Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Barr
Share 31 Temmuz 2017

İç mekan tasarımı: Snøhetta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyaca ünlü restoran noma’nın eski evinde şef René Redzepi ve Snøhetta ile ortaklaşa planlanan bir şekilde restorant Thorsten Schmidt ikonik alana yeni bir yaklaşım düşünüyor. Snøhetta, 5 Temmuz’da Kopenhag sahilinde kapılarını açan Barr için iç mekanları ve yeni grafik kimliklerini tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuzey Atlantik Evinde (Nordatlantens Brygge) bulunan Barr, sadece Kuzey Ülkeleri üzerinde değil, aynı zamanda Kuzey Denizi boyunca bölgede bulunan daha geniş yiyecek ve içecek geleneklerine odaklanan rahat bir restorandır; İskandinavya, Almanya, Benelüks ve İngiliz Isles’i kapsayan bir alan. Restoranın adı (Barr: eski Norse’de “arpa” anlamına geliyor), Schmidt’in bölgenin yiyecek ve içecek geçmişiyle ve kültürüne olan ilgisini yansıtıyor. Frikadeller (Danimarka köfte), şnitzel ve sıcak somon fıstığı gibi klasik yemekler, zengin zanaat biraları ve aquavit seçenekleri ile birlikte sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snøhetta ile yapılan işbirliği, Barr’ın tasarım konseptine ve felsefesine hayat veren bir atölye çalışması sırasında başladı. Oluşturulan daha küçük kurucu kısımları aşan organize bir bütün anlamına gelen “gestalt” kavramı tasarımın genel konseptini bilgilendirdi. Snøhetta, bu amaçla, renk paletinden mobilyaya kadar her şeyi etkileyen bölgeden alınan gıdalar ve biralar hakkındaki mikroskopik incelemelere baktı.

 

 

 

 

 

 

Restoran genelinde, tasarım, eski ve yeninin güçlü bir ikiliği ve yan yana yerleştirilmesi ile yönlendirilir. Restoran girerken konuklar, orijinal taş duvarların kaba dokusu ile karşılaştırıldığında, sıcak bir meşe zemini ile karşılanırlar. Bir odadan diğerine uzanan büyük, oyma tahta bir sayaç alana demir atmaktadır. Tavan, dönüşümlü olarak orijinal tavan kirişlerinden ve ışığın mikro noktalarını yansıtan pirinç detaylarla gömülü olan yeni, heykel ahşap plakalardan oluşur. Hammaddeler – ahşap, deri ve yün – restoranın Kuzey etkisini çağrıştırıyor.

 

 

 

 
Snøhetta, iç tasarımın yanı sıra Barr’ın marka ve görsel kimliğini de tasarladı. Kuzey Denizi bölgesinin yazım mirasını araştıran Snøhetta, Barr Gräbenbach adında benzersiz bir yazı karakteri geliştirdi. Geleneksel el sanatlarının ve mekanik üretimin yakınsamasıyla şekillenen yazı karakteri cesur ama rafine bir ifade oluşturuyor. Doğal mevsimleri, dürüst ve doğrudan görüntüleri ve çeşitli kağıt kalitelerini ve desenler kabartmasını referans alan bir renk paleti ile tamamlanır.

 

 

 

 

Lokal teknikler ve yerel kaynaklı malzemeler restoran tasarımında önemli bir rol oynamıştır. Mobilya ve iç mekan için kullanılan meşenin büyük kısmı, Barr’ın kapısından elli kilometreye kadar çıkmayan ağaçlardan hasat edildi. Restoranın mobilyaları Malte Gormsen tarafından geleneksel Danimarkalı işçilik ve marangozluk kullanılarak oluşturuldu. Bar sayaçları CNC freze meşesi. Tavan ve duvar panellerinin kabartma deseni, biranın bira yapımında kullanılan üç ana öğeden biri olan arpanın mikroskobik görünümü ile esinlenmiştir.

 

 
Snøhetta’nın iç mimari grubu kıdemli mimarı Peter Girgis, “Listelenen bir bina bağlamında tasarım yapmak, alanı dikkatli bir şekilde anlamamız gerektiği anlamına geliyor” dedi. “Thorsten’in Barr için vazgeçilmez vizyonunu yansıtan bir biçimde, resmi bir kayıtdışılık hissi yarattığımızı düşünüyoruz. Barr’ın kimliğini ve felsefesini zenginleştiren, aynı zamanda orijinal noma alanıyla bağlantı sağlayan, özel mobilyalar ve dolaplar da dahil olmak üzere yeni bileşenleri birlikte ürettik. ” diye devam etti.

 

 

 

Kaynak:www.architectmagazine.com

Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


    Editör: Donna GlassBrand       Kurumsal risk hakkında düşünürken, genellikle kritik bir unsuru – onu yöneten insanları – görmezden geliriz. Yıkıcı teknolojilerin çoğalması nedeniyle, risk yöneticisinin rolü yeni bir anlam kazanmıştır ve yeni beceriler gerektirir. Risk ortamı hızla değişiyor. Şirketlerin risk yönetimini kapsayıcı stratejilerine dahil etme ve doğru insanların bununla başa çıkmalarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org