BALKRISHNA VITHALDAS DOSHI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BALKRISHNA VITHALDAS DOSHI
Share 7 Nisan 2018

20. yüzyılın en etkili Hint mimarlarından biri olan ve zamanında Le Corbusier’in önemli bir yardımcısı olan Balkrishna Vithaldas Doshi, bu yıl Kraliyet Sanat Akademisi’nin yıllık mimarlık derslerini sunacak.

 

 

 

 

Doshi, Le Corbusier’in Ahmedabad ve Chandigarh’daki projelerine liderlik ettikten sonra Hindistan’da düşük maliyetli konut ve modern şehir planlamasının geliştirilmesinde önemli bir figür olmuştur.

 

 

Daha önce Alvaro Siza, Peter Zumthor, Rafael Moneo ve son olarak da Wang Shu gibi mimarların yer aldığı Kraliyet Sanat Akademisi tarafından düzenlenen prestijli konferans serilerinde 27. konuşmacı oldu.

 

 

Balkrishna Doshi’nin önemli projeleri arasında Bangalore’deki Hindistan Hindistan İşletme Enstitüsü (1983) yer alıyor. Fotoğraf Vastu Shilpa Vakfı

 

70 yıllık bir kariyeri ile Doshi, yaşamının büyük bir kısmında modern mimari prensiplerin yerel Hint geleneklerine, kaynaklarına ve içeriğine uygun olarak nasıl uyarlanabileceğini göstermek için çalıştı.
 

Onun öncü konut tasarımları, 1995 yılında Aga Khan Mimarlık Ödülü’nü kazanan Indore’deki Aranya Topluluk Konutunu içeriyor. Vastu Shilpa Vakfı

 

 

Ahmedabad ve Chandigarh’ın yanı sıra etkileyici bir çalışma portföyü, çoğu Vastu-Shilpa stüdyosuyla tamamlandı – öncü konut tasarımlarının yanı sıra kültürel ve eğitim olanaklarını da içeriyor.

 

Başlıca projeler arasında Ahmedabad Mimarlık Okulu (1968), Hindistan Bangalore Yönetim Enstitüsü (1983), Ahmedabad’daki Gandhi Çalışma Enstitüsü (1984), Yeni Delhi’de Ulusal Moda Enstitüsü (1989) ve deneysel Amdavad ni yer almaktadır.

 

 

Gufa Sanat Galerisi (1995).

 

Aynı zamanda Bangladeş’teki bir projede Louis Kahn ile birlikte çalıştı.

 

 

 

Mimarın diğer tasarımları arasında deneysel yeraltı Amdavad ni Gufa Sanat Galerisi (1995) yer almaktadır.

 

Kraliyet Akademisi’nin yıllık mimarlık dersi, bu yılki Farshid Moussavi’nin küratörlüğünü yaptığı bir mimari odaya sahip olan İngiltere’nin sanat ve tasarım takvimindeki en büyük etkinliklerden biri olan kurumun yaz sergisine denk geliyor.

 

 

Le Corbusier ve Balkrishna Doshi.

 

 

 

Geçtiğimiz ay dünyanın en prestijli Pritzker Ödülünün sahibi belli oldu: Bir mimarın en yüksek onurunu alan ilk Hintli mimar Balkrishna Doshi oldu. Jüri, “Hindistan’ın mimarisinin derinlikli geleneklerini anlayarak ve takdir ederek, Doshi’nin prefabrikasyonu ve yerel zanaatı birleştirdiğini ve tarih, kültür, yerel gelenekler ve kendi ülkesinin Hindistan’ının değişen zamanlarıyla uyum içinde bir kelime hazinesi geliştirdiğini” belirtti.

 
Hindistan’daki mimarların tümü onu kutluyor olsa da, IE Mimarlık ve Tasarım Okulu’nda öğretim görevlisi olan Anupama Kundoo, Doshi’nin Pritzker Ödülü hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Kundoo, “Yapılı çevrenin tasarımının insan yapımı yerleşik peyzajda insan ölçeğini koruyan hassas müdahaleler olarak görüldüğü mimarın rolüne dair bütünsel bir anlayışın tanınmasının zamanı geldi” dedi.

 

 

Hayat Sigortası Şirketi Konutları

 
Mimarinin, karmaşık kültürel veya iklimsel bağlamlarına bakılmaksızın, farklı bağlamlarda havaya bırakılan baştan çıkarıcı yapı formlarına ve fotojenik cephelere indirgendiği bir zamanda, aşırı basitleştirilmiş bilgisayar tarafından oluşturulan render ve çoğu zaman formların anlamsız bir oyun haline geldiği bir zamanda onun normları, Pritzker komitesinin kararı, mimarlığın insan toplum-merkezli ortamları kolaylaştırmaya ve yaratmaya yönelik gerçek kapasitesin hepimize hatırlatmış bulunuyor.

 

 

Hint Enstitüsü Yönetimi, Bangalore

 

 

 

Mimarın rolüne dair bütünsel bir anlayışın tanınmasının, inşa edilmiş çevrenin tasarımının insani yapılı peyzajlarda insan ölçeğini koruyan hassas müdahaleler olarak görülmesi, teknolojik gelişmelere rağmen, endüstriyel ve Makine ölçekli altyapı çözümleri, günlük yaşamımızı, mahalle ve toplumun maliyetini üstlenmez, sosyal ayrımcılığa, yalnızlığa ve sağlıksız günden güne deneyimlere yol açar.

 

 

Bir eğitimci ve CEPT’nin kurucusu olarak, Doshi, her zaman öğrencileri karşılayan ve mimarları dünya üzerinde uygulayan, deneyimlerini paylaşan, işbirliği yapan ve mimarlığın tartışmasına katılan, kişisel düzeyde olduğu gibi, kurumun ötesindeki öğrencilere ilham verdi. evi herkese eşit olarak açıktı. Başarısına ve şöhretine rağmen, her zaman erişilebilir ve kapsayıcı olmuştur ve yaşına ve deneyimine bakılmaksızın insanlara özel olarak muamele etmiştir.

 

 

Balkrishna V. Doshi, Mimarlık Okulu öğrencileri ile, CEPT, Ahmedabad, c. 1970’ler

 
Pritzker ödülüne layık görülen en büyük mimarı olabilir ama ruhu muhtemelen en genç olanıdır. Onunla etkileşime girenler, gençliğinin, merakının ve açıklığının ilham verici olduğu konusunda hemfikir olacaklar. Hindistan’da etrafımdaki mimarlar onu sevindirip kutluyor ve onun içinde gördükleri evrensel değerlere gösterilen ilgi; Küresel topluluğun iş ve mirasıyla ilgili daha fazla şey keşfetmeye zaman ayıracağı ve belki de çağdaş mimarinin nereye gittiğini yeniden düşüneceğine sevindim.

 

 

Balkrishna Doshi, 2018 Pritzker Ödülünü Kazandı

 

 

2018 Pritzker Ödülü Sahibi Balkrishna Doshi’nin Çalışmalarından bazıları.

 

 

 

Balkrishna Doshi

 

 

 

Yüzlerce bina tasarladıktan ve çeşitli mimarlık okulları kurduktan sonra, Balkrishna Doshi mimarinin en yüksek ödülü olan Pritzker Ödülünü aldı. Doshi bu ödülü alan ilk Hintli mimar. Kendisi ayrıca sosyal değişim ve çevre için mimarlık savunucusu olarak bilinir.
Doshi, ödülünün sadece kendisi için değil, tüm Hindistan için olduğuna inanıyor. 90 yaşındaki mimar, Hindistan’da sosyal konut tasarımı ve mimari kimliğinin öncüsü olarak öne çıktı. İşlerini yansıtan bazı tanıtımlar aşağıda yer alacaktır.
Amdavad ni Gufa (1995)

 

 

 

Amdavad Ni Gufa.

 

 

Amdavad Ni Gufa 

 

 

 

Amdavad Ni Gufa (Construction). 

 

 

Aranya Düşük Maliyetli Konutlar (1986)

 

 

Aranya Düşük Maliyetli konut grubu

 

 

 

Aranya evlerinden bazıları

 

 

Aranya evlerinde hayat

 

 

Çevresel Planlama ve Teknoloji Merkezi (1968)

 

 

Çevre Planlama ve Teknoloji Merkezi

 

 

Çevresel Planlama ve Teknoloji Merkezi.

 

 

Çevresel Planlama ve Teknoloji Merkezi.

 

 

 

Sangath Studio (1981)

 

 

Sangath Mimari Stüdyo 

 

 

Endüstri Merkezi (1962)

 

 

Endüstri Merkezi

 

 

Endüstri Merkezi

 

 

Institute of Indology. 

 

 

Hint Enstitüsü (1962)

 

 

Hint Enstitüsü, Bangalore . 

 

 

Hint Enstitüsü Merkezi, Bangalore .

 

 

Hint Enstitüsü 

 

 

 

Hayat Sigortası Şirketi Konutları (1973)

 

 

Hayat Sigortası Konutları

 

 

Premabhai Salon. 

 

 

Premabhai Salon

 

 

 

 

 

Kaynaklar : www.dezeen.com ,www.architectmagazine.com

 

Arc Space
Arch Daily

 

Çeviri : Mimdap

 

2 Yorum
  1. Zaman içinde olgunlaşan modernist çizgi. O çağın son örneklerinden biri belki de. Tutarlılığa, fikir takibine hayran olmamak elde değil.

    Osman Fidan | 9 Nisan 2018

  2. mimarlık yapmanın bir sosyolojik tarafı, yoksul insanlara yardım etme ve onların yaşamlarını geliştirme tarafı var. işte o değerlerin sahibi gerçekten büyük bir mimar.

    ömer yüksel atıntaş | 10 Mayıs 2018


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org