Doğuş Holding Merkez Binası |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Doğuş Holding Merkez Binası
Share 8 Ekim 2014

Tasarım: CM Mimarlık
Ayazağa , CM Mimarlık , CM Mimarlık , karargah , İstanbul , ofis , ofis binası , Türkiye , çalışma alanı

İstanbul Ayazağa Cender bölgesinde bulunan Doğuş Holding Merkezi mevcut bir betonerme binanın dönüşümünden ortaya çıkarılmış bir yenileme projesidir. Proje teklifinin kapsamına yapısal müdahaleler, dış kütlede revize programa göre yeni biçim verme, iç mekanlarda yeni konsepte göre dekorasyon ve mevcut zemin katın acil olarak yeniden ele alınmasına yönelik işler alınmıştır.
Bu proje için belirlenen ana kavram, işlevsellik ve sosyal etkileşim mekanların akışkanlığı ve birbirine geçişlerinin sağlanmasıdır. İç dizaynda mekanları birbiriyle bütünlemeye teşvik edecek bir açık ofis sistemine vurgu yapılmıştır. Bu binanın kent merkezinin olanaklarından uzak olması yüzünden sosyal alanlarla iç içe bir ofis düzenine konsantre olunmuştur.
Bu yaklaşımla 2 adet bina yeniden ele alınarak, iki katlı bir bina (B) ve beş katlı bir bina (A) bitişik olarak ele alındı. Revizyon çalışmasında programatik ilişkiler açısından, eski entegrasyona da uyarak önceden müstakil dikey formların bu kez yatay entegrasyona çevrilerek geçirgenliği ve dolaşıma imkan tanıyan çözümlemeler öne çıkarıldı. Rampalar ile oluşturulan iç sokaklar aracılığıyla iki farklı zemin seviyesinde iki bina bağlantısı elde edilmiştir.
Genel müdürlük olarak Maslak Ayazağa Caddesi’ne bakan bina ve onun cephesi ana giriş oluşturmak için kullanılmıştır. Binanın güney tarafında personel girişi, otopark ve servis alanları yer almaktadır.
Binanın B bloğunda zemin kat tabliyesi yükseltilerek kapalı bir dinlenme alanı ortaya çıkarılmıştır. Cafe, kütüphane, dinlenme, kısa toplantılar, yemekhane ve konferans salonu gibi programlara bu hacim tahsis edilmiştir. Bu boşluk ana girişe kadar uzanan bir artikülasyon ile A bloğa bağlamaktadır.

Binan iç bahçesinin olduğu alanda, yüksek tavanlı ve metal yüzeyler koyu renkli bir fon olarak düşünülmüştür.Bu göreceli karanlık fonda tanımlanan aydınlatma konseptinin duygusunu daha da seçilebilr hale getirilmiştir. Kırmızı renkli ahşap blok B’de bulunan çarpık kitle ayrı bir tektonik yapıyı çağrıştırıyor. Canlı renk bu büyük hacimli binanın farklı bölgelerinden gelenleri görsel erişim kolaylığındaki koridorlar ve sokaklarla, restoran ve diğer yerler kolayca taşır.
Bir manzara güney-batı tarafında kayalık bir yamaca karşı otururan binanın kenarı ile tanımlanır. Bu bölümde sakin bir sağlık odası, kütüphane ve seminer odası tasarlanmış etrafında da bir teras konumlandırılmıştır.
Yer: Ayazağa, İstanbul, Türkiye
Mimar: Cem Sorguç – CM Mimarlık
Proje Tasarım Ekibi: Tolga Yağlı, Gizem Candemir, Elvan Çakıt, Yıldız Arıcan, Deniz Gezgin, Amina Rezoug
İşveren: Doğuş Holding
Tarihi: 10,2011-11,2012
Yapılış tarihi: 11,2011-11,2012
Yerleşim alanı: 7.270 m²
İnşaat Alanı: 13.790 m²
Maliyet: 1200 USD / m²
İç Tasarım: CM Mimarlık
Yapı Mühendisliği: MPI Mühendislik Proje İnşaat Ltd
Elektrik Mühendisliği: Orient Research Consulting Engineers
Makina Mühendisliği: Rota Mühendislik
Cephe Danışmanlık: CWG Danışmanlık Ltd .
Peyzaj Tasarım: DDS Dalokay Design Studio
Aydınlatma Tasarımı: Nergiz Arifoğlu Light Style
Yangın Koruma Danışmanlık: Elit Mühendislik
Müteahhitler: Yeni Teknik Yapı
Proje Tipi: Ofis yapısı
Yapı Tipi: Betonarme ve Çelik ile Yapı Güçlendirme
Fotoğraflar: Cemal Emden

Kynak: www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Dışı oldukça sade ama iç dekorasyonnla epey ilgilenmişler güzel olmuş.

    Zeynep Okutucu | 12 Ekim 2014


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org