İKİNCİ EV… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İKİNCİ EV…
Share 24 Ocak 2019

Tasarım: FreelandBuck

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Los Angeles ve New York merkezli mimarlık ofisi FreelandBuck geçtiğimiz günlerde Culver City, Los Angeles’ta yeni bir konut projesi olan Second House’u tamamladı. 1.500 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir. Mevcut bir konutun arkasındaki dar bir alanda yer alan yeni yapı, özel, merkezi bir avlu etrafında içe dönerken ön evin dik eğimli çatı hatlarını ödünç alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin her odası, inşa edilebilir ayak izlerinden oyulmuş bir dış alana (iki giriş yuvası ve avluya bakan bir balkon) eşleştirilmiş ayrı bir blok olarak ifade edilir. Program ayrı birimler olarak ifade edilmesine rağmen, iç ve dış alanlar birlikte, görsel olarak kesintisiz bir yaşam alanına dokunuyor. Geçişler ve eşikler, tek bir ortama entegre dramatik bir şekilde farklı alanlar dizisi yaratarak değişen bir malzeme yüzeyleri düzenlemesi ile vurgulanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıkı damarlı gri kireçtaşı ve beyaz lekeli budaklı çam gibi yer döşemeleri iç ve dış mekan arasındaki farklılıkları göstermektedir. İç merdivenler parlak kırmızı ve turuncu renkte boyanmış olup, renkler ışık yoğunluğuna ve günün saatine bağlı olarak bitişik yatak odalarına ve yaşam alanlarına sızmaktadır. Işık, gökyüzüne ve tepelere bakan yüksek pencerelerden içeri girer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dış kısım özel desenli çimento levha panellerle kaplanmıştır ve monolitik bir kütle olarak okunabilir. Ortogonal yüzeyler diyagonal olanlardan biraz daha koyu bir tondadır, tek bir dikdörtgen blok ve üç sıralı kama arasında belirsiz bir okuma üretir. Farklılaştırılmış fakat açık olan zemin katın aksine, ikinci kattaki ana yatak odası ve misafir odası, her biri ayrı bir kama içinde izole edilmiş hacimlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ev, hacimsel ayrım ile mekansal süreklilik arasında bir denge kurar ve doğal ve yapay ışıkla, kapıların ve pencerelerin açılmasıyla veya mobilyaların yapılandırılmasıyla sabit modülasyonda bir ortam yaratır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Özeti:

 

 

– 140 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir.

– Her oda kütle yoluyla ifade edilir ve iç ve dış mekan arasında sürekli bir akış yaratarak karşılık gelen bir dış mekanı oluşturur.

– Geçişler ve eşikler, tek bir ortama entegre dramatik bir şekilde farklı alanlar dizisi yaratarak değişen bir malzeme yüzey düzenlemesi ile vurgulanır.

– İç merdivenler, ışık değişkenliğine veya günün zamanına bağlı olarak bitişik yatak odalarına ve yaşam alanlarına sızan renkler ile parlak kırmızı ve turuncu renkte boyanmıştır

– Zeminler: Sıkı damarlı gri kireçtaşı ve beyaz lekeli budaklı çam, iç ve dış arasındaki farkları gösterir.

– Dış: özel desenli çimento levha panelleri ile kaplanmış ve monolitik bir kütle olarak okunabilir

– Özel üretim ışıklar, ön cepheye ve oturma odasına asılır ve bir evin ölçeğinde bir lamba gölgesine çevrilen her cildin iç yüzlerine renkli dokulu gölgeler yansıtır.

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap

 

1 Yorum
  1. Ne kadar değişik bir geometri kullanmış.

    Dolunay Küçükağaoğlu | 24 Ocak 2019


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org