Françoise Dorléac Okul |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Françoise Dorléac Okul
Share 16 Ocak 2015


Tasarım: DE-SOParis çevre yolunun sınırında Paris’in 18. bölgesinde bulunan Binet Park, mevcut iki ilköğretim okulunun tadilatı ve yeni bir anaokulu yapımı için bir proje getiriyor.Bir parkın etrafında mimari birlik

Küçük bir meydanın etrafında iki komşu parsel üzerinde bulunan okullar aynı bütüne ait olma duygusunu gösterir. Ortak hizmetler (restoran, oyun alanı, ofisler, öğretmen salonu …) zemin katta bulunan ve bir ahşap gölgelik altında düzenlenerek dış mekana açık hale getirmiştir. Mimar bu temel alanı kırmızı duvarlar ile büyük bir açık hava odası olarak tasarlanmıştır. Okulun dersliklerinden komşu parkta bulunan ağaçların yaprakları görülebilir.

Kalın, ışık filtreleme cepheleri

Proje, kentsel bağlamda bir tepki olarak inşaatta ahşap kullanmayı seçmiştir. Yenilenmiş binaların doğu-batı yönü kompleksinin üç bina için aynı kalınlıkta ahşap cephesini geliştirmek için bir ipucu olarak kullanılır. Yenilenmiş bina, yeni cephesiyle kendini ayakta tutarken mevcut yapının aşırı yüklenmesini önlemek için çaba sarf edilmiştir. Bu arada cephede temiz hava havalandırma kanalları bu sırada panoramik pencerelerle birleştirilmiştir. Güneş koruma perdesi oluşturmak ve bir gemi gövdesi gibi Maurice Grimaud Caddesine doğru eğilmek ve ham ahşap taraklarla bunu göstermek mümkün olmuştur. Yapı ve dış cephe kaplaması yakından ilişkilidir ve projeye anlam vermektedir.

© Hervé Abbadie

Sürdürülebilir malzemeler ve çevre düzeni

Proje gerçek malzemeleri (ahşap, tuğla, paslanmaz çelik ve beton) kullanmayı tercih etmektedir. Ahşap-beton kompozit levha ve ahşap asma tavan uygulaması vardır. Mimari birlik binanın içinde ahşap kullanımı ile devam ettirilmektedir. Yapı malzemeleri ve renk paletinin sınırlı kullanımı binalara ışık ve kullanım hizmetinde genel bir itidal kazandırır.
Tesisat tasarımında ise ısı geri kazanımı, termal ve fotovoltaik güneş panelleri, dış duvarların yalıtımı ve kentin merkezi ısıtma sistemi ile bağlantısı ve dengeli havalandırma, sürdürülebilirlik açısından Paris’in sıkı gereksinimleri olan şehir enerji tasarrufu sistemlerinin kullanımı ile karşılanmaktadır.

Akustik konfor, tüm kullanıcılar için ele alınmıştır. Derslikler arasında güçlü ses izalasyonuyla düşük gürültü seviyesi yakalanmıştır.

Farklı ortamlar için her bir faaliyetine uygun kimlikte (dans stüdyosu, müzik akademisi gibi ) farklı mekanlar organize edilmiştir.


Birinci Kat PlanıYapıdaki düz cephe, mat ve pürüzlü tutulmuştur. Uzun çelik “harp” ve delikli pano filtreler aracılığıyla ışığı saklamadı ve pürüzsüz, yansıtıcı bir altın gibi bakırlaşmış yüzey özellikle seçilmiştir. Binanın gündüz ve gece zamanı dış atmosferde karanlık tuğla ve altın renkli bakır arasında ilişki kurmaktadır.


İkinci Kat Planı

Ön cephedeki uyum, kömür grisi ve altın renkler olarak emici ve yansıtıcı yüzeyler ile gözeneklilik ve metal parlaklığı ile sağlanır.


Mimari: DE-SO
Yer: Paris, Fransa
Alanı: 4680,0 m²
Yıl: 2014
Fotoğraflar: Hervé Abbadie
Proje Yöneticisi: Vincent Delaboudiniere
İşbirlikçiler: Juhee Han, Olivier Peronne
Grafik Tasarım: Atelier 59
Akustik: ALTIA
Yapısal Mühendislik / Kereste Zarf: BETOM
Mekanik / Tesisat / Elektrik Mühendisliği: BETOM

2 Yorum
  1. Ahşap örtü bütün havayı değiştirmiş ve bir eğitim kurumunu sıcak hale getirmiş.

    Nesrin Uluç | 20 Ocak 2015

  2. Bizdeki okul binalarıyla karşılaştırıyorum da galiba mantalitemiz çok farklı.

    Burhan Çevik | 26 Ocak 2015


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org