Atom Bombası İçin Kurulan Yerleşim: OAK RIDGE |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Atom Bombası İçin Kurulan Yerleşim: OAK RIDGE
Share 23 Haziran 2018

Atom Bombası Yapımı İçin Kurulmuş olan Üç Planlı Yerleşim

 

 

Ulusal Yapı Müzesi’ndeki bu yeni bir sergi üç şehri ele alıyor: Oak Ridge, Tenn .; Hanford / Richland, Yıkama .; ve Los Alamos, N.M. — Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin  Manhattan Projesini desteklemek için inşa ettiği yerlerdir.
Editör: SARA JOHNSON

 

 

Edward Westcott / Ulusal Arşivler ve Kayıtlar  Oak Ridge, Tenn. (1944)
9 Ağustos 1945 Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’ya ikinci atom bombasını attığı gündür ve Oak Ridge’de  Journal gazetesinin en önemli başlığı şöyleydi: “Oak Ridge Japonlara Saldırıyor”

 

 

Oak Ridge, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Manhattan’da, 1941’de başlatılan hükümet inisiyatifiyle işçilerin kendileri için bile gizli olan bir atom bombası yapılması maksadıyla inşa ettiği birkaç planlı yerleşim yerinden biridir. Ulusal Yapı Müzesi’ndeki bu yeni bir sergi  “Gizli Kentler” ismini taşıyor. Oak Ridge sakinlerinin ve diğer iki  yerleşim yeri planlamasını, barınma ve yaşamlarını inceler.

 

 

Sergi metninde, “Üç kentin toplam nüfusu, 1943 başlarında çok az iken  savaşın sona ermesiyle birlikte 125 bine ulaştı. Ancak bu şehirler harita üzerinde görünmüyordu ve Hiroşima’nın bombalanmasına kadar varlıkları oldukça iyi korunmuş bir sırdı.” diye sunumlarda yer almaktadır.

 

 

ABD Enerji Bakanlığı’nın izni ile Washington’daki Hanford CollectionHanford İnşaat Kampı ( tarih yaklaşık 1945)
Sergide sunum  iki parçaya ayrılıyor: atom bombasından önce ve sonra. Zenginleştirilmiş uranyum üretimi için inşa edilen Oak Ridge, planlanan yerleşimlerden biriydi ve fabrikada zaten  o zamanın deneyim sahibi olan Skidmore, Owings & Merrill (SOM) tarafından tasarlandı. Bir plütonyum üretim tesisinin etrafında yer alan ikinci gelişme iki bölümden oluşuyordu: Hanford Mühendislik Çalışma kampı ve G. Albin Pehrson tarafından tasarlanan Richland yerleşimi. Projenin araştırma kolu Los Alamos, mevcut Los Alamos Çiftlik Okulu’nun yanı sıra W.C. tarafından tasarlanan ve Kruger & Associates yerleşimi de  yapılan amaca yönelik yapıları içeriyordu.

 

 

Ulusal Arşiv ve Kayıtlar AdministrationA B-1 model prefabrik ev, ya da Oak Ridge, Tenn’de bir “Flat Top” evi (1944)
Fotoğraflar, mimari çizimler ve sözlü tarihler sergide yer alırken, prefabrik konut ve propaganda reklam panolarının örneklerini de görebilirsiniz.  O zamanın  “Bombalar için casusluk ve zincirleme reaksiyonu” gibi ifadelerle birlikte, yerleşimin sakinlerini yaptıkları iş hakkında sessiz kalmaları için teşvik edilmiş ( ya da ikna edilmiş…) oldukları biliniyordu. Los Alamos sakinlerinin hepsi aynı posta adresine sahipti örneğin.

 

Edward Westcott / Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi Oakwood, Tenn’de (1945) Afrikalı Amerikalı işçiler için tasarlanmış Plywood

 

Günlük yaşamla ilgili bu ilginç hikayeler, serginin ikinci yarısına giriş bölümünü belirleyen siyah bir koridorda zor bir durağa dönüşüyor. Burada J. Robert Oppenheimer’in ünlü sözleri, Bhagavad Gita’dan kaldırıldı  “Şimdi ölümcül, dünyaların yıkıcısı oldum” – mantar bulutunun bir fotoğrafıyla (1945’teki Trinity Testi) birlikte yer alır. Hiroşima bombasının radyasyonundan yakılan bir kadının sırtının büyük bir fotoğrafı hemen bunun yanında bulunur.

 

 

Sergi, şehirlerin askersizleştirilmesi ve günümüzün yaşamı ile sonuçlanıyor. Kent planlaması ve prefabrik konut modeli, özellikle SOM’un Oak Ridge’deki çalışması, savaş sonrası Levittowns için bir ilham kaynağı oldu. Sergi ayrıca, New York’taki Lever House ve Colorado Springs’teki ABD Hava Kuvvetleri Akademisi, Colo gibi Oak Ridge’den sonra bazı SOM portföylerini sergiliyor. “Belki de Manhattan Projesinin en önemli binayla ilgili mirası multidisipliner mimarinin ortaya çıkmasıdır. SOM’un örnek aldığı gibi mühendislik firması, modern çağın tartışmasız en etkili kurumsal tasarım firması haline geldi.

 

 

“Gizli Şehirler”, 3 Mart 2019’a kadar Washington DC’deki Ulusal Yapı Müzesi’nde sergilenmeye devam edecektir.

 

 

 


Sara Johnson
Sara Johnson, ARCHITECT’te yardımcı editör, tasarım haberleri yazarı. Çalışmaları San Francisco, San Francisco Brides, California Brides, DCist, Patchwork Nation ve The Christian Science Monitor’da da yer aldı.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

 

6 Yorum
 1. Bakın şu atom bombasının bilinmeyenlerine. ABD nasıl ikna etmişse o dönem, hayret doğrusu.

  osman ersoy | 27 Haziran 2018

 2. Atom bombasının Hiroşima ve Nagazaki’ye atılması ABD de sadece Pearl Harbor baskını yüzünden Japonlar’a ders vermek için değilmiş. 2. Dünya Savaşı için bir nükleer bomba hazırlığı yapılıyormuş. Çok ilginç. Bilinemeyen ne çok şey var.

  Mete Yıldırım | 28 Haziran 2018

 3. Yazı tura gibi herşey. Bizim gördüklerimiz ve arkası. Yine de arkasını 70 sene kadar sonra en azından açıklayabiliyorlar. Hiç bir şey açıklamayanlar da var.

  hasan bilgetekin | 28 Haziran 2018

 4. Yüzleşme bir yerde. Acılarla, gerçeklerle yüzleşme sergisi.

  Perran Su | 29 Haziran 2018

 5. bu şehirlerin açıklanmış olması ve üstüne sergi düzenlenmesi 50 yıl sonra sırların ifşası ya da artık devlet sırrı kalmadığının delili. atom bombası sahibi olmayı aklına koymuş ve süper güç olmayı hedeflemiş ABD nin adım adım yürüttüğü bir çalışmaymış bunlar.

  nazmi yıldırımlar | 5 Temmuz 2018

 6. Ne kadar ilginç, sergi olmasa, burada yayınlanmasa hiç bir zaman bilemeyiz.

  metin karlıdağ | 7 Temmuz 2018


Yorum yazmak için


Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Mamak’ta 18 yıldan bu yana atıl durumda bulunan ve giderek yıpranan 400 konutu elden geçirip yeniledi ve ihtiyaç sahibi yeni evli çiftler ile 65 yaş üstü vatandaşlara aylık 100 TL bedelle kiraya verilmesini istedi. Ankaralıların, Cumhuriyet Bayramı’nda beyaz eşyaları da takılmış 1 1 dairelerinde oturmaya başlayacakları müjdesini veren […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu