53 projeye Graham Vakfından Destek |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
53 projeye Graham Vakfından Destek
Share 9 Ekim 2018

Graham Vakfı Chicago merkezli hibe verme kuruluşu, mimarlık, tarih, sanat ve yayın kuruluşları tarafından 53 projeye destek olacak.

 

 

Editör: KATHARINE KEANE tarafından

 

 

Chicago’daki Fine Arts’taki İleri Çalışmalar için Graham Vakfı, sivil toplum kuruluşlarına göre “tasarlanan çevreyi daha iyi anlamamızı sağlayan” projeler yürüten kuruluşlara 600.000 $ ‘dan fazla bağış hibe vermeyi kararlaştırdı. Kazanan projeler 200’den fazla başvuru arasından seçilmiştir.

 

 

Kazanan projelerin bir bölümü aşağıda gösterilmiştir ve tam liste Graham Foundation web sitesinde bulunabilir.

 

 

Bosco-Milligan Vakfı KoleksiyonuWill Martin, bir yeraltı restoranı, konsept oluşturma çalışması, 1973

 

 
Proje: Sergi, “Sanatsal ve Eklektik Will Martin”
Destekleyen: Mimari Miras Merkezi, Portland, Ore.
Katılımcının Tanıtımı: Bu özgün, kapsamlı sergi, Portland, Ore., Mimar Will Martin, kentin en tanınmış modernist eserlerinden bazılarının tasarımcısı, bir dizi yaratıcı ve zaman zaman çalışmayı bir mimar, sanatçı, yazar olarak yaratıcı düşünceyle gerçekleştiriyor.

 

 

Sergi, 1950’lerin sonlarındaki ilk projelerinden. 1985’te zamansız ölüme kadar Martin’in inşa edilmiş ve inşa edilmemiş eserinde sergilenen sanat ve mimarlık arasındaki canlı füzyonu gözler önüne seriyor. AHC’nin holdingleri ve kredileri üzerine çizim, sergi Martin’in, botanikten yerel tarihe mizahtan Martin’in geniş kapsamlı çıkarlarını nasıl olduğunu gösteren eskiz deneysel eseri, eskizlerin ikonik Pioneer Adliye Meydanı’nda yaptığı çalışmalarda ifade buldu. Sergi, modernist ve post-modernist mimarlığın yerel ve ulusal bağlamında yaptığı son inşa projesinden 30 yıl sonra cesur çalışmaları yeniden değerlendirilebilecek bir mimarı yakından inceliyor.

 

 

Frida Escobedo, Taller de Arquitectura, AtmósferaSerpentine Pavilion tarafından Renderings 2018 Frida Escobedo tarafından tasarlanan, Taller de Arquitectura, Tasarım Rendering ve  İç Görünüm

 

 
Proje: Sergi, “Frida Escobedo’nun Serpentine Pavilion 2018”
Destekleyen: Serpentine Pavyon
Katılım Açıklaması: Serpentine Galleries’in yıllık Pavyon komisyonu, türünün en iddialı mimari projesidir. Hızla inşa edilip yaygın bir şekilde paylaşılan heyecan verici ve radikal mimariye yönelik bir platform olarak uluslararası kabul gören program, 2018’de on dokuzuncu yıldönümünü kutladı. Pavyon, ön bahçenin önündeki Galeri’nin dışında bulunuyor ve her yaz 300.000 kişiye kadar deneyimleniyor. Henüz  mimar İngiltere’de bir bina tamamlamış. Bu yıl Serpentine, Mimari İncelemede 2016 Yükselen Mimarlık Ödülünde, Meksikalı mimar Frida Escobedo’yu görevlendiriyor. Onun tasarımı yakındaki Prime Meridian’a referans veriyor. Üç yansıtıcı su havuzu ve ışık geçiren duvarlar, güneşin gökyüzüne ve yapının perdahlı yüzeylerine doğru yolculuğunu yaptığı gibi, değişken ışıkla aydınlatılan, dahili çok amaçlı bir paralelkenar mekanı sırlamaktadır.

 

 

 

MIT Gelecek Mirası Lab. Palmyra Zaferi Kemeri, Al Azraq Mülteci Kampı, Ürdün, 2017’nin kültür barınağı 

 

 
Proje: Yayın, 1002 İcatlar: Al Azraq Mülteci Kampında Sanat ve Tasarım (MIT SA + P Press, 2019)
Destekleyen: Massachusetts Institute of Technology Gelecek Mirası Lab
Katılımcı Açıklaması: 1002 İcatlar, yerlerinden edilmiş Suriyeliler tarafından tasarlanan yüzlerce büyüleyici eseri keşfetmek için Ürdün’deki Al Azraq Mülteci Kampı’ndaki gündelik hayatı ziyaretle ilgili okuyucuları bulur. Kitap, kamptan gelen bir grup 20 genç yazarın yazdığı çeşitli öykü, fotoğraf, resim gibi çok çeşitli sanat ve tasarım projelerini belgeliyor. El Azraq’ın yarattığı yaratıcılık ve beceriklilik, mültecilerin kıtlık, savaş travması ve gelecek için mücadele bağlamında kültürel, duygusal ve mimari ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaktadır. Mülteci buluşları, sanatın, mimarlığın ve tasarımın insani bir bağlamda nasıl bir ümit yarattığını ve inovasyonu desteklediğini göstermektedir. Kitap, yerinden edilmiş toplulukların esnekliği ve yaratıcılığıyla bilgilendirilen insani mimariye kültürel açıdan duyarlı bir yaklaşım için bir yöntem önermektedir. Kitap, insani tasarımın yeterliliklerini mültecilerin kendileri açısından bilgilendirmeyi amaçlıyor.

 

 

Sanatçılar PHAT (Nathaniel Belcher, Stephen Slaughter), Harlem Ghetto Fabulous, 2003.

 

 
Proje: Sergi, “Kenarına Yakın: Hip-Hop Mimarisinin Doğuşu”
Destekleyen: Mimarlık Merkezi, New York
Katılım Açıklaması: Hip-hop, 1970’lerin başlarında New York’taki Güney Bronx mahallesinin Siyah ve Latin gençleri tarafından kurulan kültürel bir harekettir. Son beş – on yılda hip hopun temel ifadesi olan “etiketleme, sergileme, b-bağlama” ve “graffiti”, kendi başlarına dünya çapında tanınmış yaratıcı pratikler haline geldi ve her biri kentsel yapılı çevreyi önemli ölçüde etkiledi. Hip-Hop Mimarlık, hip-hop ifadesinin bu araçlarında belirgin olan yaratıcı enerjiyi barındıran mekanlar, binalar ve ortamlar üretir. “Kenarına Yakın: Hip-Hop Mimarisinin Doğuşu”, bu yükselen mimari devrimin merkezinde öğrencilerin, akademisyenlerin ve uygulayıcıların çalışmalarını sergiliyor.

 

 

Luxigon / Mir Kengo Kuma & Associates, 1Otel Paris, Benden: Biz 2050, 2018, Şikago City

 

 
Proje: Sergi, “Benden: Biz 2050 Kentini Düşünmek”
Destekleyen: Chicago Mimarlık Merkezi
Katılımcı Açıklama: “Benden: 2050 Şehrini Düşünmek”, geleceğin şehirlerini iki ölçekte araştırıyor: kentleşmekte olan gezegenimizi şekillendiren başlıca zorluklar ve yıkıcı teknolojiler ve Chicago mimarlarının gelecekteki yaşamını nasıl öngördüğü özel tepkileri Chicago, bu büyük aksaklıklar şehir manzaralarımızı ele geçirdiğinde. Daha sonra yapılacak altı geçici sergi dizisi, ekoloji, teknoloji, enerji, hareketlilik, önceliklilik ve yaşanabilirlik konularını ele alacak.

 

 

Sanatçılar Xefirotarch, Hernan Diaz Alonso, Ivan Bernal (kurşun lesigner), William Virgil, Polina Alexeeva, Homayoun Zaryouni, Ben Cheng, JunjieGuo, Cunhao Li, Huijin Zheng, Ana Derby, Rususupuisto Yarışması, Los Angeles, 2015

Proje: Sergi, “Pixilated I”
Aday: Güney Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü, Los Angeles
Katılımcı Açıklaması: “The Pixilated I”, günümüzün yenilikçi problemlerini çözmek için çalışan yenilikçi mimarları davet ediyor: Yeni dijital paradigmadaki sanal ve gerçek arasındaki sınırların nasıl bulanıklaştığını, düşündüğümüz, ürettiğimiz ve spekülasyon yaptığımız şekilde değiştiriyoruz. Spekülatif çalışmanın gerçekliği nasıl değiştirebileceği gibi karmaşıklıklarla yüzleşmek çok önemlidir.

 

 

“Pixilated I”, pratiğe dökülmüş imgenin sonuçlarını, form üretimi için bir araç olarak inceleyen yeni çalışmalarla, mimarlık pratiğinin ve disiplininin anlaşılmasını genişletmeyi amaçlamaktadır. Gösteri boyunca değişebilen bir galeri bağlamında el yapımı cihazlarda sunulan sessiz görüntüler ile “The Pixilated I”, modern çağın geleneksel mimari sergisine radikal bir alternatif olarak var oluyor ve bu nedenle yeni olanaklar yaratıyor.

 

 
Graham Foundation hibe başvurularının bir sonraki turu için yaklaşan son tarihler: Bireye hibe (15 Eylül); Carter Manny Ödülü (15 Kasım); ve kuruluşlara bağışlar (25 Şubat 2019)

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

2 Yorum
  1. işte projecilik böyle geliştirilir, böyle teşvikler sayesinde mimari üretim iş adamı denen bir grup kendini bilmezin elinde kalmaz.

    akın bayrak | 10 Ekim 2018

  2. Destekler sahici işlere gelse bu mimarlık çalışmalarında ivmelere neden olur.

    Gürhan Tezcan | 2 Kasım 2018


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org