Belçika’da Bir Dönüşüm: PC Caritas |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Belçika’da Bir Dönüşüm: PC Caritas
Share 18 Şubat 2019

Tasarım: Architecte de Vylder Vinck Taillieu

 

 

 

 

 

 

Anlamını ve amacını yitirmiş bir binanın başka bir programa veya işlevselliğe yönelik olarak yenilenmemesi yerine  bir şekilde yıkılması beklenirse, ne yapılmış olur… Yeniden keşfetmek ve deneyimlemek için deneysel alan – olası diğer yaşam yollarını tanımlamak ve tanımlamak denenebilir.

 

 

 

 

 

 

Eski bir psikiyatri kliniği. O zamanlar vaktinden önce, ayrı bir bina olarak klinik formu verilen eşsiz bir yer. Her departmanın kendine ait bir ‘villası’ var, ancak mimari tarafından hepsi birleştiriliyor. Üstte açık yeşil alanlar arasında birlikte güzel bir topluluk oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamanla eski binalar terk edildi. Tek tek yok edildi. Gerçek tipik hastane binaları ile değiştirildi. Sadece zamanlarının işareti ve asla içeriğin bir parçası değil.

 

 

 

 

Bir kez daha bir eski bina yıkılmak üzere. İlk soyma başladı. Yeni bir yönetmen geldi ve bunu durdurdu. Buna rağmen. Beklenmeyen bir soru ortaya çıktı. Başka bir şey olabilir mi? Başka bir yaşam biçimine yol açabilir mi?

 

 

 

 

 

Doktorlar, terapistler ve sakinlerin bulunduğu bir çalışma grubu oluşturuldu. Süreci devam ettirmek için mimarlık ve psikiyatrinin sınırını dengeleyen genç bir küratör davet edildi. Sonuç iyi bir rekabet oldu

 

Programın başka bir yolu. Belki başka bir tedavi yöntemi. Belki hayatı değiştirir.

 

Yarışma önerisinin üç farklı amacı vardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlardan ilki, tarihi yapıyı park içindeki diğeri arasında tekrar yazabilmekti. Orijinal villaların hepsinde bir tane olduğu için beyaz bir mantığa dayanan basit bir fikir ve bu villa daha sonraki yaşamında bir tane buldu.

 

İkincisi, yapının kendisine olduğu gibi saygı duyuldu. Yıkma işlemi durdurulmasına rağmen başlatıldığı için kiremitler çoktan kalkmıştı. Bulunan nesne ile yakın kalmak amaçtı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm mineral madde kaldırıldı, böylece kaba bina tekrar nefes alabildi. Yer seviyesi çakıl taşları ile değiştirildi, böylece su tahliye edilebilirdi. Pencere kenarları her yöne açmak için düşürüldü. Bodrum bir oditoryum haline getirildi. Bir ağaç dikildi. Eski bacalar şömineye dönüştü. Seralar yeni oda olarak tanıtıldı.

 

 

Buluşmak için yeni bir yer. Keşfetmek için yeni bir yer. İlham vermek. Psikiyatriye ilham vermek için.

 
Üçüncüsü, yarışma önerisinde açılabilir ve değişken yüksek bir oyuncak bebek evi modeli vardı.

 
Bir deyim. Değişmeyi asla bırakmayacağını söylemek. Bu denemenin yeni anlayışlara ve bununla diğer deneylere yol açtığı inancı vardı ve orada.

 

 

 

 

 

 

 

Bu proje inşa edilmedi. Bina şu anda proje halindedir.

 

Bağlam malzemedir. Var olan malzemedir. Ve daha fazla yok. Tuğla ve ahşap zeminler ve yapılar.

 

 

Binanın yıkılması henüz ilk aşamasında olduğu gibi, zaman içinde kullanımının da restore edilmesi yerine onarılması gerekiyordu. Esnaf tuğlaları onarmak için beton bloklarla örülmüştür. Hiçbir ayrıntı yalnızca paylaşılan fikirleri yönlendirmedi. Kaldırılan pencereler basit bir kalıpla dökülerek betonla değiştirildi. Beyaz bulutların olduğu mavi bir gökyüzü, beyaz bu şekilleri boyamaya başladı.

 

 

Ahşap zeminler zaman etkileyeceği gibi kademeli olarak değiştirilecektir. Ama belki farklı deneyler nedeniyle devam eden farklı deneyimlerden beri. Seralar değiştirilecek. Yakında küçük bir kahve barı tanıtıldı.

 

 

Bu devam eden deneyi başlatmak ve sürdürebilmek için yakında bir yaz okulu yetiştirilecektir. Okul projeyi her katılımcıyla yönetir; doktorlar, sakinler, ara sıra ziyaretçiler – ve o anda değişiklik yapmayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri

 
Proje: PC Caritas, Melle, Belçika
Müşteri: Karus VZW
Mimar: Architecte de Vylder Vinck Taillieu, Gent, Belçika. Caroline Lambrechts, Petter Krag, Francisco Ascensao, Patricia Morais, Vinh Linh, Max Kesteloot
Mühendislik: UTIL
Tanımlanmamış: BAVO, Gideon Boie, Fie Vandamme
Alan: 1.800 metrekare

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

1 Yorum
  1. Tarihi eser koruma denince bizde pahalı üretildiğinden mi aç gözlülükten mi bilinmez içine bir sürü fonksiyon sıkıştırılıyor ve işin tadı kaçıyor. Buradaki sadelik ise korumaya değer katıyor.

    Emin Yaltırak | 22 Şubat 2019


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org