100 yaşında bir mimar: Lina Bo Bardi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
100 yaşında bir mimar: Lina Bo Bardi
Share 6 Ağustos 2016

100 yaşında bir mimar: Lina Bo Bardi


Lina Bo Bardi mesleğinin ilk yıllarındaLina Bo Bardi ‘nin 20. yüzyıl en önemli ve etkileyici mimarlarından biriydi. Roma Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldıktan sonra Milan’a taşındı. Mesleki yaşantısına mezuniyet sonrası daha sonra Quiaderni di Domus dergisinin editörü haline gelen Gio Ponti’nin yanında başladı.

Bruno Sevi ile birlikte II. Dünya Savaşında tahrip olan ofisi sonrasında Bo Bardi’nin katılımıyla A Kültür della Vita yayınını çıkarmaya başladı. İtalyan Komünist Partisi üyesiydi ve eleştirmen ve sanat tarihçisi Pietro Maria Bardi ile bir araya geldi, daha sonra Brezilya’ya kalıcı olarak geçtiler.

Rio de Janeiro’da , yemyeşil çevresi ve modernist yapılar ile dolu bir çevrede Bo Bardi beraberinde olmak üzere çalışmalarını sürdürdüler. Sonra São Paolo’ya geçtiler ve onları içine alarak sonuçlanacak bir süreci bu yeni etkileri yorumlamaya başladılar.

Lina, bir antropolojik bakış açısıyla Brezilya kültürünü incelemek başladı ve sanatta popüler gelenekte yakınsama özellikleriyle ilgilendi.

Yapıldığı yıllarda Glass House
Glass House içinden dışarıya bir bakış

Lina Bo Bardi ‘nin önemli eserlerinden biri Glass House


1950 yılında Habitat dergisine başladı ve 1951 yılında onun evi olarak Sao Paulo Morumbi’de Cam Evi tasarlamıştır. Ev Brezilya rasyonalist sanatı açısından paradigmatik eserlerden biri olarak kabul edilir. Daha sonra 1957 yılında, Sao Paulo Müzesi (MASP) binasını 70 metrelik binayı askıya alarak yaptı.

MASP Görünüşü


MASP içerden bir kullanım anı Museu de Arte Moderna da olduğu gibi , Bo Bardi sembolik projeler tasarlamaya devam etti. 1940 yılında restorasyonu da dahil olmak üzere do Unhao Sun binası, Chame-Chame House, 1964 yılında Sesc Pompeia 1977 yılında ve Teatro Oficina 1984 yılında yaptı.

Sesc Pompeia Görünüşü


Sesc Pompeia içerden bir bakış  Onun çalışmaları sadece mimari alanda değildi, çeşitli konularda  sahne üretimleri, sanat, mobilya, mücevher ve grafik tasarımlarıyla da meşgul oldu. Devam eden birçok projesi yarım kalan Bo Bardi, 1992 yılında aramızdan ayrıldı.Chame-Chame Evi Görünüşü


Lina Bo Bardi 100 yaşında…

5 Aralık 1914 de dünyaya geldi. 20 Mart 1992, São Paulo, São Paulo, Brezilya’da hayata gözlerini yumdu. Roma La Sapienza Üniversitesinde eğitimini tamamladı. Eşi Pietro Maria Bardi ile 1946–1992 ölümüne kadar beraber oldu.Bir çok tasarımı ve bitmiş binası vardır: São Paulo Museum of Art, Glass Hause, Chame-Chame House, Sesc Pompeia bunlardan en önelileridir.

Kaynaklar:

www.domusweb.it

www.archdaily.com

en.wikipedia.org/wiki/Lina_Bo_Bardi

 

6 Yorum
 1. Modernist hareketin başında ortaya çıkan çok önemli mimarlardan biri şüphesiz. Hatırlanması ve bilgisinin paylaşılması güzel bir hizmet, teşekkürler.

  ferda çetinkoz | 11 Aralık 2014

 2. Müthiş bir hayat çizgisi ve yaratıcılıkta sınır tanımayan örnek olucu bir kişilik. Tanıttığınız için sağolun.

  münir avcı | 15 Aralık 2014

 3. YAapıtları tekrardan incelenmeli bence. Modernist dönemin sırrı, tasarım gücü deşifre edilip öğretilmeli.

  hülya serper | 20 Aralık 2014

 4. Ülkemizde de kadın mimarlarla ilgili bir çalışma olmuştu. Fakat yeterince onları öne çıkaramadığımız bir gerçek.

  Hamit Özken | 5 Ocak 2015

 5. Şimdiki genç mimarlar modernist akımı kavramadan güncel star mimarların ürünleri ve biçim galerisinde şaşalıyorlar kanımca. Oysa modernistlerin çok sağlam bir dünya bakışları ve mimarlıkları var. İşte örneklerinden biri Lina_Bo_Bardi.

  Coşkun Kılıç | 7 Ocak 2015

 6. saygıyla anısı önünde eğiliyorum…

  Gülten Avcı | 10 Ağustos 2016


Yorum yazmak için


Editör: Jack Balderrama Morley     Şikago Şehri, kentin Mahalle Fırsat Fonu (NOF) alıcılarıyla birlikte çalışacak mimarlar arıyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org