Google’ın Hangardan Dönüşen Merkezi… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Google’ın Hangardan Dönüşen Merkezi…
Share 19 Aralık 2018

Tasarım: ZGF ARCHİTECTS

 

 

Şu anda düzenlenmiş Google merkezi…

 

 

Hangar henüz düzenlenmeden, boş iken…

 

 

 

 

 Hangarın dışından görünüşü
Los Angeles’taki tarihi bir uçak hangarı, ZGF Architects tarafından tasarlanan bir tasarımda Google’ın en yeni iş yerine dönüştürüldü. Playa Vista’daki dev yedi katlı hangar, 1943’te ikonik uçan bot olan Ladin Kaz’a ev sahipliği yapmak için inşa edilmiştir.

 

 

 

 


Binanın uyarlamalı yeniden kullanımı sayesinde, orijinal hangarın tasarımı korunurken, Google ve YouTube çalışanları için modern bir çalışma alanı oluşturuldu.
Hangar şu anda ofis, toplantı, yemek servisi ve etkinlik alanlarının yanı sıra çalışanların konakladığı mekanlara ev sahipliği yapıyor. Yeni mimari, binanın uzunluğunu ayıran ve başlangıçta havacılık mühendislerinin ofislerini barındıran, restore edilmiş merkezi omurganın her iki tarafında hangarın geniş ve açık hacimleri içinde yer alıyor.
Amerikan stüdyosu ZGF Architects, Los Angeles’taki 1940’ların hangarının iç mekanlarını açık çalışma alanları, yükseltilmiş yürüyüş yolları ve çıplak ahşap kirişler içeren bir Google ofisine dönüştürdü.

 

 

Google Spruce Goose adlı ofis, LAX havalimanı yakınındaki bir mahalle olan Playa Vista’da bulunuyor. Proje, 1943’te ünlü işadamı, film yapımcısı ve pilotu Howard Hughes tarafından inşa edilen geniş bir ahşap çerçeveli hangarın bakımını gerektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Uzunluğu 229 metre olan tesis, büyük boyut ve ahşap yapısı nedeniyle Ladin Kaz lakaplı H-4 Hercules uçağının inşası için inşa edilmiştir.
Google Ladin Kaz Hangar © Dezeen Limited tarafından sağlanmıştır Google Ladin Kaz Hangar içindeki uçak yıllar önce taşındı ve şimdi Oregon’da. 1990’larda hangar, bir film üretim tesisine dönüştürüldü. Google, tesisi 2016’da kiralamaya başladı ve iç mekanı bir ofise dönüştürmek için Oregon tabanlı ZGF’ye başvurdu.
Açık zemin plakaları hem iç zarf hem de merkezi omurgadan dışarı çekilir. Bunlar, çalışma alanlarını barındırırken, merkezi omurga, işbirliği ve kafe alanlarına sahiptir.

 

 

Düzenlemelerin sonunda hangarın şimdiki durumu

 

Hangara bakış…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolaşım yolları, her bir zemin levhasının çevresini saran ve zemin katından uzanan bir tahta ile etkileşimi artırmak için tasarlanmıştır. Köprüler, merkezi omurgadan geçer ve her seviyenin uzunluğunu örer.

 

 

Yeni iç mimari için bastırılmış bir malzeme paleti benimsenmiştir. Renk ve doku el ile seçilmiş ve genellikle özel yapım mobilyalar, tamamlayıcı sanat enstalasyonları yer almıştır.

 

 

 

 

 

Kaynaklar: WAN

 

 

2 Yorum
  1. Bizde olsa hangarı yıkıp yerine betonarme istedikleri büyüklükte bir şey yaparlardı. Hiç anlamıyor bu adamlar…

    ahmet üstündağ | 25 Aralık 2018

  2. Dönüşüme fırsat verilmiş olması doğru bir yaklaşım. Çok iyi çıkmış içerisi.

    lemi gün | 12 Ocak 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org