ABC Binası |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ABC Binası
Share 18 Eylül 2014

Tasarım: Wise Architecture

ABC Binası, Kore’de Gangnam bölgesinde eski Seul Seonjeong Kraliyet Mezarı çevresinde yer almaktadır.
Beş katlı binanın çatısı aniden parkın güzel manzara görünümüne açılır ve kraliyet mezarları yerleşimi Gangnam blok görünümünde içeriye alınırı. Bina “Mimari Dağı” ya da “Mimari Zirvesi” konsetinde çatı terası olarak kabul edilebilir.İnsanlar dar merdivenlerden dış sokaklar ile bina tırmanmayı başarırlar. Konumlanan beş merdivenli sokaklar, peyzaj içinde küçük dereler gibi görünen bu sokaklar kenarlarında bitki örtüleriyle kademeli olarak halka açılmış kamusal alanları bağlar. Ziyaretçiler binanın üst noktalarına ulaşmak için tuğla merdiven sokakları kullanırken, duvarın içinde ve dışında kraliyet mezarları parkına sessiz ve güzel sahneleri izleyerek ilerler.
Yapı malzemesi açısından, siyah tuğla en çok kullanılan malzemedir. Siyah tuğla tarihsel parka duyulan saygının da ifadesidir.
Bina zeminde tuğla bir parça döşeme ile başlar. Binanın ortasında itibaren, geleneksel harçlı duvarcılık olmadan çelik çerçeve sistemi ve kuru tuğla duvar cepheye dönüşür. Tuğla duvar katmanları sadece katı tuğla duvar değil, içindeki boşluklarla şeffaf bir deneyim de yaratır.Yenilikçi tuğla yapı yöntemi yanı sıra, bu binanın olası açık düzeni temsil edecek bir sadeliğe de sahiptir. Burada ortaya konan mimarlık anlayışı, sadelik ve basitlikle inşa etmeye yol açacak şekilde düşünülmüştür.

Mimari: Wise Mimarlık
Yer: 695-39 Yeoksam-dong, Gangnam-gu, Seoul , Güney Kore
Proje Yöneticisi: Lee Jeong Hoon
Alanı: 163,0 m²
Yıl: 2012
Fotoğraflar: Chin HyoSook

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. soyut mimarinin çok güzel bir örneği. malzeme ve renk de oalağan üstü uyuşmuş.

    kübra arzak | 20 Eylül 2014


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org