PETER ZUMTHOR |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
PETER ZUMTHOR
Share 12 Temmuz 2018

Peter Zumthor, İsviçre’nin Basel kentinde bir kabin yapımcısı olan Oscar Zumthor’un oğlu olarak 26 Nisan 1943’te doğdu. 1958 yılına kadar marangozluk alanında uzmanlaştı.1958’den 1962’ye kadar bir kabin yapımcısı olarak çalıştı. 1963-67 yılları arasında Kunstgewerbeschule, Vorkurs ve Fachklasse’de New York’ta Pratt Enstitüsü’nde tasarım çalışmaları üzerine çalıştı. 1967’de, bazı restorasyonların gerçekleştirilmesinin yanı sıra, tarihi köylerin danışman ve mimarlık analisti olarak görev yapan Anıtların Korunması Dairesi’nde Graubünden (İsviçre) Kantonu tarafından istihdam edildi.

 

 

 

 

1979’da İsviçre’nin Haldenstein kentinde kendi pratiğini yaptı ve burada hala on beş kişilik küçük bir kadroyla çalışıyor. Zumthor, Annalisa Zumthor-Cuorad ile evlidir. Üç çocuğu, Anna Katharina, Peter Conradin ve Jon Paulin ve iki torunu vardır.

 

 

1996’dan beri, Mimarlık Akademisi, Universitá della Svizzera Italiana, Mendrisio’da profesör oldu. Aynı zamanda 1988 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi Mimarlık Enstitüsü’nde ve Los Angeles’ta SCI-ARC’de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1989’da Münih’teki Technische Universität’ta; ve 1999 yılında Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü’nde bulundu.

 

 

Birçok ödülü bulunmaktadır: 2008 yılında Japonya Sanat Derneği’nden Praemium Imperiale, 1998’de Danimarka’da Carlsberg Mimarlık Ödülü ve 1999’da Avrupa Mimarlık Mies van der Rohe Ödülü’nü almıştır. 2006 yılında Thomas Jefferson Vakfı Madalyası’nı almıştır. Virginia Üniversitesi’nden mimarlık. Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi, 2008 yılında Arnold W. Brunner Memorial Ödülü’nü Mimariye kazandırdı.

 

 

Barrons Educational Series, Inc. tarafından yayımlanan son kitapta, mimarlardan seçkin mimarlık tarihçisi olan Architectura, Mimari Stil Unsurları, Profesör Miles Lewis, genel editör olarak, Zumshor’un Vals’teki Termal Banyosu binası, Yüksek atmosferik mekanlar yaratmak için kullanılan basit detaylandırma örneği olarak sayılmaktadır. Tasarım, serin, gri taş duvarları, bronz korkulukların sıcaklığı ile karşıtlaştırır ve mekanı şekillendirmek için ışık ve su kullanılır. Taş işçiliğinin yatay derzleri suyun yatay çizgilerini taklit eder ve su hattındaki taş dokusunda ince bir değişiklik yaratır. Tavandaki dar yuvalara yerleştirilen ışıklıklar, suyun akışkanlığını vurgulayan çarpıcı bir ışık çizgisi oluşturur. Binanın her detayı bu sayede banyonun çeşitli düzeylerdeki önemini pekiştirmektedir.

 

 

İlk olarak 1998 yılında Birkhauser tarafından yayınlanan Thinking Architecture adlı kitapta, Zumthor kendi sözleriyle bir mimarlık felsefesini ortaya koydu. Düşüncelerinin bir örneği şu şekildedir:

 

 

“Bugün mimarlığın kendi içlerinde olan görevler ve olasılıklar üzerinde düşünmesi gerektiğine inanıyorum. Mimarlık özüne ait olmayan şeylerin bir aracı ya da sembolü değildir. İhtilafı kutlayan bir toplumda, mimarlık bir direniş kurabilir, biçimlerin ve anlamların israfına karşı koyabilir ve kendi dilini konuşabilir. Mimarlık dilinin belirli bir tarz sorunu olmadığını düşünüyorum. Her bina belirli bir yerde ve belirli bir toplum için belirli bir kullanım için inşa edilmiştir. Binalarım bu basit gerçeklerden ortaya çıkan soruları mümkün olduğunca hassas ve eleştirel bir şekilde yanıtlamaya çalışıyor.

 

 

Ödülleri

 

 

 • 2013 RIBA Altın Madalyası
 • 2009 Pritzker Mimarlık Ödülü
 • 2008 Japon İmparatorluk Mimarlık Ödülü
 • 1998 Carlsberg Ödülü

 

 

Norveç çinko maden müzesi.

 

 
Proje, 1881 ile 1899 yılları arasında faaliyet gösteren bölgenin mayınlarının hikayesini anlatıyor; bu, yakındaki köyden 168 kadar işçi çalıştıran bir endüstri kuruluşu için yapılmış.

 

 

 

 

Peter Zumthor tarafından tasarlanmış LACMA transfer sistemi.

 

 

Tasarım LA’nın en yoğun yollarından birini, wilshire bulvarı, araç trafiğinin kompleksin altından geçmesine izin veriyor.

 

 

 

 

İsviçre’deki Fondation Beyeler  Sanat Müzesini genişletmesi ve ek binası.

 

Bölgenin köy benzeri karakterini referans alan tasarım, doğal ortama uyum sağlayan nispeten küçük üç bina arasındaki çeşitli işlevlere çözüm sağlamaktadır.

 

 

 

 

Peter Zumthor’un güncellenmiş LACMA planları

 

Yeni çıkan imajlarla binanın baskın renklendirmesinin karanlıktan ışığa değiştiğini gösteriyor.

 

 

 

 

Peter Zumthor’un Kolumba Müzesi. Fotoğraflama Rasmus Hjortshøj tarafından yapılmıştır. 

 
Kurum, sitenin tarihi mimari unsurlarını kucaklayan ve birleştiren delikli bir gri tuğla cepheye sahiptir

 

 

 

 

Peter Zumthor, LACMA’nın ‘David Geffen Galerisinin’ in yeni fotoğrafları.

 
Geffen Müzesinin yeni galerilerine müzenin tarihinde en büyük bağış olan 150 milyon dolarlık bağışta bulunuldu.

 

 

 

 

Peter Zumthor’un, Venedik mimarlık bienalinde sergilenen modellerden bir ‘atölye çalışması’

 

 
Projeler arasında balmumu kullanılarak çoğaltılan İsviçre’deki bir restoran ve karton ve kum kullanılarak yeniden üretilen Şili’de bir çöl oteli bulunmaktadır.

 

 

 

 

Avusturya’da Werkraum, açık ev.

 

Kusursuz bir ahşap ve camlı sergi salonu, geleneksel işçiliğin korunması ve tanıtılmasına adanmış bir organizasyon için uygun bir evdir.

 

 

 

 

Rolex Sanat girişimin mimarlık danışmanı (akıl verici) olarak Peter Zumthor.

 

 

İsviçreli mimar altı diğer usta sanatçıya katılıyor: Olafur Eliasson, görsel sanatlar; Alejandro Gonzalez inarritu, film; Michael Ondaatje, edebiyat; Alexei Ratmansky, dans; Kaija

 

 

 

 

Leis ve Vals’de Peter Zumthor’un tatil evleri.

 
Misafirlere kiralanabilir, doğal renk ahşap kaplı evler, İsviçre dağlarının gevrek ve sürekli değişen manzarasını özenle hazırlanmış ahşap hacimlerle birleştiriyor.

 

 

 

 

Peter Zumthor Los Angeles Sanat Kampüsünün müzesini yeniden tasarladı.

 
İsviçreli mimar, eklektik bina grubunu yeniden gözden geçirecek ve önümüzdeki dört binanın binaların yıkılması ile ilgili tartışmalar sonrasında teklifini açıklayacaktır.

 

 

 

 

Hélène Binet, Peter Zumthor’un binalarını fotoğrafladı.

 

 
Sergi  Pritzker ödülü sahibi mimar Peter Zumthor’un mimarisine odaklanıyor. Hélène Binet, 10 yılı aşkın bir süredir mimarla işbirliği yapıyor.

 

 

 

3 Yorum
 1. ustalıktan mimarlığa, arts and crafts öğretisi gibi. tecrübe, çevreyi-malzemeyi tanıma+bilgi=mimarlık

  ferhan yılmaz | 13 Temmuz 2018

 2. Çok büyük, çok tecrübeli, çok damıtılmış bir mimar.

  Fevzi Kantarcıoğlu | 14 Temmuz 2018

 3. Yaratıcılık emek istiyor ve bu emeği en baştan beri veren bir usta Zumthor.

  kayhan özer | 5 Ağustos 2018


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org