MİMARİDE ELLE ÇİZİM ve SULUBOYA ÜZERİNE… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MİMARİDE ELLE ÇİZİM ve SULUBOYA ÜZERİNE…
Share 12 Haziran 2017

Renkli Yoğuşmalar: Mikkel Frost’un CEBRA Toons’u

 

 

 

 

CEBRA,

Editör: Martin Søberg

 
Tek bir çizim, büyük bir inşa projesinin karmaşıklığını özetleyebilir mi? Toons’da CEBRA’nın kurucu ortaklarından biri olan Mikkel Frost, elle çizilmiş çeşitli çizim tekniklerini eğlenceli mimari soniklere birleştiriyor ve bize sunuyor.

 
Suluboya görüntüleme, mimarlık tarihi içerisinde derin önem taşır. Karl Friedrich Schinkel ve Charles Rennie Mackintosh gibi ustalar enfes rafine seviyelerde bu konuyu  araştırdılar.

 

 

Fakat böyle geleneksel bir araç bugün mimari uygulamada hangi rolü alabiliyor? CEBRA Toons’da Mikkel Frost, bir projenin fikirlerini ve niyetlerini yoğunlaştırmak için analog çizimin yeteneklerini ve kapasitesini gösterir. Burada elle çizim, yansıtma ve yaratıcı iletişim için bir araç olarak inceliyor.

 
“I © CEBRA” metnini içeren 60’lı klasik usulün bir çizimi, büro projelerinin bir seçkisinin anologudur: Bikinili kız, bina resimleri ile dövme işlemine tabi tutuldu ve görünüşte kayan ölçekli modellerle ve kalpleri, baş harfleriyle kesilmiş olarak çevreledi.

 

 

CEBRA’nın kurucu ortakları Carsten Primdahl, Kolja Nielsen ve Mikkel Frost. Genç fantezi poster kız gibi, çizim kendine güven ve eğlenceli gündelik yaşamı konu alıyor. Mimarlık’ın standart insan vücudu – Vitruvian adam – bir arı kovanı kabuğuyla kadının biçiminde yeniden düzenlenmiştir.

 
“Bazen bir projemi bitirirken otururum ve su renkleriyle çizilmiş bir çizgi filmi çiziyorum. Bütün projenin fikrini sadece bir küçük kağıtta anlatan görsel bir özettir bu. Genelde, hikayeyi bir A4 sayfasında (21 x 29.7 cm) söyleyemiyorsanız, çok fazla veya çok karmaşık şeyler yapıyorsunuz demek istiyorum.” Diyor Mikkel Frost.

 

 

                                                 Hayır – Geleceğin banliyösü

 

                                                 Sokak Kubbesi, Haderslev

 

 

Toons’un bazıları aslında örgütsüz sporlar için kentsel bir arena olan Haderslev’deki Sokak Kubbesi ile ilgili “Çöp Atışı” adı verilen posteri çizgi romanlara benziyor. CEBRA Toons, çağdaş mimaride iyimserlik, eğlencelik ve canlılık için ısrarını bildirir.

 

 

Sadece bir disiplin ilan ederek tek başına ciddi bir iş olarak mimarlık sahnesine yer verir: Dayanıklılık ve güvenilirlik gibi rasyonel kapasiteleri yakalanmalıdır. Bununla birlikte, bunların, temel özelliklerini bir yana bırakmaksızın mimarinin tek niteliği olması gerekmez.

 
Frost’un suluboya renkleri, hassas çizgileri ve renk alanlarında mimari yapar. Yapı dünyasını, işaretler, görüntüler ve hisler gibi canlı bir kültüre bağlayan mimari öyküler sunulur. Bu kavramsal çizimler, öyküleyici unsurlar ve harfler, yapısal çizgiler ve yüzeyler gibi grafik aygıtlarıyla çeşitli perspektifleri, planları, diyagramları, kesitlerini ve onların yüksekliklerini bir araya getirir. Çocuk dünyasında mıyız, eğlenceli ve renkli bir fanteziyiz mi?

 

 

                                             Bülowsvej Okulu, Frederiksberg

 

 
CEBRA Toons sadece fiziksel binaların hayalleri değil, muhtemel durumları ve çeşitli programların ortaya çıkmasını önermektedir. Uzaysal ilişkileri, insan etkileşimlerini ve muhtemel anlam ve tutum düzeylerini tespit eder. Basitçe kabataslak teklifler değil, mevcut fikirlerin yorumlanması, potansiyel olarak yeni sonuçlara yol açmaktadır.

 

 
Onlara dediğim gibi “Toons” da yapılan eskiz değildir. Mimari kararların çoğunun yapıldığı eskizlerin ardından yapılırlar. Bu anlamda, projenin neyle ilgili olduğunu anımsatırlar. Bazen bina yapmaya başladığımızda ve unuttuklarımızı hatırlamak için Toons’a bakmaya geri döndüğümüzde çok yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : www.arcspace.com

Çeviri : Mimdap

1 Yorum
  1. mimari sunumun içinde suluboya ve el eskizlerinin tadı bambaşkadır tabi. gelişmiş rendırlardan farklıdır ve hayal gücüne dayanır, karşı tarafın hayal gücünü çalıştırır.

    Süleyman Yıldır | 15 Haziran 2017


Yorum yazmak için


Bizans döneminde inşa edilen ve uzun yıllardır kaderine terk edilmiş bir şekilde duran Yedikule Zindanları restore ediliyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org