Kamusal bir dönüşüm hikayesi… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kamusal bir dönüşüm hikayesi…
Share 29 Ağustos 2018

Bo Diddley Şehir Meydanı

Tasarım: DAG Architects

 

 

 

 

 

 

Merkeze yakın tarihi bir bölgede bulunan bu merkez, şehrin evsiz ve uyuşturucu satıcılarının bir araya gelmesi için bir sığınak haline gelmişti. İyileştirmeler güney tarafında var olan amfitiyatro öncelikle için yapıldı. Şimdi şehrin hem zevk için güvenli, çekici ve canlı bir yer oluşturmak amacıyla meydanın kuzey tarafında yeniden bir  tasarım düşünüldü.

 

 

 

 

 

 

Bir dizi sosyal toplantı ile halka daha iyi bir merkez yaratılması, daha güvenlikli ortam için mesaj verildi.

 

 

İyileştirmeler, otobüs sığınağının yıkılıp yer değiştirmesiyle başladı. Amfi tiyatro aşamasının ardında yeni bir tuğla inşaat ile kuzey cephesi plazanın girişinde belirleyici bir unsur haline geldi. Değişen ışık ve renkler buna katıldı.

 

 

 

 

 
Bina, yeni bir kamu tuvaleti ve bir elektrik dolabı ile üretime geçmek için hazırlanmak zorunda olan sanatçılar için “yeşil bir oda” sundu. Yeni mekanda bir giyinme odasıile plazaya yeni bir performans platformu oluşturuldu.

 

 

Daha alçak, eğimli ağaç dikicilerindeki yumuşak çevre düzenlemesi, manzarayı ve güvenliği iyileştirir, bölgeyi canlandırır ve serseriler tarafından kullanımını engeller. Yeni aydınlatma, yollar ve tabelalar, aynı zamanda güvenli ve çekici bir ortamı teşvik etmeye de hizmet etmektedir.

 

 

İki küçük yapı da eklendi: kapalı ve açık oturma yerleri bulunan bir kafesi ve insanlı bir bilgi noktası / bilet gişesi. Gösterişsiz gazete kutuları, kafenin bir duvarı ile değiştirildi. Kentin Proje Yöneticisi, “İyileştirmeler tüm yerin güvenliği, görünürlüğü ve erişilebilirliğini artırdı,” diyor. “Plaza daha hoş ve açık hissettiriyor. İnsanları daha rahat hissettiriyor. ” diye devam ediyor

 

 

 

 

 

 

 

Önceki Çevre Koşulları

 

 

Bir meydanı hareketli bir aktivite merkezi ve bir varış noktası yapmak için, aktif programlama, etkinlikler ve kamuya açık aktiviteler onunla ilişkilendirilmelidir. Etkinlikler arasında tatil etkinlikleri, yiyecek ve el sanatları pazarları, geçici sanat enstalasyonları veya sergiler, müzik ve dans gösterileri sayılabilir. Bu meydanda, çevreyi bir gün ya da hafta veya bir ay boyunca aktif tutmak için bu etkinliklerden çok azı vardı. Bir anlamda etkinlik fakiriydi. Bu durum, bölgeyi istenmeyen uyuşturucu kaçakçılığına karşı savunmasız bıraktı.

 

 

 

 

 

 

Siteyi geçen ana erişim yolu Üniversite Drive’tır ve bu ana koridorun karşı karşıya olduğu tek şey harap bir otobüs durağıdır. Meydan yüzeyi ve restoranın arka yüzleri bu ana yola bakmaktadır, bu nedenle site, etkinlikler olmadığı zamanlarda plazaya geçmek için gerekli olan varış hissine sahip değildi.

 

 

Bu sitedeki mevcut yaya yolları, ızgara benzeri bir tarzdaydı ve birçok farklı engelin etrafındaki kullanıcıları belli açılardan zorladı. Çok sayıda yetimiş ağaç, Üniversite Drive’ından görsel koridoru etkiledi ve görüş açısını düşürdü.  Bu nedenle yayaları göremediler ve potansiyel olarak suçların ortaya çıkmasını önleyemediler.

 

 

Şehir bu merkezi kentsel plazanın canlı bir faaliyet merkezi ve kendi içinde bir varış noktası olmasını istedi. Olaylar düzensiz tutuldu ve istenmeyen arzu ve uyuşturucu kaçakçılığı için saha savunmasız bırakıldı.

 

 

 

 

 

Yıkım Planı

 

 

Daha iyi yaya akışını yaratmak, görüşlerini iyileştirmek ve plazaya yeni bir geçit oluşturmak için birçok unsurun yıkılması veya yeniden şekillendirilmesi gerekiyordu.

 

 

Yeni Çevre Sirkülasyon Planı

 

 

Plazanın kuzey ucundan otobüs durağı ve bırakma alanının kaldırılması yaya akışını arttırdı ve bölgeye daha iyi bir kullanım ve görüntü getirdi.

 

 

Yeni Site Planı ve Binalar

 

 

Plazanın kuzey ucundaki yeni gelişmeler, kenti aydınlatmayı yeniden tasarlamak, hasarlı finişer bölgelerini yamalamak veya onarmak, alt seviyeye inmiş  ağaç dallarını budamak, diğer çim alanlarını yeniden toplamak ve basınçlı yıkama da dahil olmak üzere, siteye başka iyileştirmeler yapma konusunda teşvik etti. Şehir ayrıca yeni bir bisiklet paylaşım programının ilk parçasını da bu projeye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Ağaç Yüksekliklerinin Azaltılması

 

 

Ağaçlar budamış ve plaza boyunca görüş hatlarını ve güvenliği iyileştirmek için zemini örtmeleri ve kaplamalarının önüne geçilmiştir.

 

 

Yeni kavisli koltuk duvarları, belirli alanlarda yerleri teşvik etmek ve kaykay sürmeyi engellemek için ahşap banklar ile tasarlandı.

 

 

Düşük ekimler ve budama ağaçları ile site genelinde görünümler gerçekten açıldı.

 

 

Yeşil Oda Kat Planı

 

 

Bu plaza iyileştirmelerinden önce,  sahne alan aktörler değişecek depolama odasını kullandı ve tuvaletler uyuşturucu kaçakçılığı için kullanılan tek tuvalet odalarıydı.

 

 

Yeşil Oda İyileştirmeleri

 

 

Ses, güvenlik ve erişimi iyileştirmek için havalimanı tarzı girişleri ile performans alanları ve yeni kamusal tuvaletler için destek alanları ile tasarlanan sahne arkasında iki giyinme odası ile yeşil bir oda ekledik.

 

 

Üniversite Caddesi Girişini Canlandırma

University Drive’la yüzleşen “ev sahibi” elemanın, meydana hoş bir giriş kapısı sağlaması ve caddeden görülemeyen dükkan, restoran, otel oluşumlarının görünür kılınması gerekiyordu.

 

 

Geceleri aydınlatılan aktif bir su özelliği sağlamak – bir olay olsun ya da olmasın – bu cepheyi yayalara, çocuklu ailelere ve hem gece hem gündüz diğer yolcular için çekici hale getirir.

 

 

Işıklar, olaya veya mevsime bağlı olarak kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlandı. Kafes aynı zamanda dokunabilir ve yansıtılabilir ve çeşitli farklı aydınlatma seçenekleri mevcuttur.

 

 

Suyun önündeki koltuklar yaya etkileşimini olumlu yönde etkiler. Plazadaki diğerleriyle eşleşen parke özellikleri olan sağlam beton koltuk duvarı, sığınakların tezgahların altındaki eşyaların saklanmasını önler.

 

 

Bilgi kabini

 

 

Bir bilgi kiosku eklenmesi sadece bilet ve bilgi için bir dağıtım merkezi olarak değil, aynı zamanda plaza üzerinde ek “gözler” sağlayarak plazayı daha güvenli tutmaya yardımcı olur.

 

 

Café

 

 

Canlı bir kahvenin eklenmesi, plazanın kuzey ucunun gün boyunca aktif kalmasına yardımcı olur ve parktaki olumlu yaya faaliyetlerini teşvik eder.

 

 

Kafeyi hem görsel olarak hem de fiziksel olarak plazanın geri kalanına bağlamak için, kafede patronların restoran içinde yemek yemesine izin vermek için kafeterya vitrin kapıları kullanıldı.
Kamusal Alanların Etkinleştirilmesi

 

 

Önceden aydınlatılmamış gazete kutuları, kafenin yakınındaki bir yere taşındı.

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. müthiş bir iş, alkışlıyorum…

    Mehmet Ali Kaplan | 30 Ağustos 2018

  2. Dönüşüm denince böyle işler görmek istiyor insan.

    recep ertürk | 6 Eylül 2018


Yorum yazmak için


Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Mamak’ta 18 yıldan bu yana atıl durumda bulunan ve giderek yıpranan 400 konutu elden geçirip yeniledi ve ihtiyaç sahibi yeni evli çiftler ile 65 yaş üstü vatandaşlara aylık 100 TL bedelle kiraya verilmesini istedi. Ankaralıların, Cumhuriyet Bayramı’nda beyaz eşyaları da takılmış 1 1 dairelerinde oturmaya başlayacakları müjdesini veren […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu