Garanti Bankası Bölge Müdürlüğü |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Garanti Bankası Bölge Müdürlüğü
Share 13 Ağustos 2014

Tasarım: Özer + Tulgan Mimarlık
Ankara, Kızılay’da şehir merkezinde bulunan, “Garanti Bankası Bölge Müdürlüğü” ekolojik yeşil bina olarak dizayn edilmiştir.


Bina zemin seviyesi üzerinde 8 ve toprak altında 7 kattan olmak üzere 15 kattan oluşmaktadır. Bodrum katların 5i otopark (40 araçlık toplam), bir teknik kat ve bir banka şubesi alt zemin olmak üzere yer alır. Aynı zamanda zeminden itibaren ilk 2 kat Garanti Bankası şubesidir. Daha sonra 5 adet ofis katı ve en üst katta tüm binayı hizmet veren kafeterya bulunur.

Tasarım sürecinde ana kriterler sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu olmuştur. Çift cephe sistemi özellikle güney ve doğu cepheleri tarafına tasarlanmıştır. Bu seçimde bölgenin iklimi neden olmuştur.

Kışın tampon bölge (iç ve dış cephe arasındaki bölge) oluşturan sıcak hava binanın ısıtma sistemi desteklemek için ve yaz aylarında ise tampon bölgedeki sıcak hava hareketli cam panjuru yardımı ile tahliye edilerek kullanılmak suretiyle bina iklimlendirmesinde enerji tasarrufu yapılması önemsenmiştir. Cam panjurları da aynı zamanda güneş kırıcı ve doğal havalandırma için kullanılacaktır.


Tampon bölge çalışma bölgeleri erişilebilir ve çalışanlar için rahatlatıcı alan olarak kullanılacaktır. Ayrıca, tampon bölge dışarıdan gelen sesleri de yalıtır.

Projede diğer unsurlar, çevre bilincine sistemleri ısı pompaları, yağmur suyu toplama ve depolama sistemi, yeşil çatı ve binanın dış aydınlatma için elektrik sağlayan fotovoltaik paneller vardır.

Çalışma bölgelerinde hassas ışık sensörleri kullanılacaktır. Işık sensörleri ile sadece gerekli parlaklık şartlara ulaşmak için gerekli ışık miktarını aktive edecek enerji kullanılacak, ışığın gerekenden daha az olduğu zamanlarda devreye girerek sistemi uyaracaktır.

Binada yangın merdiveni vardır ve ayrıca spriger sistemi tesis edilecektir. Yangın önleme sistemleri yapısal çelik ve tüm teknik alanlarda kullanılacaktır. Mekanik ve elektrik şaftları ve yangın bölgeleri 2 saatlik geçirimsizliğe sahip olacaktır.Bazı özel birimlerde gaz bazlı yangın söndürme sistemi kullanılacaktır.

Yer: Kızılay, Ankara, Türkiye
Mimari: Özer + Tulgan Mimarlık
İşveren: Garanti Bankası
Toplam İnşaat Alanı:5.520 m²
Yapı Tipi: Betonarme ve Çelik
Durum: Yapım aşamasında

Kaynak: www. arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

7 Yorum
 1. Başarılı bir çalışma ve yenilikçi tarafı ağır basıyor. Bilinen kalıpların dışında kente yeni bir yüz kazandırmak iddiası ile ekolojik yaklaşım önemli. Tasarımcıları kutlarım.

  Gülben Yılmaz | 13 Ağustos 2014

 2. Elinize sağlık çok güzel olmuş

  yavuz selim sepin | 14 Ağustos 2014

 3. Ankara’nın bu tip binalara çok ihtiyacı var. Garanti’ye ve mimarlara en içten teşekkürlerimle! Gönlümde şimdiki Kızılay meydanında bulunan binanın da yıkılıp yerine yenilikçi ve işlevsel bir binanın inşa edilmesi.

  Murat | 17 Ağustos 2014

 4. Çok iyi bina. Tasarım sınırlı alanda ustalığını göstermiş. Başarınızı kutlarım.

  Fuat Önal | 20 Ağustos 2014

 5. Çok beğendim. Kent içi belli bir kotu aşmayan ve herşeye tepeden bakmayan binalar için güzel bir öneri.

  DENİZ ARKAN | 22 Ağustos 2014

 6. şaşırtmalı kütle düzeni sade-kararlı ve yenilikçi. çift cidar kullanımı ile önderlik yapıyor Ankara’ya.

  necmi yazgan | 24 Ağustos 2014

 7. Yapısal çeliği hangi firma üstlendi, Bilgisi olan var mı. Yangın boyası için yardımcı olabilirim.

  muammer sonsuz | 26 Aralık 2014


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org