HELLIN-SEBBAG Mimarlar Leonardo Vinci Lisesi Giriş Binası - Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
HELLIN-SEBBAG Mimarlar Leonardo Vinci Lisesi Giriş Binası
Share 1 Nisan 2015

HELLIN-SEBBAG Mimarlar  Leonardo Vinci Lisesi Giriş Binası

 

Leonardo Vinci Lisesi, Kuzey Batı Monpellier’de bulunmakta. 1960’lı yıllarda Cezayir’den göç edenleri barındırmak için inşa edilen ve halen çok yoğun bir göçmen nüfusunun bulunduğu  Paillade semtinin komşusu konumunda.

 

Bu yoğun ve geniş bir alana yayılan yüksek yapılardan oluşan semtin gelişmesi, 2000 yılında tramvayın gelmesi ve yüksek yapıların yıkılmasıyla sonuçlanan kentsel yenileme projeleri, konutların residenslara dönüştürülmesi ve yeni kamusal donatıların inşa edilmesi sayesinde büyük mesafeler kaydetti ve semtin imajı değişti.

 

Daha yakın tarihlerde Lisenin güney bölümünde, Herault Departmanı meclisi departman arşivlerinin saklanması için “Canlı Taşlar” ismini verdiği bir binayı, 850 evlik bir projeyi ve bölgenin vaziyet planının yapılması için Zaha Hadid’e sipariş verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

KENTİN BİR BÖLÜMÜNÜN GÖRÜNÜMÜNÜ OLUŞTURMAK

 

Lisenin kendi arazisi 4 hektar büyüklüğünde, bir kuzey güney aksı etrafında her yönden yüksek yapılara komşu durumda. Doğu yarısında, eğitim amaçlı alanlar korunmakta ve geliştirilmekte. Batı yarısında yer alanların ise yıkılması planlanmakta ve yerlerine tümüyle yenilenmiş binaların inşa edilmesi planlanmakta. Bunlardan ilki “Resepsiyon Holü” binası olacak.

 

Resepsiyon Salonu’nun arkasında ana yürüme aksı yer almakta, buradan tüm hizmetlere ulaşılmakta: Dökümantasyon ve enformasyon merkezi, kafeterya diğer eğitim mekanları. Özellikle tüm lise servisleri, doğal bir şekilde orta avlunun etrafında yer almakta, burası açık ve yeniden düzenlemelere açık bir alan olarak görülmekte. Mevcut eğitim avlusu ve okulun yönetim servisleri Leonardo Vinci Lisesinin imajına uygun bir şekilde sunulmakta ayrıca barınma fonksiyonları, geniş bir teras, öğrenci lobisi ve kafeterya bu bölümde yer almakta.

 

 

 

 

 

 

 

Orjinal programda, bir obje bina olarak isimlendirilen merkez, kullanışsız ölü mekanlarla çevriliydi. Bunun yeniden düzenlenmesinde biz bu alanı kapalı olmasına rağmen  bir “kent parçası” olarak tanımladık. Böylelikle yaya yolu “ana cadde”, avlu “ana meydan” çapraz yollar ise caddelere dönüştü.

 

İlk aşamada  inşa edilmesi planlanan resepsiyon salonu, girişin hemen yanındaki konumuyla lisenin yeni imajına katkı sağlamakta. Lisenin kente bakan cephesinde, girişin vurgulanmış olması, çok cepheli bir çözümü gerekli kılmakta. İki ana kent aksını referans alarak düzenlenen ikili cephe, ana bir iki katlı kompakt binanın Kuzey Güney aksında yer almasını sağladı.

 

Sütunlar üzerinde yer alan bir üçgenden oluşan ve üst kotta yeralan çıkıntı, metalik yapının yapısal özelliklerinin yanı sıra Pierre Vives binalarının bulunduğu Prof. Blayac caddesi’nin çapraz izini vurgulamakta. Kırmızı üçgen olarak adlandırılan bu saydam metal gölgelik, görkemli bir revak oluşturmakta.
Dikey güneş gölgelikleri ile korunan pencereler, cephenin tüm yüzeyini tanımlamakta. Cepheleri bir peçe gibi örten güneş korucular aynı zamanda meraklı gözlerden korumakta. Gürültüye karşı koruyucu filtre engel, aynı zamanda opak ve şeffaf bölümler içeren metalik bir örgü oluşturmakta.

TERMAL KONFOR
Fransız HQE (Yüksek Çevre Kalite) ve düşük enerji tüketimi hedefi gözetilmiştir.

Leonard de Vinci lise Ana resepsiyon binası
Yer: Montpellier, Fransa
Mimar: Hellin-Sebbag Architectes Associes
Ortak Müteahhitler: Tpfi Ingénierie: Ekonomist, Yapı ve Sıvıları
Yüklenici: Languedoc Roussillon Bölge
Alan: 12.324 m2
Toplam yenilenmiş yüzey alanı: 8869 m2
Yeni İnşaat: 3.180 m2
Yıl: 2014
Fotoğraf: Benoit Wehrle, Hellin-Sebbag Architectes Associes izniyle
Marco Rinaldi

Kaynak: Aasarchitecture
Çeviri:Mimdap

 

 


Yorum yazmak için


GREE Çok Aileli Konut müşterisi: İlk görüşmemiz sırasında, müşterinin olağanüstü zekasına hayran kaldık. Finans sektöründe çalışan biri olarak, çok aileli konut ve mimariyi kapsamlı bir şekilde araştırmışlardı. Şehrin nefes kesen manzarasına sahip yüksek katlı bir dairede yaşayan müşteri, açıklık ve mahremiyet hissine öncelik verdi. Müzik tutkuları vardı ve kendilerini şımartabilecekleri rahat bir alan istiyorlardı. Ek olarak, müşterinin […]

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org