34 dönümlük askeri alan TOKİ’nin |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
34 dönümlük askeri alan TOKİ’nin
Share 30 Kasım 2018

İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Florya’da bulunan 34 dönümlük askeri arazi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) imara açıldı. Şenlik Mahallesi’ndeki 34 dönümlük arazi, mevcut planda, ‘tarla ve askeri alan’ fonksiyonuyla gözüküyor.

 

 

 

 

Araziye hazırlanan yeni imarı planı değişikliği sonrası, özel okul ve cami inşa edilecek. Arazinin yüzde 60’ına ise konut dikilecek. Hazırlanan imar planı, Cumhurbaşkanlığı 1 Numaralı Kararnamesi’nin ilgili maddeleri uyarınca 19 Kasım’da onaylandı, ardında da 28 Kasım’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca askıya çıkartıldı. İlgili kurumların görüşlerinin istendiği plan değişikliği teklifinde, Bakırköy Belediyesi’nin olumsuz görüş vermesi dikkat çekti. Söz konusu belediye, imar değişikliği teklifinin, nüfus, yapı ve trafik yoğunluğunu artıracağının altını çizdi.

 

BirGün’e konuşan eski İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi İbrahim Doğan, planın yasalara aykırı olduğunu söyledi. “Bu plan tadilatı kamu yararı taşmıyor. Donatı alanlarını azaltıcı ve yapı yoğunluğunu artırıcı olması nedeniyle geri çekilmesi gerekiyor” diyen CHP’li Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “TOKİ, adeta ticari şirket mantığıyla kente yaklaşıyor. Bölgede yeşil alanlar ve terk edilen askeri alanlar, olası Marmara Depremi’nde toplanma alanı olarak kullanılması için önem arz ediyor. Bu alan, çıkar çevrelerin iştahını kabartmış bir alandır.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

2 Yorum
 1. Yeter,yeter artik bir haberde yandaslara cikar, rant saglamayacak vatandasin yararina olsun. Onerim icinde bufe, cay bahcesi vs hicbir seyin olmadigi yanlizca Tuvalet ve cocuklar icin oynama alanlari ve spor yapilacak yerlerin olmasi. Bu hayal tabiki oranin rantini halka yedirirlermi.

  kamil | 5 Aralık 2018

 2. Hemencecik yanında 1200 dönüm park yapılacak.
  Yeterli değil mi?
  Onları yapmaya da finans gerekir öyle degil mi.
  Toki kazanacağı parayı tayyibin cebine koymuyor, millet bahçesini finanse ediyor.
  Azıcik akıl!!!!!

  Mimar | 5 Aralık 2018


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org