Antalya Cumhuriyet Meydanı yenileniyor! |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Antalya Cumhuriyet Meydanı yenileniyor!
Share 9 Şubat 2018

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin sembollerinden Cumhuriyet Meydanı ve çevresini adına ve Antalya’ya yakışır hale getiriliyor.

 

 

 

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, birçok tarihi olaya tanıklık eden, kentin sembollerinden Cumhuriyet Meydanı ve çevresini adına ve Antalya’ya yakışır hale getiriyor. Belediye şirketi ANTEPE A.Ş. tarafından hazırlanan projede, Atatürk Anıtı, Tophane Çay Bahçesi ve Cumhuriyet Meydanı’nın özgün yapısı korunuyor. 4 bin 700 metrekarelik mevcut meydan, atıl alanlar kullanılarak, batıda dükkanların bulunduğu alana ve güneyde AKEV Çay Bahçesi’ne doğru 2 bin metrekare daha büyütülüyor ve 6 bin 700 metrekareye çıkıyor.  Birçok etkinlik, miting ve kutlamaya ev sahipliği yapan meydan, büyüyen Antalya’nın ihtiyacına cevap verecek şekilde genişliyor.

 

 

KADEMELİ SEYİR TERASLARI İLE DENİZ İZLENECEK

 

 

Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan Yeni Cumhuriyet Meydanı Projesi’nde meydandan ve insan sirkülasyonundan kopuk halde bulunan Tophane Çay bahçesinin arkasındaki kirlilik yaratan dükkanlar kaldırılıyor ve genişletilen meydanın altına alınıyor. Buradaki mevcut ağaçların tamamı korunuyor. Açığa çıkan 3 bin 500 metrekarelik bu alan teraslama yapılarak, meydan ve Cumhuriyet Caddesi ile ilişkili hale getiriliyor. Kademeli seyir terasları ile vatandaşların denizi izleme imkanı bulacağı bu alan, yemyeşil peyzajı ile Antalyalıların uğramadan gidemeyecekleri bir yaşam alanına dönüştürülüyor.

 

 

TOPHANE KORUNUYOR

 

 

Projede, Antalya tarihinin önemli bir parçası olan Tophane Çay Bahçesi olduğu gibi korunurken, meydanın güneyindeki Kaleiçi bağlantısını sağlayan bölüm, meydanın bir parçası olarak seyir terasına dönüştürülüyor ve insanların Kaleiçi ve denizin doyumsuz manzarasını izlemesi sağlanıyor. Projede Cumhuriyet Meydanı’nın tamamı, Başkan Menderes Türel’in ilk döneminde Valilik binasını yıkılması sonucu meydana dahil edilen bölümle bütünlük arz edecek şekilde yeşil diyabaz ve andezit taşlarla kaplanıyor. Hareketli ve renkli LED ışıklandırma sistemiyle donatılacak meydan, akşamları ayrı bir güzelliğe bürünecek.

 

 

YAZA KADAR BİTECEK

 

 

Atıl alanları işlevsel hale getirerek, hem meydanı genişletmeyi hem de Antalyalıları Kaleiçi ve Akdeniz’le buluşturmayı amaçlayan Antalya Cumhuriyet Meydanı ve Tophane Çay Bahçesi Düzenlemesi’nin ihale hazırlıklarında sona gelindi. Yakında ihale edilmesi beklenen projenin turizm sezonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Cumhuriyet Meydanı yaz mevsimine yenilenen yüzüyle girecek.
www.emlaksayfasi.com.tr

1 Yorum
  1. Çok tarihi ve Antalya için çok önemli bir meydan. Büyütülmesi bir yanıyla iyi. Ancak proje nedir, nasıl elde edilir, kimin tasarımıdır, niye bir yarışma açılmaz gibi sorular var tabi.

    Demir Kocaoğlu | 10 Şubat 2018


Yorum yazmak için


Depremde hasar gören belediye binası yıkılıyor İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentte yaşanan 6,9 şiddetindeki depremde zarar gören belediye binasının yıkılacağını açıkladı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu