Dünya Çapında 10 Büyük Şehirdeki Aşırı Değişim |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Dünya Çapında 10 Büyük Şehirdeki Aşırı Değişim
Share 9 Kasım 2017

Son birkaç on yılda dünya hızla değişti ve mimari de değişti. Bu değişiklik, dünyanın farklı kentlerinin siluetinde oldukça etkileyici bir etki bıraktı. Geçtiğimiz yüzyıldan beri siluetinde dramatik bir değişiklik yaşayan dünyadaki çeşitli yerlerinde öne çıkan 10 küresel şehir var.

 

1.Berlin, Almanya

 
İkinci Dünya Savaşı, başkenti Almanya’yı terk etmişti. Daha sonra, kent 1989 yılı Kasım ayında birleşmiş bir şehir için yeni bir çağın başlangıcı oluştu. Zira kent o yıl yıkılan ünlü Berlin Duvarı ile doğu ve batı arasında bölünmüş bir şehirdi. Birleşeme sonrasında kent, teknoloji, bilim ve kültür için küresel bir merkez haline geldi.

 

 

Berlin, Almanya

 

 

2.Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

 
Dubai’nin Basra Körfezi’ndeki konumu eski zamanlardan beri dünya ticaretinde önemi olmuştur. Bununla birlikte, bildiğimiz gibi Dubai, 1966’daki petrol keşifine kadar bugünkü gibi var olmamıştır. Şehir petrol geliri sayesinde 70’lerde belirgin bir büyümeye tanık olmuştur; şu anda bir dünya ticaret merkezi ve turistler için en iyi yer olma özelliğini kazandıran bir büyüme trendi içindedir.

 

 

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

 

 

3.Singapore, Singapur Cumhuriyeti

 
Singapur dünyanın bir numaralı şehir devletlerinden biridir, tek şehirli bir ülkedir aynı zamanda. Diğer taraftan 1960’lardan 1990’lara dek ekonomisi hızla gelişen dört Asya Kaplanından biri olmuştur. Büyüme, kentin İngiltere’den bağımsızlığını kazanması sonrasında başlamış ve dünya ticareti ve ulaşım merkezi olması yanı sıra turistik bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

 

 

Singapur, Singapur

 

 

4.New York, Amerika Birleşik Devletleri

 
II. Dünya Savaşı’ndan sonra, zaten büyüyen New York, dünyanın önde gelen kenti oldu. Wall Street, 2001’deki terörist saldırı öncesi Dünya Ticaret Merkezi ve Birleşmiş Milletler karargahı gibi ulusal ve uluslararası alanda önemli mekanlar barındırıyordu.

 

 

New York, Amerika Birleşik Devletleri

 

 

5.Toronto, Canada

 

 

Eskiden York’u kuran İngilizler tarafından York kenti olarak bilinen kent şimdi Kanada’nın en büyük şehridir. Sinema filmi üretimi ve televizyon üretimi için ünlü bir merkezdir. Ayrıca, çoğunlukla yüksek katlı binalardan oluşan son siluetiyle de tanınmaktadır.
 

 

Toronto, Canada

 

 

6.Tokyo, Japan

 

 

Japon başkenti, gerçekten de, Japonya’nın kaybettiği 2. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar gördü. Bununla birlikte, bundan önce bile şehir, geleneksel temel mimarisinde göze çarpan değişikliğe tanıklık etmedi. Önce savaş geldi. Ayrıca, savaşın sona ermesi ile bu çıplak dönem sona ermiş ve 1964’te ilk Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparken dünyada dünya çapında ekonomik güç ve teknoloji merkezi olma yolunda yenilenmiş bir Tokyo görülmelidir. Şimdi Tokyo 2020’de ikinci Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor..

 

 

Tokyo, Japonya

 

 

7.Sydney, Avustralya

 

 

Sydney, Avustralya’nın en kalabalık şehri ve muhtemelen ülkenin en popüler uluslararası kentidir. Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından tasarlanan liman tarafından, büyük çelik Limanı Köprüsü ve dünyaca ünlü Sidney Opera Binası için dikkat çekici bir husustur. Şehir, 2000 yılında Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptıktan sonra ünlü küresel ününü kazanmıştır.

 

 

Sydney, Avustralya

 

 

8.Seoul, Güney Kore

 

 

Güney Kore’nin başkenti olan Seul, geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında büyük bir ekonomik dönüşüm geçiren dört Asya kaplanının bir diğeridir. Akıllı ve iletişim teknolojisi için bir dünya merkezi haline geldi. Ayrıca, 1988 Yaz Olimpiyatları ve 2002 başkanlığı Tokyo ile birlikte 2002 FIFA Dünya Kupası gibi bir dizi önemli spor mekanına ev sahipliği yaptı.

 

 

Seoul, Güney Kore

 

 

9.Shanghai, Çin

 

 

Çin’in ve dünyanın en kalabalık şehrinin yanı sıra dünyanın en yoğun konteyner limanını içeren bir küresel finans ve ulaşım merkezidir. Şehir, Çin’deki şaşırtıcı ekonomik büyümenin bir vitrini olarak görülüyor. Müze, tarihi binalar ve Lujiazui bölgesinin gökdelen ağırlıklı silüeti ile ayırt edilir.

 

 

Shanghai, Çin

 
10.Panama City, Panama

 
Orta Amerika ülkesinin başkenti ve en büyük şehri, Atlantik Okyanusu ile Pasifik’i diğer tarafta birleştiren Panama Kanalı’nın girişinde bulunuyor. Uluslararası bankacılık ve ticaret faaliyetleri için bir merkez ve Orta Amerika’daki üç küresel kentten biridir. Şehrin çağdaş silueti, İspanyol sömürge binaları, Fransız şehir evleri ve gökdelenlerin yoğun olarak bulunduğu bir alan arasında değişiyor.

 

 

Panama City, Panama

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch20.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Hepsi devasa kentler. Bir sebeple birden fırlamışlar. Bir de Istanbul gibi sorunları biriktiği için büyüyenler var.

    taner altın | 9 Kasım 2017


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu