ROBERT VENTURI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ROBERT VENTURI
Share 19 Temmuz 2017

1925’de Philadelphia’da doğan İtalyan kökenli Rober Venturi, yaşayan dünyanın en önemli mimarlarından biridir.

 

 

 

 

Princeton Üniversitesi’nden mezun oldu. Eero Saarinen ve Louis I. Kahn ile birlikte çalıştı. 1958 yılında kendi bürosunu kurdu. Venturi, mimari tasarım alanından çok teorik alanda etkili olmuştur. “Karışıklık ve Karşıtlık” fikrine dayanan bir mimari anlayışı geliştirmiştir. Yapı ve dekorasyonun birbirinden ayrı şeyler olarak kalmalarını, dekorasyonun içinde yer aldığı kültürü taşıması gerektiğini öne sürmüştür.

 

 

 

 

“II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa Modernizmi’nin sürgündeki kahramanları Mies van der Rohe ve Gropius’un ABD üniversitelerinde etkin olduğu yıllarda, Princeton Üniversitesi’nde mimarlık öğrenimi görmüş, mimarlıkta dekoratif eğilimin son temsilcilerinden Jean Labatut ve Donald Drew Egbert’in öğrencisi olmuştur. 1950’lerde Roma’daki Amerikan Akademisi’nde mimarlık üzerine çalışmalar yapan Venturi, ABD’ye dönünce 1957’ye değin Oskar Stonorov (1905-70), Eero Saarinen ve Kahn’ın bürolarında çalışmış, 1957-65 arasında Pennsylvania Üniversitesi Mimarlık Okulu’nda öğretim üyeliği yapmıştır. Daha sonra 1966-71’de, Roma Amerikan Akademisi’nde konuk mimar ve mütevelli heyeti üyesi, 1960’larda ve daha sonra 1980’lerde Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Venturi, 1977’de Princeton Üniversitesi’nin Mimarlık ve Kentsel Tasarım Okulu’nda danışma kurulu üyeliğinde bulunmuştur. 1964’te John Rauch ile kurduğu büroya 1967’de eşi Scott Brown da katılmıştır.

 

Rauch 1988’de büro kurup ayrılana değin üçü bir arada çalışmıştır.”

 

 

 

 

Complexity and Contradiction in Architecture (1966; Mimarlıkta Karmaşıklık ve Çelişki) adlı kitabında mimarlık felsefesini ortaya koyan Venturi, Mies Van Der Rohe’nin less is more (az çoktur) özdeyişine karşı less is a bore (az sıkıcıdır) özdeyişini ilk kez bu yapıtında kullanmış; Modern Mimarlık’ın en güçsüz yanı olarak vurguladığı “yalınlık”a karşı çıkmıştır.

 

 

Mimarlıkta simge ve işaretleri ilk kez kullanan Venturi, Philadelphia’daki Ulusal Tarihsel Bağımsızlık Parkı’nda Benjamin Franklin’in yaşadığı evin yerini belirtmek için, ev biçiminde çelik bir strüktürden oluşan ‘Franklin Avlusu’nu (1972-76) yaratmıştır. Kentsel tasarıma da ağırlık veren Venturi Philadelphia ve Washington D.C.‘de bu konuda çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. Pennsylvania Üniversitesi’ndeki ‘Furness Kütüphanesi’nin restorasyonunun tamamlandığı 1991’de Venturi, Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almıştır.

 

 

 

 

POSTMODERNİZM
Bilhassa 1980 li yıllarda öne sürdüğü fikirlerle mimarlık ortamını etkilemiştir. Onun çizgisi “modernizm” den başka bir şeydi. Modernist mimarinin aksine, eski modelleri sembolik olarak dekorasyonda kullanır. Temel mimari kurallarının değiştiğine inanmaktadır. Teorileri ve yapıtları postmodernizmin popülist estetiğine örnekler olarak ele alınmaktadır. Ucu 1960’larda ortaya çıkan fikirleriyle Venturi, modern sonrası anlamında “postmodernizmin” kurucus olmuştur. Çalışmalarında eşi Scott Brown’da aynı kulvarda Venturi’ye destek çıkmıştır.
Venturi sadece işlevselin tartışmalı bir eleştirmeniydi ve Modern Ortodoks mimarlığının yedek dizaynları ve bir counterrevolutionaryı düşünüldü. O bildirisi, karmaşıklık ve 1966 ‘da mimarlıkta ayrılığı yayımladı.
Projelerinden seçmeler:
• Sainsbury Kanat, Vatandaş Galerisi, Londra
• Taşralı Capitol Yapı, Toulouse, Fransa
• Esnaf birliği Evi, Philadelphia, Pennsylvania
• Vanna Venturi Ev, Philadelphia, Pennsylvania
• Seattle sanat Müzesi, Seattle, Washington


Robert Venturi binalardan ve şehir planlamacılığından elitizmi silmeyi amaçlar. Şehir alanlarının mümkün olabildiğince az planlanması gerektiğini savunur. Süslemenin sanatsal olarak yanlış olduğunu reddeder. Bina tasarımının, düzgün bir kusursuzluk yerine iletişim ve anlamı amaçlaması gerektiğine inanır. Pop Art’ın etkisiyle, canlılık ve anlamı, Modernistlerin yüzeysel ve önemsiz gördüğü şeylerde bulur. Modern söylem more is bore tanımı yerine, more is more söylemini koyar.

 

 

 

 

                       Robert Venturi’nin annesi için yaptığı Vanna Venturi House

 

                                                              Venturi mimarisini tanımak için onun repertuarından…

 

 

                      Allen Sanat Müzesi Eklentisi

 

 

 

 

                       Hotel du departement de la haute-garonne

 

                     GUILD HAUSE

 

 

 

Post-modernizmin ilk büyük uygulaması sayılan bu tuğla yapıda yinelenen alüminyum pencerelerle sıradan bir görüntü elde edilmiş, bu sıradanlık da çeşitli simge ve işaretlerle bezenmiştir.

Venturi evlerinden biri…

R. Venturi modernizmi sorgulayan bir düşünür aynı zamanda. Yazıları var ve kitapları var.

Venturi, mimarlık konusundaki teorik çalışmaları ile de çok iyi biliniyor. “Mimaride Karmaşıklık ve Çelişkiler” (1966), geç modernizmin “püriten ahlaki dili” olarak adlandırdığı şey karşısında yaptığı “nazik manifesto” dur. “Las Vegas’tan Öğrenme” adlı ikinci kitapta (1972), “süslenmiş kulübe” ve “ördek” in mimarinin karşıt biçimleri fikrini sunuldu. Mimari topluluğun dikkatini çeken ilk projelerinden biri Vanna Venturi’nin eviydi ve onun başyapıtlarından biri olarak kabul edildi. Allen eklentisinin cephesi gibi cephesinde, mimari üslupların bir parçası var. Londra’daki Ulusal Galeri’nin Sainsbury Kanadı, Venturi’nin bir diğer önemli binası. Yeni mimariden hoşlanmamasıyla tanınan Prens Charles binayı “seçkin bir bayanın karşısında bir yumurta” olarak adlandırdı. 1989’da Amerikan Enstitüsü Mimarlık Yirmi Beş Yıl Ödülü’nü “zamanın testine dayanan dayanıklılık” dizaynı olarak aldı. Diğer tanınmış eserler şunlardır: Yaşlılar için 91 daire birimi, Ohio’daki Oberlin’deki Allen Memorial Sanat Müzesi (1976), 1986’da başlayan Britain Ulusal Sanat Galerisi’nin uzantısı olan Philadelphia’da Guild House (1964) Londra ve yakın tarihli Seattle Sanat Müzesi (1991). Venturi, 1991’de Pritzker Ödülü’ne layık görüldü. Yale ve Harvard’ta öğretim görevlisi olarak çalıştı ve halen pratikte aktif. Şu anda, müzeler, akademik planlar ve binalar ve çeşitli sivil binalar için dünyadaki komisyonlarla ilgilenmektedir. (3)

 

 

 

R. Venturi’nin önemli eseri “Karmaşıklık ve Çelişki” kitabı.

 

 

Notlar:
1. Mimarlık Müzesi, Robert Venturi
2. Füsun Kavrakoğlu, Çağdaş Sanata Varış 160| Postmodern Mimari 3

3.  http://www.dreamideamachine.com
Kaynaklar:
• Vikipedia
• Archdaily

 

 

 

2 Yorum
  1. Çağına damga vurmuş, usta mimar, modernizmi tartışmış teorisyen.

    nebahat ulukışla | 24 Temmuz 2017

  2. post modern denince ilk onun adı akla gelir.

    figen salihoğlu | 5 Eylül 2017


Yorum yazmak için


Yaren ÇOLAK     İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Bakırköy Meydanı, Salacak kıyıları ve Taksim Meydanı’nda uygulanacak projelerin halk tarafından belirlenmesi için başlattığı oylamanın yankıları sürüyor. ‘Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’ için ilk üçe giren tasarımlar için oylama 12 Kasım’da tamamlanacak. Ancak hazırlanan projelere itiraz eden de var, bunu olumlu bulan da. “Meydan, ağaçların altına gömülmüş” diyen […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu