Venezuela’nın Bitmemiş Modernist Ütyopyası Canlanıyor: Helix Projesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Venezuela’nın Bitmemiş Modernist Ütyopyası Canlanıyor: Helix Projesi
Share 7 Ağustos 2014

Vebuezuella Karakas içinde “Helix” projesi inşaatı tamamlanmış bir proje olarak modern hareketin en önemli emanetlerinden biri olmaya adaydır.

Toplam 73.000 metrekarelik proje bir tepeden aşağı inen spiraller şeklinde Jorge Romero Gutiérrez, Peter Neuberger ve Dirk Bornhorst tarafından tasarlanmış ve 1955 yılında Buckminster Fuller tasarlanan büyük bir jeodezik kubbe oluşumundan etkilenmiştir. Yapı, içinde 320 dükkan, bir 5 yıldızlı otel, ofisler, bir oyun, bir televizyon stüdyosu ve etkinlikler ve kongreler için yeterli hacimler dahil olmak üzere oldukça yoğun bir programa sahiptir. Artan rampalar programlı mekanların çeşitliliğine ziyaretçileri taşımak anlamına gelen bir yolu tarif ederken doğal bir sirkülasyon yaratmıştır.
Bugün, Helix Projesi sergiler, yayınlar ve eğitim faaliyetlerine kaynaklık ederek bir dizi etkinlikle kentsel tarihi kurtarmak istiyor.

Bu proje, zamanında Karakas için benzeri görülmemiş bir ölçekte inşa yönteminin, betonarmesinin karmaşık yapısı için tartışmalara neden oldu. Ancak, New York Modern Sanat Müzesi’nde bu proje modernist tasarımının bir zaferi olarak sergilendi. Salvador Dalí içini süslediği bu yap için Nobel ödüllü Şilili şair Pablo Neruda bir mimarın en güzel buluşu diye övgüler yağdırdı.

Bununla birlikte, mali zorluklar projenin tamamlanmasını engelledi. Bu alan onlarca yıl bu gecekondular tarafından kaplanmış olarak kaldı. Yapı sonradan tamamlandı. Bugün, Venezuela’nın Milli İstihbarat Teşkilatı karargahı olarak hizmet veren SEBIN buradadır ve kamuoyu açısından olumsuz algısını maalesef yapıyı etkilemektedir. Bir anlamda modernist projeyi tartışmalı hale sokmaktadır.

Helix Projesi yeniden oluşturulurken tarihçiler, mimarlar, sanatçılar ve müzeciler gibi gruplarla kültür tarihçisi Celeste Olalquiaga yönettiği, örgütlü sergiler, konferanslar, rehberli turlar bir dizi ve eleştirel denemeler ve bir kitap aracılığıyla binanın tarihini belgelemek ve sunmak istiyor .
Birkaç hafta önce bu girişim başlatıldı. Ancak kalabalık finansman kampanyası ne yazık ki beklenen kaynaklarını yükseltmek açısından başarısız oldu. Ancak, proje hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu projeye katkı vermek hala mümkün.
Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Çok etkileyici. Zigurat gibi bir yaygın yapı bu. Böyle bir yapının ortaçağdan sonra bu anlayışla yapılabileceğini düşünmezdim.

    taner küçük | 19 Temmuz 2014

  2. Müthiş bir yapı bence. Herkesin deneyebileceği bir şey değil.

    kübra arzak | 23 Temmuz 2014


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org