlesini azaltmak ve dahası, en çok 15 ila 40 yıl içinde olan bölgenin kültürel atmosferine saygı göstermek üzerine kurguladı.  Caminin, davetkar bir yer olması önerildi.

 
Mimarlar, aynı zamanda kalabalık kentin manevi yönünü geliştirmeyi, aynı zamanda küresel sürdürülebilirlik standartlarını ve kısıtlayıcı bir bütçeyi karşılamayı amaçladı.

 

 
Fluid Motion Architects’in Orta Doğu Mimarı’nın Genel Müdürü Reza Daneshmir, “Cami mimarisinin tarihini inceledik” dedi. “Çözümümüzü İslam’da inşa edilen ilk camide – Medine’deki Kuba Camii’nde bulduk. Çok basit, mütevazı ve herhangi bir uzantısı olmayan yatay bir yapıdır. ” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Daneshmir, “Kubbe ve minareler gibi klişeleşmiş yüksek unsurları elimine ettik ve bağlamla uyum sağlamak için yeni caminin çatısını, zemin boyunca kademeli olarak yükselen eğimli bir yüzey şeklinde tasarladık. Şehir Tiyatrosu yüksekliğine park edin. Kısmen içbükey ve kısmen dışbükey olan üç boyutlu bir yüzeydir. Park ve proje arasındaki ara bağlantıyı sürdürmenin yanı sıra, caminin çatısı, işlevini komşu tiyatrosu ile belirli zamanlarda çalışabilen ve oturma platformu görevi gören bir kamusal alana dönüştürüyor. ”

 

 

Toplam 25.000 m2’lik bir alanı kaplayan cami, dört bodrum katından ve üç kütüphaneden, kütüphaneleri, derslikleri, hizmet alanlarını, park alanını, toplantı salonunu, resepsiyon salonunu ve dua salonunu barındıran üç kattan oluşmaktadır.

 

 

 

 

 

 
Danişmir, İran’da cami mimarisi için yeni bir tipoloji olan Valiasr, caminin yatay genişlemesine vurgu yaptı – erken İslam dönemi döneminden canlanan bir fikir olduğunu söyledi.

 

 

Fluid Motion Architects CEO’su Catherine Spiridonoff, “Peygamber Muhammed’in ardından, kubbe ve minare gibi unsurlar cami mimarisine eklendi” dedi. “Yüzyıllar boyunca caminin barışçıl yatay biçimi, otoritenin sembolü olarak dikey bir şekle dönüştü ve dinin egemenliğini artırdı.

 
“Valiasr, klasik camilerin dikey otoriter yapıları fikrinin bir eleştirisidir ve barış ve eşitlik önermektedir. Yatay yapı temelli bir mekânsal organizasyona sahip ilk çağdaş camidir ve cami algımıza kapılarını, hatta yeni tasarımlara açma potansiyeline sahiptir ”dedi.

 
Müşterinin düşük bütçesinden dolayı, mimarlar, döşeme ve duvarlar için ucuz krem mermer, tavanlar ve sütunlar için beyaz sıva ve cephe ve çatı için yıkanmış beton gibi basit kaplamalar ve malzemeler seçti.

 

 

 

 

 

 

Binanın iki girişi bulunur: Biri batı, diğeri kuzeyde. Batı girişinde giriş salonuna ince bir dönüşle açılan İslami bir kemer bulunur. İkinci giriş caminin kuzey tarafında köşegen bir bölünme ile yaratılmış ve bir çadırın içinden geçme hissi uyandırıyor.

 
Farklı katlar, çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve farklı yetenekler için hareket kolaylığı sağlayan hafif eğimli rampalar ile birbirine bağlanır.

 
Caminin en göze çarpan özelliği – çatısı – park ve park arasındaki bağlantıyı koruyor. Resepsiyon salonu üzerinden uzanan çatı, yakındaki tiyatrosu tamamlayan açık bir alandan caminin avlusuna kadar farklı işlevler sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 
Daneshmir, “Eğimli çatıda bölmeler oluşturmak için geleneksel bir Farsça yöntemi kullandık” dedi. “Bu, güneş ışığına, hava akımına ve doğal havalandırmaya binaya girmesini sağlıyor ve son olarak büyük miktarda enerji tasarrufu sağlıyor. Bölmeler dış ortam ile iç mekanlar arasındaki bağlantıyı güçlendirir. ”

 
Valiasr Camii, Middle East Architect Awards’ın Yılın Kültürel Projesi’nin 2018 galibi oldu. Jüri, projenin İslam mimarisine geleneksel olmayan yaklaşımını övdü.

 
Jüri, “Ruhani mekanların tasarımı en zorlayıcılar arasında yer alıyor, ancak son zamanlarda Orta Doğu, tipolojik sözcüklerini yeniden tanımlayan bir dizi parlak çağdaş proje gördü” dedi. “Bu bina bağlamsal konulara değinirken geleneksel kutsal alanın ilginç bir yorumunu sunuyor.”

 
Spiridonoff, “Valiasr Camii, erken camilerin barışçıl, mütevazı yapısını günümüze getirme girişimidir. Bizim tipolojimiz, unutulmuş Peygamber fikrini canlandırıyor. ”

 

 

 

 
Kaynak: www.middleeastarchitect.com

3 Yorum
  1. İran gibi bir yerde cami mimarisine yenilik katılması çok önemli bir çıkış. Her yerde kalıplar, kalıplar, kalıplar. Özgürlüğü yok eden, daraltan, ruhu bitiren kalıplar.

    Serap İçöz | 27 Şubat 2019

  2. Derler ya hani, bazen kalıpları kırmak, alışılmış düşünceleri değiştirmek atomu parçalamaktan zordur diye, yine de denemek lazım.

    Dilek Özgür Saatçi | 4 Mart 2019

  3. Çok nefis bir çalışma. Sadece İran için yenilikçi değil, bizlerdekilerin de kulakları çınlasın.

    Emin Yaltırak | 6 Mart 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Slee & Co Architects     “Tasarımımızın arkasındaki felsefe, müşterilerimizin farklı isteklerini ve kültürel miraslarını birleştirmek ve saygı duymaktır; ileri teknolojilerden öğrenmek ve benzersiz yetenekteki insanlarımızı, becerilerimizi, iklimimizi ve mekânımızı kucaklayan yerel bir mimari yaratmak.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org