“Bilinmeyen için Champalimaud Araştırma Merkezi” Lizbon Portekiz Charles Correa |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
“Bilinmeyen için Champalimaud Araştırma Merkezi” Lizbon Portekiz Charles Correa
Share 17 Şubat 2015

Bilinmeyen için Champalimaud Merkezi Lizbon Portekiz Charles Correa

 

Charles Correa Mimarlar, Champalimaud Vakfı Araştırma Merkezi tasarımlarını Portekiz’de Lizbon kentinde, Tagus Nehri Kıyısında gerçekleştirdiler. Portekizce “bilinmeyen için merkez” olarak isimlendirilen, merkezin yeri daha önce Atlantik Okyanusuna açılan gemilerin kalktıkları doklarda yer almakta.

125 metre uzunluğundaki üç ana yapı tarafından diyagonal olarak kesilmekte,  bunlar: doktorlar için bilim merkezi, sergi salonu ve destek hizmetleri, açık hava anfitiyatrosu. Bu yolun devamında yer alan okyanus, eğimle ulaşılmakta bu eğim sayesinde yapı gökyüzü ile yeryüzü arasında yer almakta. 2010 yılında açılan tesis, nörobilim ve kanser araştırmaları konularında yoğunlaşmakta.
;

 

 

 

 

Kaynak: Archdaily
Çeviri:Mimdap

Yorum yazmak için


Arc de Triomphe sonunda tamamlandı   Bu ay, sanatçılar Christo ve Jeanne-Claude’un müdahalesiyle “Arc de Triomphe, sarılmış” sona erdi. Proje Christo’nun ölümünden önce planlandı. Arc de Triomphe anıtı, 25.000 metre kare geri dönüştürülebilir gümüş-mavi polipropilen kumaş ve 3.000 metre geri dönüştürülebilir polipropilen kırmızı ip ile sarılmıştır.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org