Aida Atelier Kagurazaka TOKYO |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Aida Atelier Kagurazaka TOKYO
Share 8 Haziran 2018

May 2018, Palazzo Mora Room 15 – Venice
European Cultural Centre – GAA Time‐ Space ‐Existence

 

“My window linked to the World“

 
Bu senenin `freespace` Venedik Mimarlik bienali`nde European Cultural Centre` in düzenlediği
Time‐Space‐Existence genel baslikli sergide `micro‐interiors linked to the World` başlığıyla UNPLAN
Hostel ziyaretçilerine gezginler için yarattigi minimal mekani tanitiyor. Sergi tipik mimari sunumu
yerine, birebir olcekte sunulan gerçek kübik ahşap ranza mekaninin hikayelestirilmesinden
oluşuyor. Mekânı ve tasarımı hikâyenin içinde gezinen ziyaretçilerin hayal gücüne bırakıyor.

 

 

Unplan Kagurazaka Proje Mimari: Tomoro AIDA
Kurator: Ilgin Ezgi TUNC
Sergi fotograflari: Davide Galli
Proje Fotograflari: Tatsuya Noaki ve Martin Holtkamp

 

 

 

 

 

 

13:00 JST

 
Tamamen plansızdı. Yaz başında, Tokyo’ya gitmeye karar verdim. Niye ya? Çünkü böyle hissettim.Şimdi eski ve yorgun bir sırt çantası taşıyan Tokyo Uluslararası Havalimanı’nın kalabalık lobisinde duruyorum.

 
15:00 JST

 
Kagurazaka’ya gitmek için metroya bindim, çünkü internette bulduğum yer, Tokyo’nun merkezinde bir yerlerde. Hostelin adı UNPLAN. Kagurazaka güzel bir mahalle. Orada tarihi bir atmosfer var; etrafında dolaşmak için eğlenceli karmaşık kavşakları olan eskiden geyşaların gezindiği dar sokaklar
yer aliyor.

 
15:30 JST

 
Hostele vardim. İlk başta check‐in kontuarını bulamadım. İçeri girdiğimde, tek görebildiğim odanın ortasında dev bir masa vardı. İnsanlar bir salonun etrafında dağılmış, okuyor, konuşuyor ve içiyorlardı. Birdenbire, birisi gelip check‐in için mi beklediğimi sordu.Biraz garip, gayri resmi idi. Benimle normal bir check‐in kontuarında çalışanlar arasında hiçbir engel yoktu. Bir süreliğine konuştuk ve bana o gece bir etkinlik düzenlediğini söyledi. Tamam neden olmasın? Gideceğim.

 

 

16:00 JST

 
Barına gittim ve buzlu kahve aldım. Personel iyi İngilizce konuşuyordu. Kahve de iyiydi. Kafede otururken, orada çok fazla Japon insan olduğunu fark ettim. Sanırım mahalle sakinlerinden iş adamları, ebeveynler ve çocukları için güzel bir ortam gibi görünüyor. Önceden kaldığım hosteller, kendi şehirlerden ve bulunduğu çevreden daha bağımsız gibilerdi. Unplan Hostelin bir parçası olarak Tokyo’da günlük hayatı görmek güzel.

 
17:00 JST

 
İkinci kattaki karma yatakhane. Merdiveni tırmandım ve ranzaya girdim. Beklenmedik şekilde rahat. Bu küçük ahşap kutuda evde hissettim. Ceketimi astım, kıyafetleri, kitapları ve bazı kozmetik ürünleri etrafa yerleştirdim. Gezegenin diğer tarafındaki küçük bir odada, kedimi yansıtacak bir
mekân yarattım.

 
09:00 JST

 
Hostel yerel restoranların yer aldığı bir harita verdi ve tavsiye ettikleri bir yere gittim. Harika. Bahsettikleri bar‐hoping etkinliği için zamanında hostele geri döndüm. Çeşitli ülkelerden yaklaşık on kişi vardı ve birkaç yerel bara gittik. Biraz sarhoş oldum sanırım.

 
11:00 JST

 
Geri döndüğümde, küçük ahşap mekânımda, bloğumda yazmaya devam ettim. Sosyal medyaya birkaç fotoğraf koyuyorum. Bu kendi mekânım oldukça samimi, ama aynı zamanda dünyaya, etrafındaki büyük şehre de oldukça bağlı. Şehre, sokağa açılan kendi pencerem bile var.

 

 

Saat 00:00 JST

 

Herkese iyi geceler.

 
07:00 JST

 
Sabah güneş ışığı benim küçük mekânıma süzüldü. Yatak başlığının oradaki perdeyi sanki benim özel pencerem gibi açtım. Sonsuza dek burada uzanabilirim, gündelik hayatın manzarasını daha ben içine katılmadan önce izledim. Yerel halk, bir köpeğin yanından geçerek bisiklete biniyor. Acelemizdeki insanlar metroya yetişecek olmalı. Kalkma zamanı geldi galiba.

 
09:00 JST

 
Bir hostelde, en kamusal, sosyal ve uluslararası en küçük, en özel mekân bir arada var gibi gözüküyor. Bu çok çağdaş bir fenomendir, bir araya gelen pek çok ilgisiz insan, dünyanın bir mikro kozmosudur. Birinci kattaki salonda kahvaltı yapan diğer insanlara ve sokaktan geçen insanlara
bakıyorum.

 
..artık şehre katılma zamanı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiralik bir binada Hostel tasarimi

 
Proje: UNPLAN Kagurazaka Tokyo JP. 2016
Site Alanı: 359.78m2
Bina Alanı: 202.65m2
Toplam Kat Alanı: 570.57m2 (F1: 199.50m2 / F2: 199.50m2 / F3: 171.57m2)
Teras Alanı: 137.50m2 (F1: 11.92m2 / F3: 27.93m2 / Çatı: 97.65m2)
Otel
Odalar: 7 oda (4 ranza yatakhane, 2 çift kişilik oda, 1 aile odası)
Kapasite: 78 kişi

 

 
UNPLAN Kagurazaka, Tokyo’nun merkezinde, uluslararası backpacker gezginler ve yerli iş seyahatinde olanlar gibi çeşitli konukları ağırlamak için inşa edilen yeni açılmış, kendi gibi yeni kurulmuş FIKA,Inc şirketine ait bir hosteldir. Hostel 78 ranza tarzı yatak ve dışarıya açılan bir lobi ve diğer destekleyici fonksiyonları ile birlikte 3 adet özel yatak odasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yeni üç katlı binanın tek kiracısı olarak amacımız, mobilya formunda konaklama için öğeleri oldukça banal görünümlü bir binaya eklemek oldu. Sonuç olarak, büyük cam açıklığı olan cephe, caddeye bakan bir dizi kübik ahşap ranza ile karakterizedir. Bu ranzaların tasarım amacı, misafirler için minimal ama tamamen rahat, özel ve kendilerine ait bir mekan yaratmaktı. Doğal ışık ve sokaklara bakan manzaralar sunulurken, her konuk, her bir ünitenin perdesini kullanarak gizlilik seviyesini kontrol edebilir. Her yatak mekânı bir kilitli kutu, bir aydınlatma armatürü ve bir elektrik prizi içeren başlık ile donatılmıştır. Lobi alanı, hostel için bir tabela olarak öne çıkan merkez sütunun etrafındaki dev bir masa tarafından karşılanmaktadır. Bu masa resepsiyon, konukların kullanabileceği bir masa, ya da grupların toplanabileceği bir masa olarak geleneksel bir resepsiyon bankosu yerine bir kafe masası olarak hizmet vermektedir. Ev sahibi ve misafirler arasındaki herhangi bir sınır duygusunu ortadan kaldırarak, hostel içindeki sosyal etkileşimi teşvik eder. `Unplan` karşılaşmalar için zemin hazırlar. Adından da anlaşılacağı gibi, bu hostel gezginler ve yerel topluluk ile plansız ‐unplan‐ karşılaşmalar yaratan bir yer olmayı umuyor.

 

 

 
Tasarim Partnerleri

 
MEP Muhendisligi: RS Setsubi Kikaku
Aydinlatma Tasarimi: Izumi Okayasu Lighting Design
Perde Tasarimi: Yoko Ando Design
Grafik Tasarimi: INSENSE
Bitki Tasarimi: Kojien

 

Yapim sirketleri

 
Ic mekan: Benefit Line
Ahsap ranza uretimi: Aoki Kagu Atelier
Musteri:FIKA, Inc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. iyi bir çalışma tebrikler.

    Melek Dağ | 23 Haziran 2018


Yorum yazmak için


Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Mamak’ta 18 yıldan bu yana atıl durumda bulunan ve giderek yıpranan 400 konutu elden geçirip yeniledi ve ihtiyaç sahibi yeni evli çiftler ile 65 yaş üstü vatandaşlara aylık 100 TL bedelle kiraya verilmesini istedi. Ankaralıların, Cumhuriyet Bayramı’nda beyaz eşyaları da takılmış 1 1 dairelerinde oturmaya başlayacakları müjdesini veren […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu