İskandinav Ormanında Konut |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İskandinav Ormanında Konut
Share 30 Aralık 2014

Tasarım: Friis & Moltke

Friis & Moltke İskandinav orman ortamından esinlenerek bir konut projesini 2015 yılında ortama sunacaktır. Yosun kaplı ve ormandaki görkemli yükselen gövdeli ağaçların arasından filtre edilen ışığı ile parıltılı desenler arasında bir konut oluşturmak projenin ana fikriydi

Projenin temel mimari konsepti İskandinav ormanlarından geliyor. Kron ile yosun kaplı hillocks ve görkemli yükselen gövdeleri ışığı filtre eden orman eşsiz bir yerleşim bölümü oluşturmaktadır. Orman içinde yüzen ağaç gövdeleri arasındaki örgü ise keskin kayalık yüzeyleri, yumuşak tepeciklerin ve yaprakları ile kesişmektedir.

Evlerin merkezi bir alan etrafında küçük kümeler halinde bir topluluk oluşturarak küçük bir köy gibi düzenlenmesi düşünülmüştür. Binalar manzara ve yollar arasında ormanda herkesin kullanımı karakterindeki ortak alan, bu köy yerleşimini cazip hale getirir. Açıklıkta görüş ve gün ışığı garanti altına almak için, en fazla üç katlı tasarlanan yapılar içinde düşük kotlu evler, tek katlı olarak tutulmuştur. Bina yüksekliklerini değişen biçimlerde oluşturmak eğimli arazi ölçeğini yıkar ve doğaya adaptasyonu güçlendirir.Kırsal ve orman alanında yumuşak şekillerin aksine, yosunlu orman zemininde çeşitli düzeylerde belirgin somut platolar yeğ tutulmuştur. Bazı yerlerde sert yüzeyler heykel gibi düşünülmüş, yüzen tahta kutular tavanlar üzerinde evler için zeminler, bir diğerine teraslar olarak hizmet edecek biçimde planlanmıştır. Geniş pencereler ile doğaya yakınlık ve atmosfere yoğun bir duygu yaratarak, orman zemini ve ağaç gövdelerine görsel olarak yaklaşmak mümkün olmuştur.

Dikey ahşap kaplama ve içerik olarak yerleştirilmiş pencere açıklıkları ile yüzen kutuları keskin geometrik şekli dikey ağaç gövdeleri, ağaç kron ve titrek ışık ile bir diyalog oluşturun. Bu kutularda evler ormanın ağaç tepelerinden ve gökyüzünün yarı-resimsel, çerçeveli bir görünümü var.Rekabet: Løvhusene
Ödülü: Birincilik Ödülü
Mimarlar: Friis & Moltke
Yer: İskandinavya
Mühendisi: Tækker
Peyzaj Mimarı: Tredie Natur
İşveren: Tækker, Lasse Lillevang
Alanı: 7300,0 m²
Yıl: 2015
Fotoğraflar: Friis & Moltke

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org