TERKEDİLMİŞ ÇOCUKLAR EVİ: Nakuru Projesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TERKEDİLMİŞ ÇOCUKLAR EVİ: Nakuru Projesi
Share 21 Ağustos 2017

Tasarım: Orkidstudio

Kenya’nın Nakuru kentinde hızla gelişmekte olan tarımsal eteklerinde küçük bir Kikuyu topluluğundan küçük bir grup oluşturulan insani tasarım organizasyonu Orkidstudio, son zamanlarda yerel dezavantajlı ve terk edilmiş çocuklar barındıracak yeni bir evi tamamladı. Çocukların büyük yurtlarda kucaklaştığı tipik Afrika yetimhanesinin tipolojisine meydan okuyan yeni ev, her odayı geniş alan ve doğal ışık alan dört çocukla sınırladığı ve açık toplumsal alanlardan sessizliğe kadar çeşitli sosyal alanlar ile karakterize edilen basit ama dayanıklı bir ev tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odak noktası, dünyadaki çocuklara ve topluluklara fayda sağlamak olan Orkidstudio, tasarım ve yapım sürecinin toplumsal değişimi etkilemek ve sitede bilgi ve beceri paylaşımı yoluyla insanları güçlendirmek için güçlü bir araç olabileceği inancıyla faaliyet göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerelde bu bölgede; taş ve beton evler çoktur; bunların çoğu, sahipleri her aşamayı tamamlamak için materyalleri finanse etmek için uğraşırken genellikle eksik kalmaktadır. Buna karşılık, St Jerome’un Merkezi olarak bilinen yeni ev, temel, sağlık ve yağmursuyu hafriyat kazısından elde edilen büyük miktardaki topraktan faydalanan toprak yastıklarından yapılır. % 20 civarında kil içeriğine sahip olan yerel toprak, günlük gren paketlerine doldurulur ve derinlemesine dayanıklı duvarlar yaratmak için büyük boy tuğlalar bırakır ve bu da güneşten gelen ısıyı etkili bir şekilde emer ve serin gece boyunca sıcaklıkları düzenlemeye yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu proje sadece sekiz hafta içinde tamamlandı ve İngiltere genelindeki okulları temsil eden küçük bir mimarlık öğrencisi grubunun yardımıyla her gün sitede on dört kişi bulundu; bunlar arasında erkek meslektaşları yanında eşit ücret karşılığı çalışan yerel kadınlar da vardı. Proje bölgede istihdam için nadir örnek teşkil etti. Ekibin birçoğunda, erkekler ve kadınlar, o zamandan beri, daha fazla toprak yuvası evleri inşa etmek ve bu becerileri başkalarına devretmek için birkaç çalışma komisyonlarında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Yeni evde, ahşap kaplamalar, ahşap işlemenin yan ürünü ve atık olarak genellikle atılan bir malzeme ile yapılmış bir ahşap kaplamaya da rastlanmaktadır. Buna ek olarak, bir yağmur suyu toplama sistemi ve entegre topluluk için çeşme, temiz su akışı için benzersiz bir kaynak sağlanmıştır.

 

 

 

 

 

“Nakuru harika bir projeydi ve böyle ilham verici ve uygun bir yapıyı desteklemekten memnunuz” diyor Orkidstudio’daki ekibi. “Proje sadece bölgede en çok ihtiyaç duyanlara yeni bir ev inşa etmemiştir,  bu alanlarda yeni bir ev inşa etmiş, aynı zamanda ilgili işçiler için beceri yaratma ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmiştir. Gelecekte benzer şekilde iddialı projeler konusunda ekiple çalışmak için sabırsızlanıyoruz “diye devam etti sözleri…

 
• Yer:Nakuru, Kenya
• Alan:396.0 m2
• Proje Yılı:2014
• Fotoğraflar: Odysseas Mourtzouchos
• Proje Yöneticileri: James Mitchell, Tom Woodward, Guylee Simmonds, Gaynor Duthie, Paul Duffy
• Ekip: Helen, Kuria, Owen, Sam, Haron, Geoffrey, Njoroge, Gerald, Njengo, Küçük John, Büyük John, Carl, Dennis, Ignatius, Stephen, Kaima, Musheri, İlyas, Yvonne, Cynthia, Elizabeth, George, Paul ve Stephen Jimmy ve Vincent elektrikçiler, Hassan ve ekip, Nephat ve iki Johns, Penina, Susan, Mary, Musa, David, Amber, Harriet, Martin, Nick, Jonny, Becky, Fraser, Niki, Theodora, Willy, Marcus, Aoife, Richard, Catherine, Odysseas, Margaret, Alice, John, Suzanne, Quyen, Nompsy, Sam, Clare, Gemma, Beth, Hazel, Becky, Ben.
• Yapısal Mühendisler: Yapı Modu
• Su Sistemleri Danışmanları:Barr + Wray
• Ana müteahhit: Orkidstudio
• Sponsorlar: Barr + Wray, Davul Emlak Grubu, Jestico + Whiles, Lee Wakemans, Morris & Spottiswood.
• Toplam maliyet: 50.000 £
• Maliyet / m2 : £ 126 / m2

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap

 

1 Yorum
  1. mimarlık en zor şartlarda ve yoksullar için yaşam alanları kurarken de önemli.

    saliha güvenç | 24 Ağustos 2017


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org