Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Eski Matbaadan Restorana…
Share 20 Mart 2018

Proxi restoran, Chicago’daki eski Matbaa
İç mekan tasarım: Meyer Davis
Editör: Eleanor Gibson

 

 

 

 

Yüzyılın ortasına ait tarzdaki lambalar, Chicago’daki bu restoranın yanmış turuncu deri kabinlerinin üzerinde, eski bir matbaada New York’taki tasarımcı Meyer Davis tarafından planlandı.

 

 

Proxi, eskiden bir üretim merkezi olan Chicago Nehri’nin batı yakasındaki bir mahalle olan West Loop’ta yer almaktadır. Bugün, depo binalarının birçoğu yemek, bar ve sanat galerilerine dönüştürülmüştür.

 

 

Bu merkeze ek olarak, Meyer Davis daha önce Werner Printing Company tarafından kullanılan bir binanın zemin katını bir restorana dönüştürmüştü.

 

 

 

 

Eski matbaa işlerinin (4,2 metre) beşik tonozlu tavanı beyaz fayanslarla yenilenirken, dikey bir asker yığındaki parlak mavi fayanslar sütunları kaplamaktadır.

 
Duvarlar beyaz meşe lambri ve adaçayı yeşil boyalı dekoratif ahşaplarla kaplıdır. Bu dekor, siyah ve koyu lacivert mobilyalar için nötr bir zemin sunmaktadır.
 

 

 

 

Meyer Davis, aynı malzeme paletini kullanmakla beraber 550  metrekarelik geniş restoranını farklı alanlara ayırdı.

 

Her alan, özel yapım ve çağdaş mobilya ve aydınlatma ile farklı şekilde dekore edilmiştir. Modern dekorasyonlara karşı duygular, büyük çelik ışıklar ve şık siyah sandalyelerle görülebilirken, diğer dekorasyonlar restoran sahibi Emmanuel Nony’nin seyahatlerinden hediyelik eşyalar.

 

 

 

 

Meyer Davis, eklektik etkiyi restoranın menüsüne benzetiyor, bu da şef Andrew Zimmerman’ın küresel sokak gıdalarına dayanıyor. Stüdyo, restoranı “hem tasarımda hem de mutfağında lezzetlerin eriyen bir çömlek” olarak tanımlamaktadır.

 

 

Bar, ısmarlama siyah, mavi ve beyaz yer karoları ile işaretlenmiştir. Yükseltilmiş oturma yerleri, yukarıda asılı olan deri kaplı ışıklar ile kavisli merkezi çubuğun her iki tarafındaki pencerelere yerleştirilir.
 

 

 

 

 

 

 

 

Barda siyah taşlarla kaplı beyaz taştan yapılmış ve pirinç benzeri bir zemin vardır. Pişmiş toprak kaplar, içecek kabininin üst rafını renk temasına diziyor.Barın arkasındaki bir kabinde rahat bir oturma alanı, turuncu ve mavi kanepelerle döşenmiştir ve bu bölgeler perdelerle ayrılabilmektedir.

 

 

 

 

 

Diğer kapıların arasında ayna kaplı duvarların altında düzenlenmiş bir dizi deri kabin bulunurken, ana yemek odasında büyük bir pencereden mutfağa bakan lacivert deri, siyah sandalyeler ve ahşap masalarla banklar bulunur.

 
Arka duvardaki soluk ahşap bir dolap, şarap şişeleri için depolama sağlamaktadır. Bu dolaplarla, açıklığın etrafında özel bir yemek odası meydana getirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dıştan bakıldığında, stüdyo, caddeye bakan büyük pencereleri çerçeveleyen çelik cepheyi yeniden inşa ederek binayı orijinal haline getirerek restorana bol miktarda doğal ışık sağlamaktadır.

 

 

 

Fotoğraf: Dave Burk

Kaynak: Dezeen

Çeviri: Mimdap

 

1 Yorum
  1. klas bir mekan için bütün detaylar düşünülmüş. iç mekan diye buna derim.

    ertuğ yıldırım | 17 Nisan 2018


Yorum yazmak için


    Editör: Donna GlassBrand       Kurumsal risk hakkında düşünürken, genellikle kritik bir unsuru – onu yöneten insanları – görmezden geliriz. Yıkıcı teknolojilerin çoğalması nedeniyle, risk yöneticisinin rolü yeni bir anlam kazanmıştır ve yeni beceriler gerektirir. Risk ortamı hızla değişiyor. Şirketlerin risk yönetimini kapsayıcı stratejilerine dahil etme ve doğru insanların bununla başa çıkmalarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org