Danimarka’da “Zootopia” için Tasarım |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Danimarka’da “Zootopia” için Tasarım
Share 7 Ağustos 2014

Danimarkalı mimarlar BIG ( Bjarke Ingels Group ), Danimarka’da sadece Givskud hayvanat bahçesi için iddialı tasarımlar yayımlandı.

Bu gibi, için ilginç bir fırsat sağlayan büyük bir projede “hayvanların yaşamları ve birbirleriyle ve ziyaretçiler ile ilişkileri” için mümkün olan en iyi ve en özgür ortamı sağlamak büyük bir boşluk etrafında hedeftir. Danimarka basını projeyi “dünyanın en gelişmiş hayvanat bahçesi” diye adlandırıyor.

Zootopia yapmak için Givskud Zoo bölgesinde , parkın dönüşüm tasarımı ve entegrasyonu için iki yıl süre konmuştur. Bu konuda Richard Østerballe doğal ve yenilikçi mimarisi içinde sorunsalı çözmeye çalışmaktadır.

Proje doğal ortam içinde “binaları entegre ederek ortama gizlemek” çalışacaktır. Hayvanat bahçesine girdikten sonra, ziyaretçilerin büyük bir merkezi alana girmekte ya da onlara park düzenine genel bir bakış sunmak için izin veren “bina-manzara,” rampası olarak düşünülmüştür. Burada merkezi unsur, ziyaretçilerin hayvanat bahçesinde farklı alanlara erişebilmesi esas alınmıştır. Burada 4km kadar yürüyüş parkuru vardır ve parkurun içinde Afrika, Amerika ve Asya kıtalarını temsil eden farklı alanlar bulunmaktadır.

İlk aşama parkın Danimarka’nın 50. yıldönümüne denk düşen 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.
Mimarların büyük ve en önemli görevi insan yapımı ekosistemleri tasarlamaktır. Farklı geçmişlere, ekonomik, cinsiyet, kültür, eğitim ve yaş düzeylerine açık bir ortam yaratmaya çalışıyorlar. Kamusal ortamı farklı insanlar için cömert bir çerçeve içinde sunmak hem de ortak ihtiyaçları dikkate alarak insanların uyum içinde bir arada yaşayabilmelerine olanak veren bir plana önem verdiler.

Burada goriller, kurtlar, ayılar, aslanlar ve filler gibi çeşitli hayvanların bu parkı kullanmaları, burada barınmaları ve onlar için doğal bir çerçeve oluşturmak için son derece karmaşık bir iştir. Burada kent ormanı gibi birşey düşünülmüştür.

PROJE BİLGİLERİ
Adı: ZOOTOPIA
Durum: Sürüyor
Boyutu: 1200000 m2
Proje tipi: Komisyon
İşveren:Givskud Zoo
Yer: Givskud, Danimarka
PROJE EKİBİ
Sorumlu Ortağı: Bjarke Ingels, Jakob Lange
Proje Lideri: Nanna Gyldholm Møller
Takım:Aleksander Wadas, Thomas Juul Jensen, Romain Pequin, Agnete Jukneviciute, Sofya Adolfsson ve Maren Allen

1 Yorum
  1. Seçili hayvanlar için yapay alanlar oluşturmanın (Hayvanat Bahçesi?)
    çok tartışılmaya başlandığı son yıllarda, farklı bir tasarım algısıyla izlenmeye değer görünüyor.

    Ebru Kandilci | 6 Ağustos 2014


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org