Helsinki Guggenheim Müzesi Girişi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Helsinki Guggenheim Müzesi Girişi
Share 15 Aralık 2014

Tasarım: TheeAe LTD.


Bir kentin çevresindeki başka şehirlerden ayıran karakteristik tarafları şehre özellik veren olağan dışı yapıları, uzantılarıdır. Bu yapısal özelliği de olan heykelsi kurgu, bizim gözümüze çarpacak bir yüksekliğe sahip olmalıdır. Bu kurgu bizim ihtiyaçlarımızı da karşılayan ve belli bir fonksiyonu yerine getiren yapı da olabilir. . Ayrıca, bunun dışında bir bellek oluşturarak duygusal ve duygusal efüzyon üretecek özel formda bir yapı da olabilir..


Helsinki çevresi ve coğrafyası tarihi boyunca Baltık Denizi ile ilgili olmuştur. Onun iklimi, kültürü, bölgenin iş ve yaşam ve kent dokusu bu çevrenin özelliklerini taşır. Tasarım, Müze alanının sağ tarafında, Baltık Denizi ve Tahititornin parkı arasında yer almaktadır. Tasarımın karakteristik biçimi çok heyecanlı olacak ve bu şehirle bağlam içinde, ince ve zarif konumu itibariyle ayırt edici mimari strüktürü, mevsimsel değişimi mimarisinin bir biçimi olarak müze alanına taşımak açısından çok dramatik unsurları barındıran bir çalışmadır.


Helsinki’nin her sezon, kendi güzellikleri vardır. Özellikle bu projede güçlü izlenim, dramatik bir mevsimsel değişiklik olduğunda bunu hissettirme şeklidir. Bahar sezonu yaklaştığında olduğunda, Baltık denizi üzerindeki donmuş buzlar erimeye başlar. Tahititornin parkı bahar gelirken yeni giysileri ile dönüşüme hazırlanır. Bölgenin peyzajı şehrin şeklini değiştirecek bir özellik gösterir. Bu bağlamda, tasarımcılar bu heyecanı proje ile vermek, bunu hissettirmek amacıyla düşüncelerini projeye aktarmışlardır.


Tasarımcılar doğal yapı elemanları olarak denizdeki buzun erimesi ile elde edilecek formu oluşturmaya çalışmıştır. Parktaki ağaçları çizilmiş, onların yükseklik çizgilerini muhafaza eden bir mimari yoluna gitmişlerdir.
Müze alanında yerli tohum dikimini düşünün. Bu tohum büyümeye ve deniz ile parkı bağlamak için ince bir ortamı dönüştürmeye çalışmış olsun. Dolayısıyla proje şimdiki anlayışımıza biraz yabancı ama burada maksat yöresel değerleri, doğayı öne çıkaran yeni mimariyi oluşturmak, nostalji çağırmak zorundadır, Bu kapsamda yapılan şey bu yoruma göre sadece bir tohum gelişimi gibi başlayan ancak bir cityscape olacak sürecin planlanmasıdır.

Yer: Helsinki, Finlandiya
Mimari: . TheeAe LTD
Durum: Guggenheim Müzesi Girişi tasarım yarışması
Türü: Müze
Alanı: 19.800 m²
Toplam İnşaat Alanı: 12.450 m²
Kat: 3
1 kat Boy: 18m


Kaynak: www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org