Frank O. Gehry |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Frank O. Gehry
Share 7 Kasım 2016

Frank Owen Gehry (gerçek adı Ephraim Goldberg)

 

 

 

1929’da Kanada’da Toronto, Ontario’da doğmuş, University of Southern California ve Harvard’da mimarlık eğitimi aldıktan sonra 1963 yılında Frank o. Gehry and Associates adıyla kurduğu bir şirkette mimarlık pratiğine başlamıştır. 1979’da firma Gehry & Krueger inc. olarak değişmiştir. Ünlü mimar,1947’den itibaren Los Angeles,Kaliforniya’da yaşamaktadır. Meslek yaşamı boyunca mimarlık çizgisi ticari bir pratikten sanatsal olarak yönlenen bir atölye çalışmasına kaymış, 1970lerin sonlarında mimari üslubu dekonstrüktivizmin**ana temellerine dayanmaya başlamıştır.

 

 

 

 

Yapıları yaratmak yerine özgün ve fonksiyonel heykeller* tasarlar. Büyük ölçekli kamusal yapılar*da klasik mimarlık temalarını işleyerek bu heykelsi anlatımı ile başarı kazanmıştır. Yakın geçmişte, dokunaklı eğrisel formlar ile dekonstrüktivist çizgisini birleştiren belirgin eserler vermiştir. 1997’de tasarladığı Bilboa’daki Guggenheim Müzesi ile 1987 ile 1989 yılları arasında tasarladığı Weil-am-rhein’daki Vitra Design Museum bu eserlerdendir. 1990 yılında Pritzker Architecture Prize’ı, 1999’da American Institute of Architects Altın Madalyayı  almıştır.

 

 

 
Mimaride Dekonstrüktivizmin öncü uygulayıcılarından biridir ve yaşayan en önemli mimarlardan sayılmaktadır. Çalışmaları, mimarı ile tasarımı ya da sanatı birleştiren çarpıcı bir örnek olarak değerlendirilmektedir

 

 

 

 

Dans Eden Ev (Çekçe: Tančící dům) Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olan Nationale-Nederlanden’in Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın şehir merkezinde inşa ettirdiği binasına verilen takma isimdir.
Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunić’in Kanada kökenli bir mimar olan Frank Gehry ile işbirliği yaparak boş olan ve nehir kıyısında yer alan bir alanda tasarladığı binadır. Bu alandaki yapı 1945’teki Çek Bombardımanı’nda harap olmasından beri boş duruyordu. 1992 yılında başlanan inşaat 1996 yılında tamamlandı.

 

 

 

 

Geleneksel mimari akımlara uygun olmayan ve Dekonstrüktivizm stilinde olan bu tasarım inşaatın onaylanmasından itibaren tartışmalara neden oldu. Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan ve bu yapının hemen yanındaki bölgede yaşayan Václav Havel bu inşaatın gerçekleşmesini destekledi ve binanın kültür aktivitelerinin önemli bir merkezi olacağını umduğunu belirtti.

 

 

 

 

Orijinal olarak Fred Astaire ve Ginger Rogers’a adandığı ve dans eden iki partneri sembolizce ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılan bu yapı bölgede yaygın olan Barok, Gotik ve Art Nouveau binalar arasında oldukça dikkati çekiyor. Yapıya verilen başka bir isim de “Sarhoş Ev”’dir. Çatı katında bir Fransız restoranının yer aldığı binada birkaç adet uluslararası firmanın ofisleri bulunmaktadır.
Gehry Tower: Frank Gehry’nin Almanya’nın Hanover şehrindeki Steintor, Goethestraße de tasarlamış olduğu dokuz katlı bir binadır. Yapının inşaatı şehir belediyesinin işlettiği bir kurum olan üstra (Hanover Ulaşım Servisleri) kurumu tarafından finanse edilmiştir. Frank Gehry aynı kuruma Hanover’de bir otobüs durağı da tasarlamıştır.

 

 

 

Paslanmaz çelikten oluşan bir malzeme ile kaplanan yapıda oldukça belirgin bir eğrisel form mevcuttur. Frank Gehry’nin tasarladığı diğer birçok eserde olduğu gibi bu projede de zamanının en gelişmiş teknolojileri kullanılmıştır. Frank Gehry’nin ofisinde bu yapının 1:100 modeli oluşturulmuş, daha sonra oluşturulan bu yapının tüm cephesi scan edilmiş ve CAD programına nakledilmiştir. Daha sonra bu program vasıtasıyla cephede ve iç mekanlarda kullanılacak tüm parçaların boyutları ve şekillerine karar verilmiştir.
1999 yılında başlanan ve 8.5 milyon Alman Markı’na mal olan Gehry Tower projesi resmen 28 Haziran 2001 tarihinde kullanıma açılmıştır.

 

 

Guggenheim Müzesi Bilbao
İspanya’nın Bask Ülkesi bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan, modern sanat müzesidir. 11.000 m² alana yayılan müze, ABD’li bir vakıf olan, Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın beş müzesinden biridir.

 

 

 

 

 

Tıpkı kıvrılınca daha çok yük taşıyabilen bir kağıt gibi, müzenin duvarları da ağırlığını taşıyabilmesi için kıvrımlı bir yapıdadır. Müze, Bilbao şehir merkezinde, Nervión Nehri’nin kenarında bulunur. Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanan ve 1997 yılında tamamlanan bu bina yapısöküm tarzı stili ile ünlüdür. 4 yıl süren inşaat, planlanan bütçe sınırları ve takvimi içinde tamamlanmıştır. Konstrüksiyon önce CATIA ile hesap edilmiştir.
Jay Pritzker Pavyonu veya Pritzker Pavyonu veya Pritzker Müzik Pavyonu:
ABD’nin İllinois eyaletindeki Şikago şehrinde yer alan Millennium Parkı’da yer alan yarım daire şeklinde bir sahnedir. Şikago’nun Loop bölgesinde yer alan Jay Pritzker Pavyonu’nu Randolph Caddesi’nin güneyinde ve Michigan Bulvarı’nın doğusunda yer almaktadır. Hyatt Hotelleri’nin sahibi olan Jay Pritzker’in ismi bu pavyona verilmiştir. Nisan 1999’da mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmaya başlanan yapı, Haziran 1999 ile Temmuz 2004 arası inşa edilmiş, 16 Temmuz 2004 tarihinde de resmen açılmıştır.

 

 

 

 

Jay Pritzker Pavyonu, Millennium Parkı’nın en önemli parçası olmasının yanı sıra Grant Park Senfoni Orkestrası ve Korosu ile halka ücretsiz olarak açık olan bir klasik müzik festivali olan Grant Park Müzik Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu düzenli müzik performanslarına ek olarak, Jay Pritzker Pavyonu’nda farklı amaçlarda müzikal gösteriler, konserler ve performans sanatları etkinlikleri de düzenleniyor.

 

 

 

 

 

Jay Pritzker Pavyonu’nun içinde yer aldığı Millennium Parkı, daha büyük bir park olan Grant Parkı’nın bir parçası olarak hizmet veriyor. 11.000 kişi kapasiteli Jay Pritzker Pavyonu, daha büyük olan ve Grant Park’ta yer alan Petrillo Music Shell ile birlikte parktaki müzik etkinlikleri için kullanılıyor.
Yaklaşık olarak 60 milyon dolara malolan Jay Pritzker Pavyonu’nunda 4.000 sabit oturma yerleri ve de 8.800 metrekarelik 7.000 kişiye hizmet verecek büyük bir çim alan da yer alıyor. Yapı Harris Tiyatrosu’nun hemen arkasında yer alıyor böylelikle bu pavyon yapısında konser veya diğer etkinlikler düzenleyecek olanlar, mevcut tiyatronun hizmet mekanlarından faydalanabiliyor.

 

 

Santa Monica Place ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Santa Monica şehirinde yer alan ve 53.000 metrekarelik bir alana yayılmış bir alışveriş merkezidir. Santa Monica şehirinin güney kısmının sonlarında yer alan Üçüncü Cadde üzerinde yer alan bu alışveriş merkezi aynı zamanda Santa Monica Limanı ve kumsala da iki blok uzaklıktadır. Geçici olarak genel bakımının tamamlanması için kapatılan yapıdaki inşaatlar tamamlandıktan sona Ağustos 2010 tarihinde yeniden kullanıma açılması planlanmaktadır.

 

 

 

 

 

Yapıda 120 adet mağaza yer alıyor. Aralarından en büyük mağazayı üç kata yayılmış 14.100 metrekarelik alanı ile Macy’s oluşturuyor. Mağazada Robinson May’e ait üç kata ve 12.194 metrekare alana yayılmış büyük bir mağaza yer aldıysa da Federated firması ile birleştiken sonra bu mağaza 2006 yılında kapatıldı. Alışveriş merkezinde Kenneth Cole, Williams-Sonoma gibi markalar da yer alıyor.
Frank Gehry kariyerin başlarında Gruen Associates firmasında çalışırken tasarladığı ilk projelerinden birisi olan orijinal Santa Monica Place projesini 1980 yılında inşa edilmesini sağladi ve 1990 yılındaki tamiratta da rol aldı.

 

 

Suna Kıraç Kültür Merkezi: İstanbul’un kavuşamadığı projelerin belki de en güzeli ve en hazini Tepebaşı’nda yapılması planlanan Suna Kıraç Kültür Merkezi.

 

 

 

Tepebaşı’ndaki mimari açıdan bir felaket olan TRT binasının yerine dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin imzasını taşıyan güzeller güzeli bir kültür kompleksinin yapılmasını öngören proje, TRT arazisinin Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na devri yılan hikâyesine dönüştüğü için rafa kalktı.

 

 

 

 

Stata Merkezi veya Ray ve Maria Stata Merkezi: ABD’nin Massachusetts eyaletinin Cambridge şehrinde yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne ait bir araştırma merkezidir.

 

 

 

 

Stata Merkezi’nde, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne ait üç araştırma merkezi yer almaktadır:
• Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı
• Bilgi ve Karar Sistemleri Laboratuvarı
• Dil Bilimleri ve Felsefe
Yapıda bu araştırma merkezlerine destek amacı ile 600 kişilik bir konferans salonu, dört küçük toplantı odası, kreş, yemekhane ve iki katlı bir yeraltı otoparkı da yer alıyor.
• Vitra Design Museum:
Almanya’nın Weil am Rhein şehrinde yer alan özel bir müzedir.

 

 

 

 

Vitra Mobilyaları CEO’su Rolf Fehlbaum bu müzeyi bağımsız bir hayır kuruluşu olarak 1989 yılında kurmuştur. Halen Vitra Vakfı’nın tüm masraflarının üstelendiği bu müzenin bir başka şubesi Berlin şehrinde 2007 yılında açılmıştır.
• Walt Disney Concert Hall
ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles şehir merkezinde yer alan bir konser salonudur. Los Angeles Müzik Merkezi’ne ait üçüncü salon olan Walt Disney Concert Hall’in tam adresi 111 South Grand Avenue, Los Angeles’dir. Hope Street, Grand Avenue, 1st Street ve 2nd Street caddelerinin kesiştiği bölgede yer alan bu konser salonunun en büyük fonksiyonu 2.265 kişilik konser salonudur. Birçok başka yan hizmetleri de olan bina Los Angeles Filarmoni Orkestrası’na ve Los Angeles Büyük Korosu’na ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

 

 

Walt Disney’in eşi Lillian Disney’in 1987 yılında hem Los Angeles sakinlerine hem de kocasına adadığı bu projenin tasarlanması fikri doğdu. Frank Gehry’nin tasarladığı bu konser salonu 23 Ekim 2003 tarihinde resmen açıldı. Salonun akustik tasarımı ise Yasuhisa Toyota tarafından gerçekleştirildi.

 

 

• Weisman Art Museum:
ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrindeki Minnesota Üniversitesi Twin Cities Kampüsü’nde yer alan ve 1934’de kurulmuş bir müzedir. Müzenin günümüzde ikamet ettiği bina Frank Gehry tarafından tasarlanmıştır ve 1993 yılında tamamlanmıştır. Yapının paslanmaz çelikten oluşan dış kaplaması Frank Gehry ile birçok benzeri projelerde çalışmış A. Zahner Company adlı firma üretmiş ve monte etmiştir.

 

 

 

 

Kampüsteki en önemli mimari tasarımlardan birisi olan bu bina Mississippi Nehri’ne bakan bir pozisyonda yer almakta ve doğusunda Washington Avenue Köprüsü yer almaktadır. Yapı bakıldığı noktaya göre değişkenlik gösteren iki cepheye sahiptir. Kampüs tarafından bakıldığı zaman tuğladan oluşan cephenin mevcut tuğla ve kumtaşından oluşan yapılar ile uyum içinde olduğu gözlemlenebilir. Ama aksi yönden bakıldığına müze adeta eğrisel ve açısal zımparalanmış metal kaplamaların hareketli cephesini gözlemlemek mümkündür.

 

 

                              Fish Dance, Kobe

 

 

                                   Weatherhead School of Management’ın ana binası olan Peter B. Lewis Binası

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Çok büyük yaratıcı, farklı bir akıl sahibi, unutulmaz imza…

    Seçil Örs | 27 Kasım 2016


Yorum yazmak için


Editör: Jack Balderrama Morley     Şikago Şehri, kentin Mahalle Fırsat Fonu (NOF) alıcılarıyla birlikte çalışacak mimarlar arıyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org