OLMUŞ MU ?: CHICAGO UNION ÜZERİNE KÜTLELER… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
OLMUŞ MU ?: CHICAGO UNION ÜZERİNE KÜTLELER…
Share 12 Ağustos 2017

Yeniden geliştirme sürecinin bir parçası olarak Chicago Union İstasyonu’nun üstünde yeni kuleler inşa edilecek.

 

 

                      Yeni kütleler, yeniden geliştirme sürecinin bir parçası olarak Chicago Union İstasyonu’nun üzerinde yükselecek. 
Chicago Birliği İstasyonunun yeniden geliştirilmesi projesi üzerinde uzun zamandan beri üzerinde çalışılmaktaydı. 1925 Beaux Arts istasyonuna son birkaç yılda küçük onarımlar yapmıştı.  Ancak kısa süre önce piyasaya sürülen bir master plan, tarihi binanın ve çevrenin tam bir yeniden geliştirilmesini ve silüetin değiştirilmesini öngörüyor.
Riverside Investment & Development Co. tarafından yönetilen Goettsch Partners tarafından tasarlanan ana plan, 300 bin metre kare yeni ticari, perakende ve konut alanını sunmaktadır. Üç aşamaya bölünmüş olan eser, tarihi merkezde başlayacak ve Amtrak’a ait komşu mülklere derecelendirilmiş demiryolu raylarının üstünde devam edecektir. Tamamlandığında istasyonun üstünde ve çevresinde beş yeni kule yükselmiş olacaktır.

 

 

                      Yeniden geliştirme projesi, Daniel Burnham’ın kuleleri Union Station’ın üzerine kule kütleleri yerleştirme fikrini  önermektedir.

 
Amtrak Başkanı ve CEO’su Charles W. “Wick” Moorman IV, ana planın ilan edilmesiyle birlikte basına yaptığı açıklamada, “Bu bina Daniel Burnham tarafından 1909 Chicago Şehri’nin kentin ana demiryolu istasyonu olarak tasarlandığını öngörüyordu” dedi. “Amtrak’ın sahip olduğu bu ana bina ve yakında bulunan mülkler için büyük planlarımızın olması söz konusudur” dedi.
 

 

 

Başlangıçta Burnham tarafından tasarlanan ve ölümünden sonra Probst & White olan Graham Anderson tarafından tamamlanan “başbina” bir Beaux Arts şaheseri olarak kabul edilir. 10 metre yüksekliğindeki  büyük salonu ile başbina, filmlerin arka planı olarak, özellikle de 1987 filmi The Untouchables’in finalinde kullanıldı. Yeni master plan, başbinaya çarpıcı bir ek oluşturmaktadır: İlk tasarımlar, binanın tepesine iki adet 12 katlı konut kulesinin eklenmesini gerektiriyordu. Bu yüzden halen ofis alanı olan mevcut üst kısım da yeniden geliştirilecektir.

 

 

Bir başka açıdan Union Station

 

 

Tarihi yapıların tepelerine kuleler eklenmesi çok ciddi bir hamle gibi gözükse de orijinal tasarımın binanın üstüne ticari bir gökdelen çağrısında bulunduğu belirtilmelidir. Yurttaşların yüksek bürolarla buluşturulduğu bu teknik, bir zamanlar Chicago’da, en ünlüsü Auditorium Tiyatrosu ve Lyric Opera Binası’nda uygulandı.

 

 

Chicago’da simge tarihi yapılara istenildiği kadar gökdelen eklenmesi pek sorun olarak görünmüyor. Yazıda örnek gösterilen Lyric Opera Binası ve ekleri… (Mimdap tarafından eklendi.)  

 

 

Merkezin hemen güneyindeki üç yeni kule istasyona giren 14 parça üzerinde hava boşluklarını kullanım avantajlarından yararlanacaklar. Chicago Daily News binası ve Chicago’nun en tanınmış art deco ikonlarından ikisi olan Chicago Main Post Office, istasyonun kuzey ve güneyindeki pistleri birbirine bağlayarak aynı şekilde inşa edildi.

 

 

 Union Station da yeni çehre…

 

Ana plan, kulelerle birlikte yolcu deneyiminde de iyileştirme çağrısı yapıyor. Günde 50.000’den fazla konuk ağır hizmet vermesine rağmen, çoğunlukla yeraltı olan istasyon modası geçmiş ve genellikle tatsız. Sokak düzeyinde perakende, tarihi restorasyon ve yeni bir yemek salonu, yeniden geliştirme aşamasında ele alınacak. Merkezin üstünde bir otel önerildi ve ana plana halka açık teraslar ve plazalar da dahil edildi.

 

Şikago’daki tek büyük tren istasyonu olan Chicago Birliği İstasyonu ve ülkenin en yoğun üçüncü tren istasyonu olduğunu düşünürsek, bunların çevresi şaşırtıcı derecede az gelişme gösterdi. Bölgeye en son eklenen, Chicago merkezli Muller + Muller tarafından tasarlanan 40 milyon dolarlık bir otobüs transit merkezidir. İronik bir şekilde, o istasyonun yıkılması ve önerilen ana plana entegre edilmesi için yeniden inşa edilmesi gerekecektir. Ancak, yeni planı projenin finans tarafı olarak müzakere ettiği için uygulamak için zorlu tarihler belirlenmediğinden, geçiş istasyonu şu an için güvenlidir.

 
Chicago’daki her büyük gelişme, bir sürü eleştiriyi de beraberinde getirdi.  Bu tartışmalar özellikle canlı tartışmalara neden olabilir. Projenin yeni mimarisi ana planın görünümlerini andırıyorsa da, pek çok Şikagolu çok sevilen Beaux Arts simgesinin üstünde iki cam kulenin yerleştirilmesi konusunda elbette ki itirazlar içinde olacaktır.

 

 

 

 

Kaynak: www.archpaper.com

Çeviri: Mimdap

 

3 Yorum
  1. Olmuş mu diye soruyorsanız olmamış. Çok sert ve itici bence.

    Bekir Uncalı | 12 Ağustos 2017

  2. bu tarz ilaveleri zarifçe yapan usta mimarlar var. bu gördüklerimiz usta işi değil. sadece yer kazanmak için yapılmış.

    fethi börekçi | 15 Ağustos 2017

  3. zaten dünyaya bu yanlış uygulamalar kötü örnek oluyor

    ahmet selim akça | 17 Ağustos 2017


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu