Müstakbel Karaköy Yeldeğirmeni / Savaş Özbey |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Müstakbel Karaköy Yeldeğirmeni / Savaş Özbey
Share 11 Mayıs 2015

Canım, Uyandırmaya kıyamadım. Acilen çıkmam gerek, bugün birlikte olamayacağız. Baktım, elinden Daudet’nin ‘Değirmenimden Mektuplar’ını düşürmüyorsun… Ben de kalktım, sana kendi mektuplarımı yazdım. Yeldeğirmeni’nden… Küçük bir rehber… Karaköy’ü sevdin ya buraya da bayılacaksın: Şirin kafeler, sanat atölyeleri, butik dükkanlar, barlar, sanatçılar, tasarımcılar, gençler, üniversiteliler… Müstakbel Karaköy! Kadıköy’de, sana bir vapur mesafesinde. Tavsiyelerimi tek tek uygula, günün güzel geçsin, aklından beni çıkarma.

Kahvaltını Garda Kafe’de yap. Seversin. Sahra Hanım trenleri çok sevdiği için burayı Haydarpaşa Garı gibi dekore etmiş. Merak etme granola var. Hem de 6 lira.

Sağda solda boydan boya grafitiyle boyanmış binalar göreceksin. Şaşırma.

Mustafa Bey’in resim atölyesini mutlaka gez. Kapı kapalıysa zile bas. Hem çok hoşsohbet bir adam hem de harika figüratif tablolaları var.

Agarapatı Leather’da Enes Usta kişiye özel muhteşem çantalar yapıyor. Bir uğra, aklına yatarsa sipariş et. 48 saatte hazır ediyor. Ben uğrar alırım sonra.

Öğle yemeğini mutlaka Zip Pizza’da ye. Dilimi 6 liraya közde patlıcanlı yapıyorlar, parmaklarını yersin.
 
“Yok elde yiyerek dolaşayım” dersen, hemen Yeldeğirmeni Sandviççi’sinden vegan sandviç yaptır. Topu topu 3 metrekarelik bir yer ama altı çeşit sos var. Bezelyeli, dereotlu sos harika!

Sandık kutu delilisisin ya… Mehmet Abi’nin eskici/sandıkçı dükkânına mutlaka bir göz at.

Kuzgun Çizgiroman Evi’nde İngilizce, Fransızca, İtalyanca hatta Japonca çizgiromanlar var.

Recep, üniversite üçüncü sınıf resim öğrencisi ama şimdiden atölye açmış kendisine. Üzerinde en son çalıştığı Michael Jackson’lu tabloya bayılacaksın.

Akşamüstü, etrafı seyretmek, gelip geçene bakmak için meydandaki karşılıklı iki kafe harika. Sağdakinin adı Cafe Mu. Karamel latte macciato’ları çok güzel.

Yeldeğirmeni Sanat aslında bir kilise. Denk getirebilirsen, saat 18.00’de Çocuk Korosu konseri var. Karşısındaki çocuk parkının adı Ali İsmail Korkmaz Parkı. Hatırladın mı? ‘Gezi dönemi’ Eskişehir’de dövülerek öldürülen çocuk…

    

Sanat merkezinden çıkınca yandaki Eya Kafe’de soluklan. Sahibi Kıvanç Bey harika ev yapımı limonata yapıyor. Boş yere sorma, tarifini vermiyor…

Burası işgal binası. Kolektifler el koymuş, sanat etkinliği de yapıyorlar, fakirlere yardım da. Dost canlısı insanlar çekinme gir, gez.

35 yıllık bu tarihi simitçiye uğra, eve 6-7 tane çekirdekli simit al.

Akşamları bütün ahali Ahbap Bar’da toplanıyor. Dönüşe geçmeden önce uğra, bir White Russian kokteyli iç. Çok oyalanma, kıskanıyorum.


Ali İsmail Korkmaz Parkı…

Köşe kafeleri, vejeteryan yemek yerleri…


Kaynak: Hürriyet

2 Yorum
  1. Yel değirmeni gerçekten başdöndürücü bir şekilde dönüşüyor ve kıymetleniyor. Bu resimler onun kanıtı adeta.

    Sezgin Üründül | 12 Mayıs 2015

  2. Parlayan bir yıldız Yel Değirmeni. Bir anda popüler yeme içme mekanları kadar kültürel projelerin de alana gelmesi lazım.

    Gülben Yılmaz | 26 Mayıs 2015


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org