10 Kutsal Mekan |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
10 Kutsal Mekan
Share 4 Mayıs 2018

Editör: Luke Fiederer

 

 

Din, farklı bir formdur ve tarihimizin, insan toplumunun çekirdeğini oluşturmuştur. Bu nedenle dini mimari dünya genelinde kasaba ve şehirlerde eşit derecede önemli olmaya devam etmektedir.  İnanç ve ibadetin yer aldığı yapıların yaklaşımlarının geniş bir yelpazede ortaya çıkan farklı halklar ve kültürler için farklı anlamlar taşıması bilinen bir gerçekliktir. Nitekim, birçok ulusal gücün ya da kültürel ifadenin simgeleri bu yapılarda ikincil önem taşımaktadır.
AD Classics, ArchDaily’nin  dünyanın en önemli mimari projelerinin formları çalışmaları güncellenen koleksiyonları vardır. Tüm inançlar ve kültürler arasında sıradan ve gündelik kişinin bakışlarını bu odağa yöneltmesi ve manevi uhrevî ve sonsuzluğa arzu duyması kabul edilir bir olgudur.

 

 

 

 

Grundtvig Kilisesi / Peder Wilhelm Jensen-Klint (1940)

 

 

19. yüzyıl Danimarkalı papaz, siyasetçi ve filozoflar, Grundtvig Kilisesini aynı milliyetçi romantizm içinde temsil edilmeleri belki de şaşırtıcı değildir. Bu anıt kilise bir katedralin ölçeğinde geleneksel Danimarka kiliselerinin tasarım öğeleri kullanılarak yapılmış, dışavurumcu mimari ilkelerine göre dünyanın en büyük örneklerinden biridir. Çevredeki topluluk, özünde kilise olarak aynı mimar tarafından dizayn edilmiş olan, esnek bir ortaçağ düzenini benzer estetik stilleri kullanarak karşılanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Kutsal Kurban Kilisesi / Leandro Locsin (1955)

 
Yerli ve sömürge kültürlerin kaynaşması Kutsal Kurban Parish şeklinde  bu kilise yapısında modernist ifadesini bulur. “Uçan gemi,” lakaplı Parish ince beton kabuk kubbe ile geleneksel Filipin  Kubo ( “küp evi”) niteliklerini yansıtmaktadır. Grundtvig Kilisesi Danimarka’da olduğu gibi Kutsal Kurban Parish kilisesi Filipinler kültür tarihinin bir anıtı gibidir.

 

 

 

North Christian Church / Eero Saarinen (1964)

 
Yaklaşık 60 metre boyunda  dramatik bir sivrilikle ayakta olan, North Christian Church  Fin mimar Eero Saarinen’in tarafından tasarlanan son bina olmuştur. İkincil programı binaları, çağdaş kiliselerde ibadet alanlarında uzak odak çizmek eğiliminde olduğu şekilde temkinli olarak Saarinen, tanrıyı öven bir biçimde yapıtını yaratılışın kusursuz merkezinde olması olmasını sağlamak için çabaladı. Buna göre, Kuzey Hıristiyan Kilisesi tüm aksesuarlarında kavernöz kutsal batık, altıgen şekli onun merkezindeki sunak ile biçimlenir.

 

 

 

 

Thorncrown Şapel / E. Fay Jones (1980)
Thorncrown Chapel ince çam kafes şeklindeki bir orman içinde bir orman oluşturacak gibi görünüyor. Ziyaretçiler sessizce olabilecek bir mezhebe bağlı olmayan şapel “[onların] iyi düşünceleri”  için tasarlanmıştır. Şapel 2000’den fazla ziyaretçiyi her gün üzerine çekiyor ve 20. Yüzyılın kutsal mekan katagorisinde ilk on binadan biri olarak American Institute  tarafından seçildi.

 

 

 

 

La Sagrada Familia / Antoni Gaudi’nin (1882)

 
Bir Gotik katedral tipik bir haç planı takip rağmen Sagrada Familia, Katalan Modernizminin en iyi örneklerinden biridir.  1882 yılından bu yana yapım aşamasında olan, tapınağın hiperboloid tonozlar ve açılı sütunları Gotik stylings açısından radikal bir çıkışa sahiptir.  Binanın cephesi üç Mesih’in Glory, Nativity ve Passion temsil eder; dördüncü tarafta Meryemi temsil eden bir kule yer alacaktır. Proje başlanmasından  144 yıl sonra 2026 yılında tamamlanmış olması beklenmektedir.

 

 

 

 

 

Lotus Tapınağı / Fariborz Sahba (1986)
Onun 27 mermer kılıflı “yaprak” yemyeşil peyzaj üzerinde beyaz bir şekilde parlayan, Lotus Tapınağı yeryüzündeki mimari biyomimikliğin en önemli ve ünlü örneklerinden biridir. Tapınağın içinde, ziyaretçilerin ibadet alanı tepesinde kendi ipuçları arasında yaprakların brüt beton yapısını, hem de dramatik çelik ve cam ışıklığa hayran olabilir. Öncelikle bir Bahai tapınağı, tapınak her inançtan insanlara açıktır ve 1986 yılındaki açılışından bu yana 70 milyonun üzerinde takipçilerini gördü.

 

 

 

 

Işık Kilisesi / Tadao Ando (1999)

 
Tadao Ando minimalist tasarım estetik sayesinde, Işık Kilisesi tipik kilise binalarındaki süslemelerden neredeyse tamamen yoksundur.  Neredeyse özelliksiz beton yapının amacı sadece doğu duvarının kütlesinde bir boşluk kesme haç ihanetine uğrar. Kilise mekansal dualitede bir egzersiz: katı ve bina çağrısının anlamı, hacimsel olarak laik ve maneviyat arasındaki boşluğu aklamaktadır. Bu formu, ışık ve mekanın sembolik nitelikleri, beton yüzeyine aktarmak ve bunun düzgünlüğünü sağlamak için Ando ve proje üzerinde çalışan usta marangozlar ile mesai yapmıştır.

 

 

 

 

Brasilia Katedrali / Oscar Niemeyer (1960)
Muazzam vitray pencereler ile köprülü Brasilia Katedrali, mimar Oscar Niemeyer tarafından 1988 de 16 ikonik parabolik çelik sütunlarıyla ortaya çıkmıştır. İspanya tarafından bağışlanan çan ve Papa Paul VI tarafından bağışlanan bir sunak ile, Brasilia Katedrali Brezilya başkentin güç ve nüfuz temsili olarak duruyor.

 

 

 

 

Rochester First Unitarian Kilisesi / Louis Kahn (1969)
Rochester First Unitarian Kilisesi Louis Kahn’ın yaklaşımı ile soru işareti etrafında dönüyordu: Unitaryanizm doğurduğu sorularla ortaya çıkan kutsal merkezdir.  Bu sembolik düzen, ağır tuğla ve beton yapı ile birlikte, bu kutsal mekana ışık getirmek için zorlu bir uğraşı sürdüren Kahn’ın çözümü sürekli doğal aydınlatmayı değişen boşluklara doldurma, mekânın köşelerindeki dört ışık kulesiyle mümkün oldu.

 

 

 

 

 

USAFA Cadet Şapel / Skidmore, Owings & Merrill Walter NETSCH (1962)

 
Protestan Hıristiyanlığı, Katolikliği ve Yahudilik: Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Akademisi için oluşturulmuş, Cadet Şapel Amerikan toplumunda üç baskın inancı temsil etmek için üç şapel gerekliydi. 100’den fazla özdeş tetraedler oluşan kulesi yedi satır, çelik boru ile çerçevelenmiş ve alüminyumla kaplanmıştır. Onlar sunak yaklaşımı olarak her üçgen ünite arasında vitray pencereler sonuna kadar 92 metrelik uzun boylu nef boyunca devam eder.  USAFA Cadet Chapel modernist kutsal mimarinin bir simgedir ve 2004 yılında bir ABD National Historic Landmark  tarafından önemli bulunup seçilmiştir.

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap

 

2 Yorum
  1. Hepsi birbirinden muhteşem. Hakikaten simgeselliği, heybeti, form olarak yaratıcılığının seviyesi takdire şayan.

    müfit şahin | 7 Mayıs 2018

  2. Gerçekten, mimarinin en üst noktaya çıktığı örnekler. Çığır açıcı hepsi.

    Gazi Yolaç | 17 Mayıs 2018


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org