Cam Kaplı Binalardan Tekrar Tuğla, Taş, Bakır Malzemelere… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Cam Kaplı Binalardan Tekrar Tuğla, Taş, Bakır Malzemelere…
Share 5 Kasım 2018

Editör: Eleanor Gibson

 

New York mimarları tuğla, taş ve bakır için “varsayılan” cam cepheleri değiştirmeye başladı…

 

 

New York’taki mimarlar, şehirdeki cam ağırlıklı gökdelen inşaatının ardından, kulelerini kaplamak için taş ve diğer katı görünümlü malzemelere geri döndüler.

 

 

SHOP Architects ‘Gregg Pasquarelli – geçtiğimiz yıl Doğu Nehri’nin yanında tamamlanan bir çift bakır kaplı gökdelenlerin arkasındaki tasarım sorumlusu – camların mimarlar ve geliştiriciler için bir seçim olarak çok belirgin hale geldiğine ve hızlı bir şekilde stilin dışına çıktığına inanıyor.

 

 

Pasquarelli Dezeen’e yaptığı açıklamada, “Mavi cam cephelerin katlanmış haki” dir. “Bazıları muhteşem olsa da, çoğu cam cepheler, genellikle müşteri ya da mimar fikirlerin dışında olduğunda, varsayılan bir tasarım çözümü haline geldi.”

 

 

“Bu binalar genellikle kötü komşular yapıyor ve evinizde sanat yapmak ya da asmak zor” diye ekledi.

 

 

“Basit cam kutular” dönemi geçiyor

 

 

Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca New York gökdelenleri, onları gölgelemek için kullanılan mavi cam sayesinde ağırlıklı olarak benzer bir estetiği paylaştılar.

 

 

Dünya Ticaret Merkezi, Times Meydanı ve Hudson Yards’ın yanı sıra kentin başka yerlerinde bulunan kümelerin hemen hemen tüm kuleleri, çevrelerini yansıtan ve bol doğal ışığa izin veren tekstürsüz panellere sarılmıştır.

 

 

Ancak Manhattan ve Brooklyn’deki bir dizi yeni öneri, duvarların, betonun ve metalin lehine olan keskin nişastasından uzaklaşmayı işaret ediyor – 20. yüzyılın başlarında New York’un gökdelen tasarımının altın çağına dönüş.
Firması CetraRuddy, Aşağı Manhattan’ın en yüksek konut gökdelenini inşa eden John Cetra, varsayılan seçenek olarak camın günlerinin geçtiğini kabul ediyor.
Cetra, “Basit cam kutular, siteye hiçbir zaman referanslı bir yaklaşım getirmedi; bunlar, düşünceli bir şekilde büyümek yerine, bağlam üzerine bindirildi” dedi. “Bu yaklaşım şimdi değişiyor ve ruh hali, binaların çevreye ve çevrelerine cevap verebilmeleri ve cevap vermeleri gerektiğidir.”

 

 

New York şehrinin tarihi yığma yükseklikleri yeni tasarımları etkilemektedir

 

 

CetraRuddy’nin 45 Broad Street’teki supertall kulesi, çevreleyen art deco mimarisine referans vermesi amaçlanan dekoratif bir bronz kafesle kaplanacaktır.

 

 

Cetra, Dezeen’e verdiği demeçte, “Dokusuz, düz bir tasarımın ötesine geçmenin etkisi büyük olabilir – canlılık ve yaşam dolu, steril hissettiren bir bina arasındaki fark budur.” dedi.
Diğer birçok firma da, 1920’lerde ve 1940’larda inşa edilen Art Deco kulelerinden, Empire State Binası ve Chrysler Binası gibi tasarım referansları için New York’un zengin mimari mirasına, daha sonra Philip Johnson AT & T Binası gibi postmodern tasarımlara yöneliyor.

 

 

Gökdelen Müzesi, New York’taki “süper ince” kule patlamalarını gözler önüne seriyor

 

 

Amerikan geliştirme ve tasarım firması DDG, üst doğu yakasındaki bir apartman kulesini gri renk tonlarında 594.443 tuğla ile kaplayarak çevreyi savaş öncesi mimarisinden ipuçları ile değiştirmeyi planlıyor.

 

 

Firmanın kurucu ortağı Peter Guthrie, Dezeen’e verdiği demeçte, “El yapımı tuğla işçiliği zamansız kalan bir binayı ortaya çıkarıyor.”

 

 

“Cam güzel bir yapı malzemesidir ve doğru ellerde büyük bir etki yaratabilir,” diye devam etti, “ama her zaman ince detaylandırılmış bir tuğla binanın zerafeti ve sağlamlığı için yeni bir takdir oluşturacak.”

 

 

İngiliz mimar David Adjaye’nin ilk New York gökdeleni ve ABD firması Studio Gang’un yakın zamanda Brooklyn için açtığı bir taraklı beton kınamak kulesinin gösterdiği gibi, beton da cama popüler bir alternatif sunuyor.

 

 

Stüdyo ekibinden Weston Walker, Dezeen’e verdiği demeçte, “Binanın iç kısmı ile dışarısı arasında bir ilişki kurmak, içeride ve dışarıda var olan bir mimari karakter yaratmak ve tüm projeye yer kazandırmak bizim ilgi alanımız.” dedi.
Katı malzemeler daha iyi eko-kimlik bilgileri sunar
11 Hoyt gelişimine öncülük eden Walker, camdan diğer malzemelere geçişin mimarlık firmalarının daha çevreci bir hale gelmesinin bir sonucu olduğunu belirtti. Camdan daha iyi yalıtım sağlayan sert malzemeler ve binanın enerji performansını daha iyi hale getirir.

 

 

“Bu tasarım topluluğunun kucakladığı bir şey, firmamız buna cephe tasarımı için zengin bir ilham kaynağı olarak bakıyor” dedi.

 

 

Bu, Walker’a göre, inşaat yönetmeliklerindeki değişiklikler, mimarların tasarım seçimlerini daha da sıkılaştırmak için başlatıldığı için sadece bir başlangıçtır.

 

 

“Aynı zamanda bina koduna daha fazla gömülmekte olan bir şey” dedi. “Bu yönde gelecekte değişen binalar göreceksiniz.” diye devam etti.

 

DDG tarafından yapılan 180 Doğu 88. Sokak

 

 

Binanın önünde yatay olarak yerleştirilmiş binlerce gri tuğla ile birlikte DDG’nin 50 katlı yüksek kulenin cephesini kaplamak için bir chevron deseninde beton kullanacak.

 

 

Tonozlu balkonlar ve pirinç çerçeveler gibi diğer dekoratif detaylar da Carnegie Hill’deki çevredeki binaların art deco estetiğinden etkilenmiştir.

 

 

Studio Gang tarafından yapılan 11 Hoyt

 

 

Studio Gang, 11 Hoyt’u kaplamak için prefabrik beton paneller seçti, dışarıya doğru çıkıntı yapan kavisli hacimler oluşturdu ve içerideki konutlara ekstra alan ekledi.

 

 

Firmanın Weston Walker’ı Dezeen’e verdiği demeçte, “Odanın bitiminde camın sırf bir duvarı olmaktan ziyade, odanın ucunda kullanılan bir zevk gibi.”

 

 

David Adjaye tarafından yapılan 130 William

 

 

Karanlık ve kabaca dokulu el yapımı beton, David Adjaye’nin Manhattan’ın en eski caddelerinden biri olan bölgesinde inşa edilecek 130 William gökdelenin dışını kaplayacak.

 

 

Adjaye, “Zengin tarihin anlaşılmasında camın ticari hissinden uzaklaşan ve bunun yerine Manhattan’ın silüetinde farklı bir varlık ile New York’un duvar mimarisinin mirasını kutlayan bir bina oluşturmaya ağırlık verdim.” dedi.

 

 

David Chipperfield tarafından yapılan Bryant

 

 

 

İngiliz mimar David Chipperfield, hardy materyal hareketinin ilk kullanıcıları arasında yer alıyor ve 2015 yılında Bryant’ı somutlaştırıyor.

 

 

Kule, bu yıl içinde tamamlandığında, mermer ve kumtaşı çipsleri ile benekli, prefabrik beton terrazzo panellerden yapılmış ızgara bir cephe ile kaplanacaktır

 

 

SHoP tarafından yapılan  Amerikan Bakır Binaları
Metal ile deney yapan firmalardan biri olan SHOP Architects, bu iki kulenin çoğunu bakır gibi paten edecek bakırda kapladı.
Firmanın Greg Pasquarelli, “Gelecek yıllarda yeşile dönecek olan canlı bir bakır kullandık, ki bunun güzel olacağını düşünüyoruz,” dedi

 

CetraRuddy tarafından yapılan 45 Broad Street

 

 

 

Cam üzerine gerilen ince bronz çizgiler, Aşağı Manhattan’daki CetraRuddy’nin konut gökdelelnine daha “etkileyici” bir dış kazandırmayı amaçlamaktadır.

 

 

Kurucu ortak John Cetra, “Günah saçan formlar ve cam ve metal karıştırmakla, güneşin bir gün boyunca farklı şekillerde bir binaya çarpmasıyla görünüşün tamamen değiştiğini” ifade etti.

 

 

Morris Clinton tarafından 550 Clinton

 

 

 

Brooklyn’in Clinton Hill semtinde yer alan bu konut kulesini kaplayan beton paneller, rengarenk bir agrega, kırmızı tonuyla, tontaşının ve kumtaşı komşularının tonlarını eşleştirmek için kullanılacaktır.

 

 

 

New York firması Morris Adjmi Architects tarafından tasarlanan 29 katlı beton bina, yakındaki bir kilisenin görüşlerini korumak için üsse doğru ilerleyecek.

 

 
Kaynak: Dezeen

 

1 Yorum
  1. Çok önemli tespitler bunlar bence. Cam cepheler yapmak hala bizde mesela modernlik, son modalık zannediliyor.

    Burhan Durmaz | 7 Kasım 2018


Yorum yazmak için


Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Mamak’ta 18 yıldan bu yana atıl durumda bulunan ve giderek yıpranan 400 konutu elden geçirip yeniledi ve ihtiyaç sahibi yeni evli çiftler ile 65 yaş üstü vatandaşlara aylık 100 TL bedelle kiraya verilmesini istedi. Ankaralıların, Cumhuriyet Bayramı’nda beyaz eşyaları da takılmış 1 1 dairelerinde oturmaya başlayacakları müjdesini veren […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu