Çubuklu Vadi Evleri… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Çubuklu Vadi Evleri…
Share 26 Ocak 2019

Tasarım: AVCI Mimarlık

 

 

 

 

 

 

 

 

Çubuklu Vadi Yerleşim bölgesi, şehir içi ormanın Cubuklu Vadi bölgesinin kuzey sınırında yer almaktadır. Bu, hem İstanbul’un genişlemesi bağlamında hem de şehir içi ormanlık alanların sempatik gelişimine örnek olarak, uluslararası ve eşsiz bir gelişme alanıdır.

 

 

Çubuklu Vadi Yerleşim alanı bir vadinin tabanını kaplar. Çubuklu Vadisi bölgesinin en alçak noktası olup, etraftaki tepelerin önemli bir bölgesinden yüzey ve yer altı suyu akmakta ve bölgeyi toplamak için aşağıya nüfuz etmektedir. Vadi tabanı, Boğaz seviyesinin üzerinde doğal bir akifer oluşturur ve bu vadi su seviyelerini yükseltmek ve bir rezervuar oluşturmak için batı ucunda bir zamanlar yıkıldı. Baraj kaldırıldı, ancak tarihi mühendislik çalışmalarının bazı unsurları kaldı.

 

 
Akiferin tepesi vadideki yer seviyesinin hemen altındadır ve alanın içinden bir dere akmaktadır.

 

 
Muhtemelen rezervuar olarak tarihi kullanımının bir sonucu olarak, site, bitişik alanlar gibi yoğun bir şekilde ormanlık değildir, ancak bazı ağaçlar kalır ve sitenin ekolojisi daha geniş alanların çeşitliliğinin bir parçasını oluşturur.

 

 

 

 

 
Kara parçası

 
Çubuklu, aşağıdakileri içeren kaliteli bir manzarada kurulmalıdır:

 
Alanın kuzey sınırı boyunca, mevcut akıntının her iki tarafında, gelişim ve yol arasında bir tampon şeridi oluşturan yeni bir halk parkı. Bu, Çubuklu orman alanının bir uzantısı olacaktır.

 
Mevcut ormanı ve yeni park alanını birbirine bağlayan, doğadan alan (flora ve fauna) koridorlar. Doğal, mevcut ekosistem, aynı zamanda, biyoçeşitliliği korumak ve geliştirmek ve geliştirme kullanıcılarının yararı için gelişimin diğer tüm alanlarına mümkün olduğunca genişletilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bağlantı ve Bütünleşme

 
Cubuklu 1. Aşama, İstanbul’un mevcut kentsel alanına genişletilecektir.

 
Acarkent gibi bitişik yerel merkezlerle daha sonra geliştirilecek olan Cubuklu alanları ile bağlantılar geliştirilecektir.

 
Merkez Metropolitan bölgesi ile bağlantılar de kolaylaştırılacak.

 
Sürdürülebilir ulaşım yöntemlerinin kullanılmasının teşvik edilmesini sağlamak amacıyla, geliştirme tasarımı sırasında bu diğer alanlarla bağlantılar için bir Seyahat Planı geliştirilecektir.

 
Gelişimin perakende öğesi alışveriş yapmak, yemek yemek ve sosyal etkileşim için yerel bir merkez ve daha geniş yerel topluluklar için (bitişik gelişmeler ve Çubuklu Vadi’nin gelecekteki gelişmeleri) olacaktır.

 

 

Binalar arasındaki bağlantıların ve alanların tasarımı, sakinler arasında entegrasyonu ve etkileşimi teşvik etmeyi amaçlayacaktır. Kamusal alanlarda, sakinler ve ziyaretçiler arasındaki gelişmeye bağlantıyı teşvik ederek halkın erişim ihtiyacını gizlilik ve güvenlikle dengelemek amaçlanacaktır.

 

 

 

 

 

Su kaynakları

 
Alan, çevredeki havzanın geniş bir alanı tarafından beslenen bir akiferin üzerindedir. Site üzerinden bir akış yayınlanır. Gelişme, akiferin tükenmesini ve kirlenmesini önlemek ve akıntı yönünde su basmasını önlemek için tasarlanacaktır. Havuzlar ve kanallar gibi peyzaj özellikleri, yüzey suyunu, yeraltı suyunu, binalardan ve diğer sızdırmaz yüzeylerden akıntıyı kontrol etmek ve binalardan atık suları kontrol etmek ve mevcut sistemin doğal dengesini korumak için tasarlanacaktır.

 

 

Hareket ve Erişim

 
Geliştirici, çevre üzerindeki etkiyi azaltmaya ve sürdürülebilir kent kalkınmasının dünya lideri bir örneği olan bir gelişme üretmeye kendini adamıştır. Bu, araç kullanımından diğer daha sürdürülebilir ulaştırma modlarına geçişi teşvik ederek ve mümkün kılarak sağlanacaktır. Bunu başarmanın yolu, Seyahat Planı’nın geliştirilmesinde tanımlanacaktır.

 
Geliştirme sahası etrafındaki birincil hareket yöntemi yaya olacak ve binalar arasındaki bağlantıların ve alanların tasarımı bu amacı teşvik edecektir.
Güvenli, iyi aydınlatılmış ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları sağlanarak yürüyüşler de Çubuklu ve yakın merkezlerin diğer bölgelerine teşvik edilecektir.

 

 

 

 

Kaynak : www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap

1 Yorum
  1. proje çok klas gerçekten. hazırlayanları kutlarım.

    nafiz yıldırım | 8 Şubat 2019


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org